Apple'ın geliştirdiği çok konuşulacak sistem, belgeseli çekilen Ressam Bob, 2021 yılının en çok satan kitapları, tarihe geçen bir nükleer füzyon atılımı, Machu Picchu'nun şaşırtan gerçeği hakkında haftalık haber bülteni.

Apple Çocuk İstismarı Görsellerini Tespit Edeceğini Açıkladı

Apple, ABD'de bulunan kullanıcıların cihazlarında yer alabilecek, çocuklara yönelik cinsel istismar içeren görselleri tespit edebileceğini ve gerekli işlemleri yapabileceğini duyurdu.

CSAM (Child Sexual Abuse Material) olarak adlandırılan sistem, bir görselin iCloud’a yedeklenmenden önce taramasını yapabilecek.

Apple, geliştirdiği program sayesinde taramaya takılan içeriğin daha sonra insan gözüyle değerlendireceğini açıkladı. Daha sonra programa takılan ve istismar içerdiği düşünülen bu görselin sahibi olan kullanıcı polise bildirilecek. Ancak, kişisel bilgilerin mahremiyeti kuralını aşabileceği ön görülen bu sistemin gelecekte başka içerikleri, hatta siyasi görüşleri bile etkileyebilecek şekilde genişletilebileceği konusunda bazı kaygılar bulunuyor.

Çok konuşulan bu teknolojinin, bazı otoriter hükümetler tarafından kötü amaçlar için kullanılabileceği söyleniyor.

Ressam Bob Ross’un Hayatı Belgesel Oldu

Türkiye’de TRT kanalında yayınlanan program ile efsaneleşen ünlü ressam Bob Ross’un hayat hikayesini konu alan belgesel, 25 Ağustos’ta Netflix’te gösterime sunulacak.

Belgesel, ‘‘Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs’’ ismiyle yayına girecek. Belgeselin yönetmenliğini ise Joshua Rofe yapacak. Programlarında isteyen herkese resim çizmeyi öğretebileceğini söyleyen ressam Bob Ross 80’li ve 90’lı yıllarda Türkiye’de bir hayli popüler konumda bulunuyordu. Amerikalı ressam 1995 yılında 52 yaşındayken lenf kanseri sebebiyle yaşamını yitirmişti.

2021 Yılının En Çok Satan Kitapları

Amazon Türkiye sayfası 2021 Ocak ayı itibariyle, yılın en çok satan kitaplarını açıkladı. Özellikle kurgu ve edebiyat konulu eserlerin büyük talep gördüğünü gösteren listenin en başında Jules Verne’den Zacharius Usta: Kısa Hikâyeler yer alırken, Mutlu Olma Sanatı, 1984, Altıncı Koğuş ve Bir İdam Mahkumunun Son Günü gibi popüler eserler listede dikkat çekti.

Tarihe Geçen Nükleer Füzyon Atılımı Gerçekleştirildi

ABD’de bulunan bir grup bilim insanı, tarihe geçen bir nükleer füzyon deneyi yaptı.

Araştırmayı yapan ekip, deneyde üç futbol sahası büyüklüğüne denk dev bir lazer kullandı. Çok büyük ve yüksek boyutlarda enerji üretilen füzyon çalışmasının, yeni bir temiz enerji kaynağının geliştirilmesi adına sevindirici bir haber olduğu belirtiliyor.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nda yer alan Ateşleme Tesisi'nde gerçekleştirilen deney tüm bilim insanlarını harekete geçirdi. Uzmanlara göre nükleer füzyondan sınırsız bir biçimde yararlanılabilir, böylelikle temiz bir enerji kaynağı kullanılabilir.

Machu Picchu'nun Tarihi Bilinenden 20 Yıl Öncesine Dayanıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bilim insanları UNESCO Dünya Mirası Lİstesi'nde yer alan Peru'daki Machu Picchu'nun tahmin edildiğinden çok daha öncesinde kurulduğunu belirtti

Yale Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Peru'da yer alan Machu Picchu İnka antik sitesinin düşünülenden daha önce, tahmini olarak MS 1420-1430 yılları arasında inşa edildiğini ortaya çıkardı.

Daha önce araştırma yapan bilim insanları,1440 ya da 1450'lerden sonra inşa edildiği tahmin ediyordu. Bu tarihin kaynağı da bölgenin adının geçtiği tarihi kayıtlardı. Fakat ekip, daha doğru bir tarih verebilmek adına bölgede bulunan insan kalıntılarını, hızlandırıcı kütle spektrometrisi (AMS) adı verilen bir yöntem ile inceledi.

Kaynaklar:

https://www.diken.com.tr/unlu-ressam-bob-rossun-hayati-belgesel-oldu/

https://www.ntv.com.tr/amp/galeri/sanat/2021in-en-cok-satan-kitaplari,NKplAtos_Ue-xkIAMsUJNA

http://www.sci-news.com/archaeology/machu-picchu-09954.html

https://www.livescience.com/fusion-experiment-record-breaking-energy.html

https://futurism.com/apple-scan-iphone-images-child-sexual-abuse


BENZER YAZILAR

Görünmeyen Renkleri Görmek: Tetrakromatik Gözlük

Göremediğimiz renkleri görmemizi ve dünyaya bambaşka bir bakış açısıyla bakmamızı sağlayacak ileri teknoloji bir gözlük

Ötenazi Nedir?

Kimilerine göre kişinin verirken tamamen özgür olması gereken bir karar, kimilerine göre korkunç bir insanlık suçu…


Paylaş