2021 verilerine göre Türkiye’nin en iyi üniversitesi seçilen Hacettepe Üniversitesi'nin; kampüs hayatı, sosyal yaşantısı ve Kimya bölümü eğitimi, kariyer olanakları hakkında merak edilenler.

Merhabalar, ben Pelin. Şu an öğrencisi olduğum Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümü hakkında merak edilenleri 3. sınıf bir öğrenci olarak şeffaf bir bakış açısı ile sizlerle paylaşacağım. Aynı zamanda temel bilimlere ilgi duyan aday öğrenciler için, yan dal öğrencisi olduğum Biyoloji bölümü ve deneyimlerimden bahsedeceğim.

Hacettepe Üniversitesinde Öğrenci Olmak

“Hacettepeli olmak ayrıcalıktır” derler. Peki bu ayrıcalıklar neler?

50.000 öğrencisinden biri olduğum Hacettepe Üniversitesi hakkında edindiğim deneyimler ile birlikte bu ayrıcalıkları nötr bir bakış açısı ile aktaracağım. 

Hacettepe Üniversitesi Hakkında

1963 yılında kurulan Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hacettepe Üniversitesinin ilk fakültesi olarak faaliyete başlamış. Sıhhiye kampüsünde faaliyet gösteren fakültenin ardından açılan yeni bölümler ve fakültelerle hızla büyüyen üniversitenin ikinci ve ana kampüsü; 1500 hektarlık alan üzerine kurulu olan Beytepe kampüsü. Hacettepe Üniversitesi, şu an 98 lisans programına sahip 15 fakülte ile faaliyet gösteriyor. Günümüzde 5 yerleşke ile; Beytepe, Sıhhiye, Sincan OSB, Opera ve Başkent OSB kampüslerinde eğitim veriyor.

Hacettepe Kültürü

Hacettepe Üniversitesi öğrencisinden akademisyenine, çalışanlarına kadar bir aile ortamı yaratmayı amaçlıyor. Kampüs içerisinde yaratılan arkadaşça ortam öğrenciler ve akademisyenlerin aynı masada yemek yemesini mümkün kılıyor. Bu özelliği 50 bin nüfuslu bir okulda birçok arkadaş edinmeyi mümkün kılıyor.

Bir Hacettepe geleneği olan UNI101 etkinlikleri ise sizi bir hafta gibi bir sürede ailenin üyesi yapabiliyor. UNI101; Hacettepeli olmanın sunduğu fırsatlar konusunda farkındalığı artırmaya yönelik bir etkinlikler programı olarak her öğrenciye zorunlu olarak verilen bir eğitim. Bu program ile öğrenciler üniversitenin sosyal ve kültürel olanaklarından nasıl yararlanacaklarını öğrenir, bolca arkadaş edinirler. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan üniversitede ilk kaybolmanızı bu etkinlikle yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Öğrenci Toplulukları

Üniversite bünyesinde toplam 152 öğrenci topluluğu mevcut. Her türlü spor ve sanat alanında faaliyet gösteren topluluklar dışında gönüllü olarak hizmet verebileceğiniz Genç Kızılay, Genç Tema ve LÖSEV gibi topluluklar da var. Hayvan Hakları ve Doğayı Koruma topluluğu ile kampüs içerisinde yaşayan dostlarımıza yardım edebilir, Quidditch topluluğu ile Hogwarts’ta okuma hayaline bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Benim de yönetim kurulunda bulunduğum Hacettepe Üniversitesi Okçuluk Topluluğu ile lisans sahibi birer sporcu olabilir, okulumuzu üniversiteler arası yarışmalarda temsil edebilirsiniz.

Benim açımdan 10 senelik profesyonel spor hayatımı Hacettepe Üniversitesi ile akademik hayatımın içine dahil edebiliyor olmak çok büyük bir avantaj oldu. 

Yurt Dışı İmkânları

Hacettepe Üniversitesi; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının hepsinde öğrencilerine farklı yurt dışı imkanları sunuyor. Bunlar; Erasmus, Erasmus staj ve Mevlana programları. Şartları sağlayan belirli sayıda öğrenci tercih ettiği üniversiteye yerleşebiliyor. Detaylı bilgi için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Çift Ana Dal ve Yan Dal  Programları

Hacettepe’de, lisans programlarında şartları sağlayan öğrenciler için ikinci bir dalda lisans diploması ya da ilgi duydukları ikinci lisans programında sertifika almak üzere öğrenim görmeleri için çift ana dal ve yan dal programı mevcut.

Okulda geçirdiğim ikinci senenin sonunda başvurduğum ve başladığım Biyoloji bölümü yan dalım halen devam etmekte. Belirli bir krediyi tamamladığımda sertifika alacak olduğum programı tamamen kendi ilgi alanıma göre seçtim ve keyifle okuyorum. İlgi duyan herkesin de biraz özveri ile yan dal programını çift ana dala göre çok daha kolay bir şekilde bitirebileceğini söyleyebilirim.

