Gerhard Stäbler ve Kunsu Shim’in işbirliğiyle hayata geçirilen EarPort, Arter’in OyunBu başlıklı grup sergisinden hareketle kurgulanan “Elveda Cennet?” başlıklı bir performansla izleyicilerle buluşuyor. Arter binasının mimari bileşenlerini müzikal müdahalelerle deneyime açan etkinlik, 27 Ocak Cuma akşamı saat 20:00’de Hezarfen Ensemble eşliğinde gerçekleşecek. Müziği, metinsel öğeleri ve beden hareketlerini bir araya getiren “Elveda Cennet?”, Arter binasının farklı alanlarına yayılarak izleyicileri çok katmanlı bir deneyime davet ediyor.

Arter, Gerhard Stäbler ve Kunsu Shim tarafından kurulan EarPort’un OyunBu isimli grup sergisi bağlamında düzenlenecek “Elveda Cennet?” başlıklı performansına ev sahipliği yapacak. 2000 yılından bu yana pek çok uluslararası sanat kurumunda gerçekleştirdikleri ve sergi kavramıyla mekân algısı arasındaki ilişkiler etrafında kurguladıkları performanslarını, Hezarfen Ensemble eşliğinde Arter binasının farklı alanlarına taşıyacak.

Konusu

Oyunun kural tanımazlığını ve özgürleştiriciliğini müzik aracılığıyla yeni bir mekân ve hikâye yaratmak için kullanan Gerhard Stäbler ve Kunsu Shim, oyun kavramını “salt eğlence” olarak ele alan yaklaşımın ötesine geçerek belli başlı maddi ölçütlere, işlevlere ve kültürel-politik normlara tabi olan faaliyetleri sanat yoluyla özgürleştirmeyi ve böylelikle “cenneti kurtarmayı” hedefliyor. Oyunun ve mizahın, gündelik uğraşlar ve üretim süreçlerinin dışında bırakılmasının insanın üzerine düşürdüğü karanlık ve “yankısız” gölgeden yola çıkan “Elveda Cennet?” başlıklı performans, bu yoksunluk durumundan kaynaklanan sessiz boşluğu bir “anlatı oyunu” ile dolduruyor.

 

Kunsu Shim’in de belirttiği gibi, performans “süreğen bir cennet” fikrini şiirsel bir ifade aracı olarak ele aldığı müzik yoluyla sahiplenmeyi deniyor: “Boş bir alan hiçbir yerdir, kaydedilmemiş bir zaman hiçbir şey anlatmaz. Ancak müzik bir mekân icat eder ve kelimeler olmadan bir hikâye anlatır. İşte biz buna şiir diyoruz. […] Şiir bir mekânı tamamen biyolojik bir laboratuvar olarak somutlaştırmak yerine onu canlandırmak için icat eder. Şiir topolojik bir hiçlik değil, ihtişam ve sefaletin ortamıdır. Sonunda, belki de zamanımız geçtiğinde, burada olduğumuzu, oynadığımızı, yaşadığımızı ve bir gelecek hayal ettiğimizi söyleyebilir miyiz? Ancak anlatılabilecek bir yer hâlâ varsa, cennet henüz tamamen kaybedilmemiş demektir.”

27 Ocak 2023 Cuma akşamı saat 20:00’de Kunststiftung NRW ve Kuzey Ren-Vestfalya Kültür ve Bilim Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşecek “Elveda Cennet?” başlıklı performansın biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor.

Etkinlik biletleri ve gidiş

Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Arter'e nasıl gidilir?

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00


BENZER YAZILAR

Anzer Yaylası ve Ayder Yaylası, Rize'nin Yeşil İkilisi

Balıyla ünlü olan Anzer Yaylası ve kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylası hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda derledik.

Hindistan'ın En Özgür Eyaleti: GOA

Hindistan’ın güneyindeki en güzel sahillere ev sahipliği yapan Goa’nın en güzel 3 plajı hakkındaki bilgileri sizin için derledik.


Paylaş