"Şöyle sıcak bir şeyler içelim de içimiz ısınsın.’’ dediğiniz anlarda aklınızda olabilecek birbirinden lezzetli, sağlıklı ve tarifi kolay kış içeceklerinden bahsettik.

Orkidelerin Mucizesi: Salep

Kışın içimizi ısıtan yazın dondurma yapımında kullanılan salep, ya da Arapça ismiyle sahlep, orkideler ailesinin birçok türünün toprak altı yumrularından elde edilen tozla hazırlanır. Ülkemizde yaygın olarak tüketilen popüler bir kış içeceğidir.

Türkiye’de yaklaşık olarak 150 çeşit orkide türü bulunmaktadır. Bunun %30’u salep üretimi için kullanılmaktadır. Muğla, Milas, Isparta, Antalya, Kahramanmaraş, Van, Kastamonu, Taşköprü ve Safranbolu’da yetişmektedir.

Salep ilk olarak Hitit döneminde içecek ve ilaç olarak kullanılmıştır. Daha sonra İslamiyet’in doğuşu ve Türklerin Müslüman oluşuyla birlikte alkolün yasaklanması üzerine alkolsüz bir içecek olarak daha da ön plana çıkmıştır. İbni Sina, Kanun adlı eserinde salepten; iştah açıcı, felç giderici, balgam söktürücü ilaç olarak bahsetmiştir.

Salep Osmanlı döneminde padişahların tıbbi reçetelerinde yer alan, bağışıklık sistemini güçlendiren, öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelen, hazmı kolaylaştırıp mideyi rahatlatan oldukça faydalı bir içecektir.

Evinizde salep yapmak istiyorsanız, bir aktardan ya da marketten toz salep alıp içine damak tadınıza uygun olacak ölçüde şeker ekleyip süt ile kaynatıp, tarçın ile süsleyerek içinizi ısıtabilirsiniz.

Eğer siz de bu şifa dolu içeceği en doğal haliyle deneyimlemek istiyorsanız, İstanbul’da bulunan Emirgan Sütiş’e giderek bu lezzeti en güzel haliyle tadabilirsiniz.

Kış Akşamlarının Yankılanan Sesi: Boza

Belki sizin için de çok uzun bir süre olmuştur o meşhur sesini duymayalı, ama olsun yine de eksik etmeyelim bozayı.

Türk kültüründe önemli bir yeri olan boza, kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Darı irmiği, su ve şekerden üretilen bozanın faydaları ise saymakla bitmez.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanser gibi ciddi hastalıklar başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın önüne geçen, vücut direncini arttıran ve bağırsak fonksiyonlarını düzenleyen boza oldukça besleyici, enerji verici ve sağlıklı bir içecektir.

Boza bilinen en eski Türk içeceklerinden birisidir, ortaya ilk çıkışı ise 8-9 bin yıl önceye, Mezopotamya’ya dayanır. Bozanın dünyadaki yayılışı Türklerin göçleriyle gerçekleşmiştir. Bu içecek günümüzde, dünyada Türklerin yaşadıkları ya da Türklerin egemenliğinde bulunmuş ülkelerde aynı ya da ona çok yakın isimlerle bilinir ve tüketilir.

Boza önceden tarçın, pekmez, zencefil, Hindistan cevizi ve karanfil ile içilirken bugün tarçın ve sarı leblebi ile sunulmaktadır.

Boza, marketlerde ve bakkallarda 25 gün boyunca tazeliğini koruyan ambalajlı şişelerde satılmaktadır. Ve tabi ki geçmişten bugüne kalitesini ve lezzetini bozmayan, İstanbul Fatih'te bulunan Vefa Bozacısı bu lezzeti deneyimleyebileceğiniz en iyi yerdir.

Altın Süt

Altın süt, görüntüsü ile "Ben de buradayım’’ diyen, son zamanların popüler baharatlarından birisi olan zerdeçal ile özdeşleşmiş, sağlıklı ve çok faydalı bir kış içeceğidir.

Kolayca ulaşabileceğiniz malzemeler ile evinizde hazırlayabileceğiniz altın süt, metabolizmayı hızlandırır, sindirimi düzenler, karaciğer yağlanmasının önüne geçer ve bağışıklığınızı arttırmada yardımcı olur.

Malzemeler:

2 su bardağı süt

2 çay kaşığı tarçın

2 çay kaşığı zerdeçal tozu

1 çorba kaşığı bal

Bir tutam karabiber

Ekinezya Çayı

Soğuk kış günlerinde, gribal enfeksiyonlardan ve soğuk algınlığından sizleri koruyabilecek, içerisinde yer alan mineraller ve vitaminler sayesinde, üst solunum yolu ve migren gibi rahatsızlıklarınızın gelişmesine engel olan popüler bir bitki çayıdır.

Aynı zamanda kirpi otu adıyla da anımsanan ekinezya, papatyagiller ailesine ait bir bitki cinsidir. Ülkemizde de çok fazla yetişen ekinezya bitkisi, eski uygarlıklarda ağrı kesici ilaç olarak da kullanılmıştır.

Ekinezya çayına etrafınızda bulunan aktarlardan veya marketlerden kolayca ulaşabilirsiniz.

Hem lezzeti yakalamak hem de soğuk kış günlerini sağlıklı bir şekilde atlatmak istiyorsanız, içinizi ısıtacak bu kış içeceklerini masalarınızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz. Şimdiden afiyet olsun.

Kaynakça

https://vogue.com.tr/saglik/enerji-deposu-en-saglikli-5-kis-icecegi

https://yemek.com/kis-icecekleri/

https://www.salep.gen.tr/salep-nedir

 

 


BENZER YAZILAR

Türkiye’deki Kayak Tatili Merkezleri

Kayak sporu ve tekniklerini, gerekli ekipmanları ve ülkemizde en çok ziyaret edilen kayak merkezlerini araştırdık.

Türkiye’nin İlk ‘‘Akademisyen Pastacısı’’ Harry Lenas ve Tarihi Baylan Pastanesi

İstanbul’un yaşayan ‘‘en eski’’ pastanesi olarak bilinen Baylan Pastanesi ve Harry Lenas’ın Türk gastronomisine kattığı yenilikler.


Paylaş