6-11 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenen Arter Çocuk Festivali "Önüm Arkam Sağım Solum Sanat", 12-14 Ağustos'ta gerçekleşecek.

Çocukların, sanatın yaratıcı imkanlarını ve dönüştürücü gücünü keşfetmeleri için gerçekleştirilen Arter Çocuk Festivali, “Önüm Arkam Sağım Solum Sanat” başlığıyla yapılacak. Atölyeleri, rehberli sergi turlarını ve çeşitli etkinlikleri 12 ve 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında bir araya getirecek. Program, çağdaş sanatın farklı disiplinlerine merak duyan tüm çocuklara sesleniyor.

Arter çocuk festivali, toplamda 3 gün sürecek.Katılımcı çocuklar, sanat yapıtları ve gündelik malzemelerden yola çıkarak yeni mekanlar ve hikayeler hayal edecekler. Bunun yanında farklı mecraları ve üretim tekniklerini deneyimleyerek kendilerini ifade edebilecekler.  

Arter Çocuk Festivali Nerede Yapılacak?

Önüm Arkam Sağım Solum Sanat isimli festival, Arter'in -1. katındaki Atölye alanında gerçekleştirilecek. Aynı zamanda kayıt gerektirmeyecek.

Arter Çocuk Festivali Atölyeleri

Arter Çocuk Festivali

Önüm Arkam Sağım Solum Sanat festivali boyunca çeşitli yaş gruplarından çocuklara yönelik farklı atölyeler düzenlenecek. 

Mutant Kukla Atölyesi

Mutant Kukla Atölyesi

Arter Çocuk Festivali kapsamında yapılacak olan ilk atölye, Mutant Kukla Atölyesi. Volkan Aslan’ın OyunBu başlıklı grup sergisindeki Pazar: Kırılacak Eşya (2013) isimli yapıtından esinle kurgulanan atölyeyi Güneş Terkol gerçekleştirecek. Atölyede 7-11 yaş arasındaki çocuklar, boncuklar, tuvalet kağıtları, kurdeleler ve kuru dallar gibi farklı günlük malzemeleri kullanarak mutant kuklalar oluşturacaklar. Ardından kendi kuklalarını birbirleriyle oynatarak seslendirecekler. 

Mutant Kukla Atölyesi Ne Zaman?

12 Ağustos Cuma, saat 11:00'da Arka Bahçe'de gerçekleşecek. 

Gez, Bak, Çiz

Gez, Bak, Çiz

Bu atölyede çocuklar, iki farklı yaş grubuna ayrılarak Arter'in güncel sergilerini keşfedecekler. Rehberli bir ekip eşliğinde 6-9 ve 7-11 yaş grubundaki çocuklar sergilenen eserler üzerine sohbet edecekler ve bunlardan ilham alarak kendi çizimlerini yapacaklar. 

Gez, Bak, Çiz Atölyesi Ne Zaman?

6-9 yaş grubu: 12 Ağustos Cuma günü saat 13:00'te!

7-11 yaş grubu: 13 Ağustos Cumartesi günü saat 15:00'te!

Renkli Çokgenler: Kaleydoskop Atölyesi

Renkli Çokgenler: Kaleydoskop Atölyesi

Atölye alanında Arter Öğrenme Programı ekibi tarafından 7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik Kaleydoskop Atölyesi gerçekleştirilecek. Arter'deki OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla çocuklar yansıma, optik yanılsama ve simetri kavramları üzerine düşünecekler. Ardından parlak malzemelerle rengârenk bir kaleydoskop tasarlayacaklar.

Kaleydoskop Atölyesi Ne Zaman?

12 Ağustos Cuma günü saat 16:00’da!

Tohumdan Heykele

Tohumdan Heykele

Arter Öğrenme Programı ekibinin yürütücülüğünde yürütülecek olan atölye 6-9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olacak. Çocuklar önce Xuefeng Chen’in Ŏrigŏ (2020-2021) isimli mekâna özgü yerleştirmesini inceleyecekler. Ardından bundan ve doğadan esinlenerek çeşitli tohumlardan ilham alıp hayali formlar çizecekler ve bu formları üç boyutlu heykellere dönüştürecekler. 

Tohumdan Heykele Atölyesi Ne Zaman?

13 Ağustos Cumartesi saat 11:00’de!

Perküsyon Atölyesi

Perküsyon Atölyesi

Bu atölyede çocuklar, “Bir sanat yapıtı konuşabilseydi bize neler anlatırdı? Hikâyesi ne olurdu? Nasıl bir ses çıkarırdı?” gibi soruların cevaplarını arayacaklar. Perküsyon Atölyesi Nihal Saruhanlı ve Amy Salsgiver yürütücülüğünde gerçekleşecek. 7–11 yaş aralığındaki çocuklar, Arter’de sergilenen yapıtlardan yola çıkarak müzik yapacaklar. Hikayeler hayal edecekler, enstrümanları ve bedenlerini kullanarak bir perküsyon orkestrası oluşturacaklar. Ardından Arter sergilerindeki yapıtlara ses verecekler.

