On bir yıl boyunca televizyondaki en popüler sanat programlarından birine ev sahipliği yapan ressam Bob Ross ve Resim Sevinci'nin hikayesi.

Boş bir tuvali 30 dakika gibi oldukça kısa bir sürede bitmiş bir tabloya dönüştüren ressam ve televizyon kişiliği Bob Ross, yaşamı boyunca 30.000 tablo tamamlayan üretken bir sanatçıydı. "Mutlu küçük ağaçların" ressamı, Resim Sevinci (The Joy of Painting) adlı televizyon programı aracılığıyla ölümsüzleştirildi. Ross, herkesin sanatçı olabileceğine inanmasını istiyordu. Ancak onu izleyenlerin %90’ı resim yapmıyordu.

Bob Ross Kimdir?

Robert (Bob) Norman Ross, 29 Ekim 1942'de Florida, Daytona Beach'te doğdu. Bir inşaatçı ve marangoz olan babasının yanında küçük yaşta çalışmaya başladı. Ross, liseye geçtiğinde bir testere bıçağı ile kaza geçirdi ve sol işaret parmağının ucunu kaybetti.

Kamu televizyonunda geçirdiği zamandan çok önce Ross, askerdi. 18 yaşında Birleşik Devletler Hava Kuvvetlerine katıldı ve birkaç yıl içinde Alaska’da göreve başladı. Ross, hayatının sonraki yirmi yılını Alaska’da geçirdi. Hayatı boyunca yaptığı resimlerdeki ağaçlar, tepeler, vadiler ve akarsular belirgin şekilde Alaska’ya benzer.

Ross’un resimle ilk tanışması ise Anchorage USO kulübünde bir sanat sınıfında gerçekleşti. Becerilerini daha da geliştirdikten sonra Ross, tam zamanlı bir sanatçı olmak için istifa etti. Ross’un ressam olarak ilk yılları başarısız geçti. William Alexander’ın yıldız öğrencisi olmuştu, ancak para kazanmıyordu. Saç kesimlerinden tasarruf edebileceğine dair parlak bir fikre kapıldı. Bu yüzden saçının uzamasına izin verdi, perma yaptırdı ve bir daha asla saç kesimine ihtiyacı olmayacağına da böyle karar verdi.

1981’de bir resim dersinde Alexander’ın yerini aldı. Alexander ile tanışmak için Florida’ya giden menajer Walter Kowalski, onun yerine Bob Ross ile tanıştı. Dersten sonra ona yaklaşarak bir ortaklık ve promosyon anlaşması önerdi. Ross kabul etti ve pop kültürü yıldızı olma yoluna girmiş oldu. Çeşitli alışveriş merkezlerinde seminerler düzenledi. Hatta 1-800-BOB-ROSS adında ücretsiz bir telefon hattı kuruldu. Ve sonunda beklenen ilgi toplandığında televizyon programı için PBS ile masaya oturdu.

Resim Sevinci’nin Hikâyesi

Resim Sevinci ilk kez Ocak 1983'te PBS'de yayınlandı. 1983'ten 1994'e kadar PBS'de on bir yıl boyunca 403 bölüm çekti. Her gösterinin 30 dakikalık yayın süresi boyunca, Ross karanlık bir odada boş bir tuval önünde oturuyordu.

İlk bölümde Ross kendini tanıttı, herkesin bazı zamanlar bir şeyler boyamak istediğini iddia etti ve “siz de resim yapabilirsiniz” sözünü verdi. Ross, temelde bir öğretmendi ve gösterisinin amacı diğer insanları resim yapmayı teşvik etmekti. Bu yüzden her zaman aynı boyaları ve fırçaları kullanarak düşük bütçeyle yeni başlayanların işini kolaylaştırdı. Fikir, seyircinin Ross'a ayak uydurabilmesiydi. Ross'un tuvale çok fazla baskı yaptığı ve şövalesini devirdiği olağan durumlar gibi, yalnızca ara sıra yapılan hatalar dışında program kesilmeden yayınlandı. İlerleyen zamanlarında, evcil gri sincabı bazen televizyon programında yer aldı.

1994 baharının sonlarında, Ross'a beklenmedik bir şekilde geç evre lenfoma kanseri teşhisi kondu. Tedavisi, onu şovundan uzaklaşmaya zorladı ve son bölüm 17 Mayıs'ta yayınlandı.