Genel Biyoloji 1 ve Genel Biyoloji 2 derslerinin zorunlu olarak alınması gereken yan dal programında geri kalan dersleri kendi ilgi alanınıza göre seçebiliyorsunuz. Üstelik yan dalınız bitse dahi ders almaya devam edebilirsiniz. Her bölümden başvuru alan biyoloji bölümünde yan dal yapabilmeniz için ise bazı şartlar mevcut. Dilerseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Kampüs Hayatı 

Hacettepe Üniversitesi öğrencilere kampüs içerisinde yaşam olanağı verdiği için tüm ihtiyaçları kampüsten çıkmadan karşılayabilecek olanaklar sunuyor. Beytepe kampüsü, BAM (Beytepe Alışveriş Merkezi) ve City Centre başta olmak üzere; kafeler ve restoranlar, market ve kırtasiye, kuaför ve eczane gibi hizmetleri öğrenciye getiriyor.

Öğrencilerin vakit geçirebileceği yeşil alanların başında BAM ve Elektrik Elektronik çimleri geliyor. Bunları tabi ki Yeşil Vadi takip ediyor. Okulun içinde bulunan göl manzaralı Yeşil Vadi bahar günlerinde pikniklere ev sahipliği yaparken kışları ise yoğun kar altında kalabiliyor.

Ayrıca bütün kampüslerde bulunan öğrenci ve personel yemekhaneleri ile 3 öğün yemek yemeniz de mümkün. Her öğünde 4 çeşit yemek bulunduran yemekhane oldukça uygun fiyatıyla yoğun talep görüyor. Vejetaryen seçeneği de mevcut üstelik. Fiyatı ise 2020 yılında 2,84 TL idi. Bu açıdan ben de sıkça tercih ediyorum ve pişman olmayacağınızı söyleyebilirim. Her öğün sonrası tabaklarda kalan yemeklerin kampüsteki hayvan dostlarımıza ulaştırılıyor olması ise gönülleri kazanan bir diğer nokta.

Yurt İmkânları ve Kütüphaneler

Beytepe kampüsünde; 2 adet KYK yurdu, 2 adet Hacettepe Üniversitesi yurdu, öğrenci evleri ve 2 adette özel yurt bulunmakta. Kampüste 2 adet kütüphane bulunmakta ve oturma kapasitesi 1140 kişi. Vize ve final haftaları tamamen dolu olan kütüphanede yer kapmak ise oldukça güç oluyor.

Sıhhiye kampüsünde ise; 2 adet Hacettepe Üniversitesi yurdu, yakın birçok KYK yurdu ve sayısız özel yurt bulunmakta. Kampüste bulunan Sağlık Bilimleri Kütüphanesi 589 kişi oturma kapasiteli.

Hacettepe kütüphanelerine internet erişimi de mevcut. Bu linkten göz atabilirsiniz. 

Spor ve Sağlık İmkânları

Sağlık imkânlarında; Beytepe kampüsünde bulunan Beytepe Gün Hastanesi, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı güvencesi olan öğrencilerin sağlık hizmetlerini ücretsiz bir şekilde yapıyor. Sıhhiye kampüsünde ise Mediko aynı hizmeti sunuyor. Okulun içerisinde böyle bir imkân olması kampüs içinden çıkmadan yaşamayı son derece mümkün kılıyor.

Spor imkanlarında; Beytepe Yerleşkesinde 1 spor salonu, 1 kondisyon salonu 2 tenis kortu, 2 voleybol, 1 futbol  sahası, 2 basketbol sahası ve 1 stadyum bulunmakta. Sıhhiye'de ise 500 kişilik tribün kapasitesine sahip bir salon mevcut olup, kondisyon salonu, aerobik salonu, masa tenisi odası bulunmakta. Ayrıca öğrenci toplulukları ile farklı spor branşlarında eğitim alabilirsiniz. E-spor takımı bunların arasında beni en çok şaşırtan olmuştu.

Kimya Bölümünde Öğrenci Olmak

2021 yılı itibariyle üçüncü senemi geçirdiğim Kimya bölümü benim için keyifli olduğu gibi zor bir süreç oluyor. Öncelikle söylemek istediğim şey bu bölümü sevmeyen ve istemeden tercih etmiş birinin kesinlikle okuyamayacağıdır. Bir temel bilim öğrencisi olarak yaptığım gözlemlere göre kimya, biyoloji, fizik gibi Fen Fakültesi'ne bağlı bölümleri okumak isteyen arkadaşların sahip olması gereken bazı özellikler var. Bunlardan en önemlisi ise araştırmacı bir kişiliğe sahip olabilmek. Sürekli değişen ve gelişen bilim ile bizlerin öğrenme süreci asla bitmiyor.