Perküsyon Atölyesi Ne Zaman?

13 Ağustos Cumartesi günü 13:00’te Arka Bahçe’de yapılacak.

Bu Ne Tür Bir Ağaç Böyle?

Bu Ne Tür Bir Ağaç Böyle?

7–11 yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanan atölye Arter Öğrenme Programı ekibi yürütücülüğünde düzenlenecek. Locus Solus başlıklı grup sergisinde yer alan eserleri inceleyen çocuklar, gündelik malzemelerle ağaç formunda heykeller üretecekeler.  

Bu Ne Tür Bir Ağaç Böyle Atölyesi Ne Zaman?

13 Ağustos Cumartesi saat 17:00’de Atölye’de gerçekleştirilecek.

Benim Müzem

Benim Müzem

Festivalin üçüncü gününde “Benim Müzem” başlıklı atölye çalışması gerçekleştirilecek. 7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olan atölyede müze eğitimcileri Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün kurduğu atölyepikolo Arka Bahçe’de çocuklarla buluşacak. Atölyenin asıl amacı ise çocukları mimarlık disipliniyle tanıştırmak.

Atölye, “Bir bina nasıl tasarlanır?”, “Mekân ve malzeme arasında ne türden ilişkiler hayal edilebilir?” gibi sorularla başlayacak. Ardından çocuklarla birlikte mimari tasarımın yapı taşlarından renk ve doku kavramları üzerine konuşulacak. Ardından tüm çocuklar, Arter binasını gündelik malzemeleri kullanarak yeniden tasarlayacaklar.

Benim Müzem Atölyesi Ne Zaman?

14 Ağustos Pazar günü saat 11:00’de!

Şıp Şıp Suda Hayaller

Şıp Şıp Suda Hayaller

6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olan Şıp Şıp Suda Hayaller isimli atölye, Arter Öğrenme Programı ekibinin yürütücülüğünde gerçekleşecek. Çocuklar önce Arter’in güncel sergilerinde yer alan, çeşitli malzemelerle üretilmiş “su birikintilerini” inceleyecekler. Ardından sudaki yansımaların düşündürdükleri üzerine bir sohbet yapacaklar. Son olarak, parmaklarını ve nefeslerini kullanarak bir “su birikintisi kompozisyonu” üretecekler.

Yaratıcı Okuma Atölyesi: Hey, çocuklar!

Yaratıcı Okuma Atölyesi: Hey, çocuklar!

Arter Kütüphanesi’nde düzenlenecek olan atölye, Arter Çocuk Festivali’nin son atölye çalışması olacak. Çağdaş Drama Derneği’nden Nehir Sevimli ve Pınar Saatci Aydın’ın yürütücülüğünde düzenlenecek atölye, 7–9 yaş aralığındaki çocuklara hitap edecek. 

Atölye kapsamında yaratıcı okumanın ve yaratıcı dramanın oyunsu süreçlerini keşfedecekler. Hayallerle başlayan ve sanat yapıtlarıyla sonlanan bir yolculuğa çıkacaklar. Arter’in güncel sergilerinden Yola çıkarak seçilen bir kitap atölye boyunca okunacak. Çocuklar da bu kitabı farklı düşünme ve yorumlama süreçlerinden geçirecekler, okudukları hikayeye hayat verecekler.

Yaratıcı Okuma Atölyesi Ne Zaman?

14 Ağustos Pazar günü 15:00’te!

Keşif Atölyeleri

Çocukların birlikte üretebilecekleri, keşfedebilecekleri ve paylaşabilecekleri Keşif Saati etkinlikleri yapılacak. Keşif atölyeleri, Arter'in güncel sergilerindeki eserlerden ilham alınarak kurgulanacak. Bu atölyede çocuklar her gün farklı üretim tekniği ve malzemeleri keşfedecek. 

Arter Çocuk Festivali Keşif Saati Ne Zaman?

- 12 Ağustos Cuma: 12:00, 14:00 ve 17:00

- 13 Ağustos Cumartesi: 12:00, 14:00 ve 16:00

- 14 Ağustos Pazar günü: 12:00, 14:00, 16:00 ve 17:00

Arter Çocuk Festivali Biletleri

Arter Çocuk Festivali : Önüm Arkam Sağım Solum Sanat etkinliği sınırlı sayıda katılımcıyla ücretli olarak gerçekleştirilecek. Atölye biletleri Arter'den alınabilir. Rezervasyon için 0212 708 58 01 numaralı telefon ya da biletler@arter.org.tr adresi kullanılabilir. 

Biletli atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilecek. 


BENZER YAZILAR

Whatsapp’a Yeni Özellik: Emojilerle Tepki Verme

Whatsapp'a emojilerle tepki verme özelliği geldi. Kullanımı ve detayları bu yazıda.

Ağaçlara işlenen nakışlar

Sanatçı ve nakışçı Diana Yevtukh yürüyüş yaparken gözüne çarpan ağaçların "yaralarını" kapatmak için yaptığı sanatsal çalışmalar.


Paylaş