Son yılda popülerliği artmış olsa da diğer dijital platformlara kıyasla hala pek bilinmeyen MUBI'nin konsepti, özellikleri ve amacı.

Sinemanın ve film izleyiciliğinin internet ortamına kaydığı bu günlerde izleyicilerin üyelik almak isteyeceği dijital platform sayısı da yükselmiş durumda. MUBI de bu dijital platformlardan biri. Son yılda popülerliği artmış olsa da diğer platformlara kıyasla MUBI hala pek bilinmeyen bir platform. Platformun en hızlı gelişim gösterdiği yani en hızlı yayıldığı ülke ise Türkiye. Kurucusunun sözleriyle MUBI, iyi sinema ile ilgili.

MUBI Platformu Nedir? Nasıl Kuruldu?

MUBI 2007 yılında, Efe Çakarel tarafından Londra'da kurulmuş bir dijital platform. Genellikle, klasik filmlere veya arthouse filmlere odaklanan MUBI 190’dan fazla ülkede aktif durumda. MUBI, platform üzerinden çeşitli filmleri göstermek dışında aynı zamanda film yapımcılığı ve film dağıtımı yapıyor. Efe Çakarel, Wong Kar-wai’nin In the Mood For Love filmini internet üzerinden izlerken sıkıntı yaşayınca böyle bir platform kurmaya karar vermiş. Geçtiğimiz aylarda MUBI’nin üyelerine sunduğu filmlerden biri de In the Mood For Love’dı.

İlk başta Netflix gibi büyük bir arşive sahip olmayı isteyen MUBI (ya da o dönemki adıyla The Auteurs) buna ulaşmanın çok masraflı olacağını fark edince izleyici deneyimine odaklanıp daha kısıtlı bir arşiv oluşturmaya karar vermiş. Efe Çakarel’in belirttiğine göre platformun kuruluşundan sonraki sekiz yıl çok zor geçmiş. Paul Thomas Anderson’ın bir filmini platformda yayınlamak istemesi üzerine kullanıcı sayısında bir artış yaşanmış.

MUBI Platformunun Konsepti Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Üye Olunur?

MUBI, daha çok bağımsız filmlere ve sanat filmlerine odaklanan bir platform. Platformun işleyişine göre her gün yeni bir film eklenip başka bir film platformdan çıkarılıyor.

Böylece günlük olarak 30 farklı filme ulaşılabiliyor ve bir ay içinde 30 film izleme şansı oluyor. Ayrıca MUBI, 2020’nin Mayıs ayında sahip olduğu filmleri, yani koleksiyonunu kullanıcılara açmaya karar vermişti.

Halen daha gündelik eklenen filmler dışında MUBI’nin koleksiyonu gösterimde. Koleksiyonun içinde Maya Deren'den ve François Truffaut’dan kısa filmler, Roberto Rossellini, Nuri Bilge Ceylan ve Wes Anderson gibi değişik yönetmenlerden filmler bulunuyor.

MUBI’de izlediğiniz filmler hakkında oylamalar ve yorumlamalar yapabileceğiniz bir profiliniz de oluyor. Ayrıca bu profilde izleme listeniz, favori filmlerinizi ekleyebileceğiniz bir liste ve kendi listelerinizi oluşturabileceğiniz bir seçenek de bulunuyor. Başka profilleri de takip edebiliyorsunuz. MUBI’de halihazırda gösterimde olmayan filmlerin de bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Bu bilgiler içinde filmlerin künyeleri ve filmler hakkında kullanıcıların yaptıkları yorumlar yer alıyor.

MUBI'nin Özellikleri: Benzer Platformlardan Hangi Yönleriyle Farklılaşıyor?

Diğer dijital platformların aksine MUBI, belli bir algoritma üzerinden değil de küratörlük ile çalışıyor. Yani platforma eklenecek veya platformda gösterilecek filmleri çeşitli uzmanlar belli bir sebeple, bir vizyonla elle seçiyorlar. “Film Festivallerinin Gözdeleri”, “Kameranın Ardındaki Kadınlar” gibi temalar altında topladıkları filmler veya, Éric Rohmer, Federico Fellini gibi yönetmenlerin doğum günleri için hazırlanan listeler yine küratörler sayesinde yaratılıyor.

