Bled Gölü, Bled Kalesi, Bled Adası’nın tarihi ve yalnızca burada üretilen Kremna Rezina pastası.

Bled Gölü, Slovenya’nın kuzeybatısında yer alan Bled şehrinde, Ljubljana Havalimanı’na 35 kilometre uzakta bulunuyor. Muhteşem mavi-yeşil renkteki gölü, tepede bulunan Bled Kalesi, göl ortasındaki adası ve adanın üzerinde bulunan Assumption Kilisesi, turistler için oldukça tercih edilen bir seyahat noktası oluşturuyor. Fakat Bled’in potansiyeli çok uzun bir zaman fark edilmemiş.

Bled’in Geçmişine Bir Yolculuk

Demir Çağı’nda Romalılar tarafından, ticaret yollarına çok uzak olması sebebiyle, Bled şehri neredeyse yok sayılmış. 7. Yüzyıldan itibaren Slavlar Bled Kalesi, Bled Adası ve göl çevresindeki bir çok yere, dalgalar halinde yerleşmişler.

1004 yılında, Alman İmparatoru Henry II, Bled Kalesi ve çevresindeki araziyi Güney Tyrol psikopozlarına göstermiş ve onları, 19. Yüzyıla kadar bölgedeki seküler düzeni sağlamakla görevlendirmiş. Assumption Kilisesi’ne dışarıdan gelen dini ziyaretçiler sayesinde, Bled Gölü’nün sıcak suları da bilinir hale gelmiş ve yazılı kaynaklarda termal kaynaklarından bahsedilmiş. Ama hala kimse, Bled’in güzelliğinin ve zenginliğinin tamamen farkına varamamış. Hatta Bled Kalesi’nin bekçisi Bled Gölü’nü akıtmayı ve dibini, kilden tuğla yapmak için kullanmayı ciddi olarak düşünmüş.

Sonunda, Arnold Rikli adındaki İsviçreli bir doktor gölün potansiyelini görmüş ve 1855’te sıcak su kaynaklarından yararlanmak için kaplıcaları açmış. 1870’lere doğru Ljubljana-Tarvisio arası tren yolunun açılması sayesinde, Bled’e gelen ziyaretçilerin sayısı artmış ve kaplıcalar zengin Avrupalıların gözde tesisi halini almış.

Bled Adası ve Assumption Kilisesi

Gölün ortasında bulunan minik adacığın üzerinde küçük bir müze, Provot’s House galerisi ve en önemlisi Assumotion Kilisesi bulunuyor. Kilise, Meryem’in ölümüyle  cennete gidişine adanmış ve adını burdan almış. Kilisenin günümüzdeki formu, 17. yüzyıldaki yapısını koruyor. Dini ziyaretçiler ve düğün organizasyonları kiliseyi oldukça yoğun bir hale getiriyor. Kilisenin, 52 metrelik bir kulesi ve kuleye ulaşan 99 basamaklı Barok tarzda merdivenleri bulunuyor. Geleneksel olarak, düğün günü damadın gelini bu basamaklardan yukarı taşımasının ve dilek tutulmasının iyi şans getirdiğine inanılıyor.

Adaya gitmek için kullanılan plenta adında geleneksel bir tekne bulunuyor. 1590'lardan beri lullanılan plentalar, ahşap gondollara benziyor ve 20 kişi taşıyabiliyor. Plentalar, günümüzde hala el yapımı olarak üretiliyor ve Bled Gölü’nde kullanılıyor. Bu teknelere, bir kürekçi eşliğinde binmek ve adaya ulaşım sağlamak mümkün. İlginç olan şu ki, plentaların günümüz kürekçileri, 1740’lardaki ilk 22 kürekçi ailelerin soyundan geliyor ve kürekçilik görevini başkalarının yapmasına izin verilmiyor.

Bled Kalesi

Bled Gölü’nden 130 metre yükseklikte uçurum kenarında bulunan Bled Kalesi’nin, Slovenya’nın en eski kalesi olduğu düşünülüyor. Kalenin göle bakan terası, nefes kesen bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

1011 yılında Henry II tarafından atanan psikopoz Brixen, Bled Kalesi’ni idari birim olarak kullanmış. Strtejik konumu nedeniyle kale, bir çok devlet adamını ağırlamış ve günümüzde, 19. Yüzyıldan itibaren olan tarihini anlatan bir müzeye çevrilmiş. Kaleye çıkarsanız ve eğer manzaradan gözünüzü ayırabilirseniz, müzeyi gezebilir, hediyelik eşyalara bakabilir ya da terasta bulunan restoranda Bled’in keyfini çıkararak kahvenizi meşhur krema pastası eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

Kremna Rezina

Bu meşhur pasta, üzerinde kabarık hamur katları ve hafif vanilya kreması ile 18-19. yüzyıl, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemineki kremalı pastalara dayanıyor. Kremna Rezina ise sadece Bled Gölü’ndeki pastanelerde yapılıyor. Göl çevresindeki herhangi bir kafede bulabileceğiniz bu tatlıyı, özellikle asıl kaynağı olan Park Hotel’de yemeniz öneriliyor. Park Hotel, 1953’te ünlü pastacı Ištvan Lukačević’in gelişinden itibaren bu tatlıyı yapmaya başlamış. Pastanın, müthiş bir mühendisliği olduğuna inanılıyor. Yapılışındaki ölçüler, uğurlu 7 sayısını baz alıyor. Kabarık hamur 7 kez katlanıyor, kalın yumurta kreması 7 dakika pişiriliyor ve en sonunda, her pasta 7 santimetreye 7 santimetrelik kalıplara konuluyor. Pastanın şöhreti, Park Hotel’in günde yaklaşık 3500 dilim satmasını sağlıyor.

Göl kenarında yaptığınız bir tur sonrasında kaleye çıkıp Bled Gölü’ne yukarıdan bakarak, kale içerisindeki müzede tarihi içinizde hissederek, bir plenta aracılığıyla Bled Adası’na giderek, ve ünlenmiş Kremna Rezina pastası tadımı yaparak, bir gününüzü rahatlıkla Bled Gölü’nde geçirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, bütün bunları rehberli bir tur ile gerçekleştirebilir, gölde kano yapabilir, göl çevresinde dolaşmak üzere bisiklet kiralayabilir, gölde yüzebilir, Emerald Nehri’nde rafting yapabilir ve yakınlardaki mağaraları gezebilirsiniz. Tam anlamıyla bir Bled deneyimi yaşamak isterseniz, göl çevresindeki lüks otellerde kalıp, seyahatinizi birkaç güne çıkarabilirsiniz.

https://www.lonelyplanet.com/slovenia/julian-alps/bled/essential-information

http://www.blejski-grad.si/en/about-bled-castle

https://www.lonelyplanet.com/slovenia/julian-alps/bled/top-things-to-do

https://www.nationalgeographic.com/culture/food/the-plate/2015/10/02/lake-bled-cream-cake-a-confection-straight-from-the-storybooks/

https://www.lonelyplanet.com/slovenia/julian-alps/bled/attractions/bled-castle/a/poi-sig/490150/360712

https://www.youtube.com/watch?v=xISEBtXSFBo

 


BENZER YAZILAR

Birbirinden Farklı ve Leziz Makarnalar

Hazırlaması kolay, farklı dolgularla ve soslarla taçlandırılmış, her damak zevkine hitap eden çeşit çeşit makarnalar. 


Paylaş