Kimya Bölümünde Eğitim

Türkçe olarak verilen eğitimin ilk iki senesinde Hacettepe Üniversitesi'nin bütün bölümlerine zorunlu olarak verilen Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bulunuyor. Bunların yanı sıra Genel Kimya, Genel Fizik ve Matematik ile de fen bilimlerine bir giriş yapılıyor.

Devam eden dönemlerde Anorganik Kimya, Analitik Kimya, Enstrümantal Analiz, Kuantum Kimyası, Fizikokimya, Organik Kimya, Biyokimya, Polimer, Endüstriyel Kimya dersleri hem teorik olarak hem pratik laboratuvar olarak zorunlu bir şekilde öğrenciye veriliyor. Bu açıdan donanımlı bir şekilde mezun olacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca bölümde bir zorunlu bir de seçmeli staj bulunuyor. Kimya, geniş bir çalışma alanı sunduğundan farklı kurumlarda staj imkanı yapmak mümkün oluyor. Böylece mezun olmadan ilgi sahibi olduğun konuyu bulmak da kolaylaşıyor.

Dersler; 7 tam donanımlı öğrenci laboratuvarı, 10 derslik, 60 araştırma laboratuvarı, 1 bilgisayar laboratuvarı, 3 seminer ve 1 toplantı salonunda işleniyor. 175 AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) zorunlu dersin yanı sıra, 65 AKTS seçmeli ders almadan mezun olamıyorsunuz. 50.000 öğrenci nüfuslu bir okulda seçmeli ders almak oldukça zor oluyor.

Kariyer Olanakları

Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümü, en eski Kimya bölümlerinden biri olmanın avantajını kariyer alanında sık sık kullanıyor. Köklü bölüm kadrosu ve iyi eğitimi ile mezunların farklı alanlarda iş bulması kolaylaşıyor. Staj ve iş imkanlarında, "Hacettepe Üniversitesi öğrencisiyim" diye bahsettiğimde çok daha ilgiyle dinlendiğimi sıklıkla fark eder oldum. Bu açıdan prestijli bir üniversite mezunu olmak bir çok kapıyı açabilir.

Kimyagerlerin Çalışma Alanları

Kalite alanında çalışmalar, gıda analiz laboratuvarları, plastik, ilaç, boya, temizlik günümüzde kimyagerlerin oldukça yoğun çalıştığı alanlardır. Bunların yanı sıra su ve atık laboratuvarı, çevre analizi, kozmetik, petrokimya, cam ve kâğıt sanayide de çalışabilir.

İş sağlığı uzmanı olabiliriz. Hastane ve özel laboratuvarlarda biyokimya üzerine çalışabiliriz. Adli laboratuvarlarda adli kimyager, formasyon alarak kimya öğretmeni veya akademik olarak üniversitede çalışmaya ve araştırmaya devam edebiliriz. Ayrıca ilaç ve aşı sanayi ile kimyagerlere ihtiyaç gün geçtikçe artmakta.

Günümüzde yaşanan COVİD-19 salgını ile birlikte oldukça önem kazanan temel bilimlerden biri olan Kimya bölümü şüphesiz ki gerçekten severek okuyanlar için keyifli bir üniversite hayatı yaşatacaktır. Hacettepe Üniversitesinde okumak ise size gerçek bir ayrıcalık yaratabilir. Okuluna kavuşmak isteyen bir Hacettepeli olarak bu ayrıcalığı online eğitimde dahi hissedebiliyorum. Bölümümü doğru seçmem ise en büyük "iyi ki"lerimden biri. Bölüm, iş olanağı hiçbir zaman sona ermeyecek olan ender bilimlerden biri olma özelliği ile her sene en az 100 kişiyi bünyesine katıyor. Bu 100 kişi arasında olmak isteyen aday öğrencilere verebileceğim tek tavsiye araştırmaktan ve çalışmaktan bıkmamalarıdır.

Kaynakça

https://universitem.hacettepe.edu.tr/#

http://www.chem.hacettepe.edu.tr/


BENZER YAZILAR

NFT Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır ve Satılır? Ne işe Yarar?

Bu NFT rehberinde kafanıza takılan her türlü sorunun yanıtını bulabilirsiniz. Nedir, ne şe yarar, nasıl yapılır, nasıl kullanılır, örnekleri, nasıl para kazanılır, açılımı nedir, nereden alınır.

Öğrenci Gözünden: Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünün dersleri, kampüs hayatı ve mezunların çalıştığı sektörler gibi merak edilen birçok konuyu bu yazımızda ele aldık.


Paylaş