Platformun temel kuralını oluşturan her gün yeni bir filmin eklenip başka bir filmin platformdan çıkarılması da diğer platformlar ile MUBI arasındaki farkı gösteriyor. Netflix, Blu TV, Amazon Prime gibi platformlar kendi yapımları olan filmleri uzun süreli, diğer filmleri de telif konusunda bir sıkıntı olmazsa yine uzun süreli platformlarında tutuyorlar.

MUBİ'de neler var? Film Türleri, Abonelik Türleri, Ücretleri Ne Kadar?

7 günlük ücretsiz deneme sürecinin ardından MUBI aylık 25,99 TL. Reklam içermeyen platform, IOS veya Android işletim sistemlerinde film indirme olanağı da sağlıyor. Tek seferde gerçekleştirilen yıllık ödeme ile aylık ücret 15,99 TL’ye denk geliyor ve böylece, %38 indirim yapılıyor.

MUBİ öğrenci ücreti ne kadar?

Aynı üyelik öğrenciler için aylık 15,99 TL oluyor. Ayrıca, öğrenci üyeliği için MUBI’yi deneme süresi 7 gün yerine 30 gün olarak artıyor. Platformdaki listeler içinde film öğrencileri için seçilmiş listeler de bulunuyor.

MUBI Notebook Nedir?

MUBI Notebook, gündelik olarak film haberlerini, festivallerden haberleri, köşe yazılarını ve film yorumlarını yayınlayan bir platform. Değişik röportajlar gerçekleştirip bunları da yayınlayan MUBI Notebook, bağımsız sinema alanında izleyicilere yol göstermeyi amaçlıyor. Dünyanın pek çok yerinden yazarın katkıda bulunduğu MUBI Notebook en az platformdaki filmler kadar çeşitli.

Dünyadaki Önemli Basın Kaynakları MUBI Platformu Hakkında Neler Söylüyor?

Geçtiğimiz hafta Martin Scorsese, Harper’s Magazine dergisinde İtalyan yönetmen Federico Fellini'nin doğum günü onuruna bir yazı yazdı. Bu yazının ilk kısmında, filmlerin içerik olarak adlandırmaya başlanmasının ve dijital platformların algoritmalara dayalı olarak film önermesinin sinema sanatı açısından negatif etkisinden bahsetti. Aynı zamanda, küratörlüğü ve MUBI platformunu da övdü. Martin Scorsese’ye göre küratörlük insanların sevdikleri ve onlara ilham olan şeyleri paylaşmasının bir yolu.

(MUBI’nin kurucusu Efe Çakarel’e göre de algoritmalar filmler üzerinde pek çalışmıyor çünkü izleyicilerin, izleme geçmişlerine göre önlerine sürülen filmleri beğeneceklerinin garantisi yok.)

MUBI, genel olarak festival filmlerini ve eski filmleri çevrimiçi olarak izleyici ulaştırabildiği için takdir edilen bir platform. Diğer dijital platformların daha çok ortalama sinema izleyicilerine odaklanan filmleri arşivlerinde bulundurması sebebiyle MUBI öne çıkıyor ve dijital platform kategorisinde bir boşluğu dolduruyor. Platformdaki filmlerin ülke, dil, tarih ve konu olarak çeşitliliği de beğenilen özellikleri arasında.

(Luca Guadagnino tarafından yönetilen ve yalnızca MUBI'de gösterimini yapan The Staggering Girl kısa filminin fragmanı.)

Kaynakça:

https://mubi.com/tr/showing

https://www.nytimes.com/2017/01/19/movies/mubi-a-streaming-service-with-a-ticking-clock.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Mubi_(streaming_service)

https://www.youtube.com/watch?v=BMoAMr4QtMA&t=330s

https://harpers.org/archive/2021/03/il-maestro-federico-fellini-martin-scorsese/


BENZER YAZILAR

10 Psikolojik Gerilim Filmi Önerisi

Psikolojik temellere dayanarak oluşturulmuş gerilim filmi önerileri.

Bir Miyazaki Filmi: Gökteki Kale (Laputa)

Spirited Away gibi başarılı Japon animasyonlarının yapımcı şirketi Stüdyo Ghibli’nin ilk filmi Gökteki Kale.


Paylaş