Meyve sebze çeşitliliği bakımından en zengin aylardan biri Eylül.

Eylül Ayı Meyveleri

Hünnap

Tarihi 7000 yıl öncesine dayanan Hünnap ilk olarak Çin'de yetiştirilmeye başlanmış. Tazesi sarı-yeşil benekli ve pek sulu bir meyve değil. Kuruduğunda ise koyu kırmızı renge bürünüyor. Hem gıda olarak tüketildiği hem de tıbbi amaçla kullanıldığı için "hayatın meyvesi" olarak da biliniyor. 

Çiğde, ünnap ya da innapi yöresel olarak bilinen isimlerinden birkaçı. Ülkemizde Batı ve Güney Anadolu'da bolca yetiştiriliyor. Dünyada da Güney Asya’da yaygın bir şekilde yetiştiriliyor. Toplamda 6 cinsi ve 25 türü bulunuyor. 

Kalorisi çok düşük ve vitamin, mineral bakımından oldukça zengin. Hünnap meyvesi A ve C vitaminlerini, demir, magnezyum, potasyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri içeriyor. 

Hünnap Nasıl Tüketilir?

Hünnapı hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilir. Türk mutfağında reçeli yapılsa da tatlılarda ve yemeklerde de kullanılıyor. Farklı yörelerde zencefil ve tarçınla birlikte çay şeklinde demlenerek de tüketiliyor. 

Kızılcık

Eylül'de olgunlaşmaya başlayıp Ekim ayı sonuna kadar hasat edilebilen bir meyve kızılcık. Bu kırmızı, minik meyve farklı yörelerde eğren, ergen, kiran ya da kiren olarak anılıyor. 

Eski çağlardan beri hem tıp sektöründe kullanılmış hem de renk verici madde olarak tekstil sektöründe.

Tam bir C vitamini deposu. Aynı zamanda A, E ve K vitaminlerini de içeriyor. Ayrıca vücut sağlığı için hayati önem taşıyan piridoksin, riboflavin ve tiamin maddelerini de bulunduruyor. 

Kızılcık Nasıl Tüketilir?

Mayhoş bir tada sahip olan meyvenin mamelatı, reçeli, şerbeti ve tarhanası yapılıyor. Kurutulmuşu ise yemiş olarak ya da tatlılarda kullanılıyor ve dört mevsim temin edilebiliyor. 

Ceviz

Ceviz ağacı bilinen en eski ağaç türlerinden birisi. Kökeninin MÖ 10.000'lere dayandığı tahmin ediliyor. 

Kuruyemişler arasında popüler olan meyvelerden biri olan cevizin taze halini Eylül ayında kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Çocukların zeka gelişimine, kalp damar sağlığına ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan ceviz aynı zamanda kolestrolü de dengeliyor. 

Yüksek derecede Omega 3 yağ asidi ve E vitamini içeriyor. Aynı zamanda çok az besin türünde bulunan ve antioksidan özelliği içeren elementlere sahip. 

Cevizin içi beyine benzediği için Yunanlılar kandi dillerinde "kafa" anlamına gelen bir isim kullanıyorlar. Bir ağaç 50-250 yıl arasında yaşayabiliyor. 

Ceviz Nasıl Tüketilir?

Cevizin Türk kültüründe tatlılardan yemeklere, yağlardan mezelere kadar bir çok alanda kullanımı bulunuyor. 

Eylül Ayı Sebzeleri

Mantar

Mantarın yaklaşık %90'ının su olduğunu biliyor musunuz? Yüksek miktarda su, lif ve protein içerdiği için kilo vermeye yardımcı olan besinler arasında ve diyet listelerinin de başında geliyor. 

Kalorisi çok düşün olan mantar B grubu vitaminlerini, magnezyum potasyum ve bakır minerallerini içeriyor. Yapılan araştırmalar beyaz mantarın vücuttaki dokuları koruyup onardığını ve bağışıklığı desteklediğini öne sürüyor. 

Mantar Nasıl Tüketilir?

Mantar genellikle sebze ya da et yemekleriyle birlikte tüketiliyor. Bunun yanında kaşar peyniri ile fırına verilen tarifler de var. 

Mısır

Mısır dünyadaki en popüler tahıllardan biri. Antartika hariç dünya üzerindeki her kıtada yetiştirilebiliyor. Mısır ve bundan elde edilen un, dünyanın birçok bölgesinde temel gıda maddesi olarak kullanılıyor. 

Kullanım alanı gıda sektörü ile sınırlı değil. Mısır, hayvan yemi, endüstriyel ham madde ve biyoyakıt olarak kullanılıyor.  

Mısırın laboratuvar ortamında üretilmiş binlerce hibriti olsa da toplamda altı türü var: Tatlı mısır, un mısırı, patlamış mısır, bakla mısır, çakmaktaşı mısır ve dişi mısır. 

Mısır Nasıl Tüketilir?

Meksika mutfağında büyük yer tutan mısır neredeyse her yemekte kullanılıyor. Ayrıca tatlılarda, içeceklerde ve yağ olarak tüketiliyor. 


BENZER YAZILAR

Evde Kolayca Hazırlanabilecek 5 Meze Tarifi

Keyifli masalara renk katacak ve evde yapabileceğiniz 5 pratik meze tarifi.

Café de Flore : Paris'in En Ünlü Kafesi

Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus ve Picasso'nun müdavimi olduğu Paris'in tarih kokan kafesi.


Paylaş