Bob Ross Tekniği

Ross, “alla prima” adlı bir boyama tekniğini popüler hale getirdi. Ross'un ıslak üzerine ıslak yağlı boya tekniği “alla prima” veya “doğrudan boyama” olarak da bilinir. Yağlı boya ressamları 16. yüzyıldan beri bu tekniği kullanıyorlar. Boya, genellikle arka plandaki gökyüzü ve dağlar için büyük bir fırça ile başlayarak çeşitli şekillerde uygulanır, harmanlanır. Dağlar, ağaçlar, su birikintileri bıçak veya lineer fırçaları ile eklenir. Bunlar genellikle karıştırılmaz, üst üste eklenir. Bir alla prima ressamı olarak Ross, bu teknik için yapılmış bir dizi boya pazarladı. Bu boyalar, Bob Ross Inc. için ana gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

Bob Ross'un Eserleri

Ross her bölüm için aynı tablodan üç tane yaptı. İlki kamera arkasındaydı ve referans olarak kullanıldı. İkincisi, izleyicilerin televizyonda gördükleriydi. Üçüncüsü, eğitim kitapları için kullanılan daha ayrıntılı bir manzaraydı. Bu resimlerin her birinin üç versiyonu yapıldıysa, en az 1143 orijinal olurdu. Bob Ross Inc.’nin depolanan 1165 eser olduğu tahmin ediliyor. Ama Bob Ross ayrıca bir eğitmen olarak, halka açık etkinlikler ve hayır işleri için resim yaptı, bu yüzden ek resimler olması muhtemel.

Bob Ross'un televizyonda resim yaptığı 11 yılda, manzaralarına insan figürü dâhil ettiği bilinen sadece birkaç örnek var. "Sabah Yürüyüşü"nde (Seri 17, Bölüm 11, 1989'dan), iki kişi ormanda gezinir. “Campfire”da (Seri 3, Bölüm 10, 1984), şapkalı bir figür bir ağaca yaslanır. Campfire, Ross'un en az sevdiği tabloları arasındaydı. Ross'un manzaralarında genellikle kulübeler görünse de, nadiren bacalarla tasvir edilirler (insanların başka bir işareti).

Ross, eserlerinin çoğunu bağış toplama ve bağış kampanyalarında onlara yardımcı olmak için PBS istasyonlarına bağışladı. Orijinal bir Bob Ross tablosunu görmek için en iyi yer Florida, New Smyrna Beach'teki Bob Ross Workshop'unu ziyaret etmek. Orada onun resimlerinden oluşan geniş bir koleksiyon bulabilirsiniz.

Bob Ross Sanal Sergisi

Buradaki linkten Bob Ross tarafından "Resim Sevinci" adlı TV şovunda yapılan tüm tabloların bir listesini görebilirsiniz. Şovun tamamı şu anda resmi Bob Ross YouTube kanalında mevcut. Ayrıca Netflix üzerinden de izlenebilir içerikler mevcut. Bob Ross Sanat Atölyesi ve Galerisi’nin resmi sayfası üzerinden aylık yapılacak etkinlik ve sergilere erişmek mümkün.

Bob Ross son derece özel biriydi ve kişisel hayatının ayrıntılarını asla açıklamadı. Çok az röportaj verdi. Ross'un uluslararası şöhretine rağmen, birincil kaynaklardan doğrulanmış gerçekleri içeren kapsamlı bir eleştirel biyografi mevcut değil. 4 Temmuz 1995'te öldüğünde 52 yaşındaydı. Şirket, Annette ve Walter Kowalski'nin ellerine bırakıldı ve Bob Ross Inc. bir sanat tedarik devi olmaya devam ediyor. Boya ve fırça üreticileri, sertifikalı Bob Ross eğitimleri ve Netflix ile bir anlaşma içeriyor.

Kaynaklar

https://allthatsinteresting.com/bob-ross-biography

https://fivethirtyeight.com/features/a-statistical-analysis-of-the-work-of-bob-ross/


BENZER YAZILAR

Kara Delik Nedir? Çekilen İlk Kara Delik Fotoğrafı Neden Bulanık?

Kara deliklerin ne olduğu, içinden ışığın bile kaçamadığı kara deliklerin fotoğrafının nasıl çekildiği ve çekilen fotoğrafın neden bulanık olduğu konularını ele aldık.

Eski İstanbul Fotoğraflarının Fotoğrafçısı James Robertson ve Hikayesi

İstanbul'a ait günümüze kadar gelen en eski fotoğrafların birçoğu İngiliz fotoğrafçı James Robertson'a ait. (1813-1888) ⁠


Paylaş