Uzun vakitler ekran karşısında kalmamıza gerek olmadan, eğlenceli vakit geçirerek izlenebilecek diziler.

Komedi dizisi izlemek günlük hayatın stresinden uzaklaşmamızı sağlarken, çok uzun süreli diziler zihnimizi yalnızca yormakla kalmaz, eğlencenin azalmasına neden olur. Bu sebeple bu yazıda eğlenirken yorulmayacağınız dizi önerilerine yer verdik. İşte o diziler:

1. Friends 

Komedi dizisi denildiğinde ilk gelen dizilerden, tüm zamanların en iyilerinden biri: Friends.

Friends dizisi, 1994-2004 yılları arasında ve 10 sezon boyunca ekranlarda yer aldı. Dizinin yönetmenliğini David Crane ve Marta Kauffman üstlenirken; dizinin başrollerinde Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer yer alıyor. Friends dizisinin IMDb puanı ise 8.9/10.

Friends Fragman

Friends Konusu

Dizide; Manhattan'da yaşayan bir grup arkadaşın birlikte yaşadıkları olaylar, birbirleriyle olan ilişkileri samimi ve eğlenceli bir biçimde anlatılıyor. Her bir karakter ayrı özelliklere sahipken bu ayrılıklara sahip insanlar bir araya geldiklerinde ortaya çıkan görüntülerin son derece eğlenceli ve komik olduğuna diziyi izlerken şahit oluyoruz.

Friends Dizisinin En Sevilen Bölümü

Dizinin IMDb'de en yüksek puanı alan ve en beğenilen bölümü, 5. sezonda arkadaş grubunun Monica (Courtney Cox) ve Chandler’ın (Matthew Perry) gizli ilişkisini öğrendiği "The One Where Everyone Finds Out" iken, en az imdb puanına sahip olan bölüm ise 4. sezonun "The One with the Invitation" isimli bölümü. Bu bölümde; Ross (David Schwimmer), Emily (Helen Baxendale) ile düğününü planlarken, eski sevgilisi Rachel (Jennifer Aniston) çiftin Londra'daki yaklaşan nikahının davetiyesini alıyor.

Friends Dizisinin Aldığı Ödüller

Friends, hem yayımlandığı yıllarda hem de daha sonra bir çok ödül toplamayı başarmış bir dizi. Ayrıca, dizinin her karaktere eşit ağırlık verme gibi bir özelliği olduğu için ve bu durumun sürdürülebilir olması istendiği için ana kadroda izlediğimiz oyuncuların tümü aynı kategorilerde aday gösterilmeyi istemiş. Böylece oyuncuların dizide izlediğimiz arkadaşlığa gerçekte de sahip olduklarını görebiliyoruz.

Dizinin aldığı ödüllerden bazıları ise ;

GLAAD Medya En İyi Komedi Dizisi Ödülü (1995), Primetime Emmy En iyi Komedi Dizisi Ödülü (2002),  Logie En Popüler Denizaşırı Program Ödülü (2003), TCA Miras Ödülü (2018) ayrıca bir Altın Küre, altı People’s Choice Ödülü, bir Satellite Ödülü ve bir SAG Ödülü kazanmıştır.

Yakın bir tarihte Friends kadrosu yeniden ekran karşısına geçti. Tek bölümlük, oyuncuların anılarını yad ettiği ve disi ile ilgili bilinmeyenleri açıkladıkları bir program düzenlediler. The Reunion isimli bölümü ayrıntılarına ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

2. How I Met Your Mother

2005 yılında yayın hayatına başlayıp 2014 yılına kadar süren ve toplamda 9 sezon boyunca ekranlarda yer alan dizinin oyuncu kadrosunda; Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Cobie Smulders ve Alyson Hannigan gibi oyuncular yer alıyor. Dizi, ana kadrosunun sevilen oyunculardan oluşmasının yanı sıra; bir çok ünlüyü de konuk oyuncu olarak ağırladı. Adriana Lima, Miranda Kerr, Marisa Miller, Britney Spears, Jennifer Lopez, Kim Kardashian, Katy Perry ve Mike Tyson gibi ünlü isimler diziye konuk olarak gelenler arasında yer alıyor.

How I Met Your Mother Fragman

How I Met Your Mother Dizisinin Konusu

How I Met Your Mother, bir babanın çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığının hikayesini anlatmasıyla başlıyor. Bu hikâyenin içinde baba olan Ted’in gençlik yıllarına gidiyor ve orada arkadaşlarıyla yaşadıklarını, anılarını izliyoruz. Ted’in arkadaşlarından her biri hem onun hayatında ve eşini bulma yolculuğunda hem de en eğlenceli anlara ortak olma bakımından ayrı önem taşırken; her bir karakterin kendine has özelliklerinin olması diziyi efsaneleşen repliklerle hatırlamamızı sağlıyor. Örneğin baş karakterlerden Barney’in “legen... wait for it...dary: legendary.”, “suit up!” Replikleri her duyduğumuzda bize kendisini çağrıştıracak sözlerden yalnızca birkaçı.

How I Met Your Mother IMDb Puanı

Yayımlandığı dönemden sonra da büyük iz bırakan ve günümüzde hala aktif bir seyirci kitlesine sahip olmayı başarabilen dizi, How I Met Your Mother’ın imdB puanı ise 8.3/10.

Friends ve How I Met Your Mother dizilerinin karşılaştırılmasını yaptığımız yazımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz. 

3. Brooklyn 99

Yayın hayatına 2013 yılında başlayan dizinin kadrosunda; Andy Samberg, Stephanie Beatriz, Terry Crews, Melissa Fumero, Joe Lo Truglio, Chelsea Peretti, Andre Braugher gibi oyuncular yer alıyor.

Brooklyn 99 Fragman

Brooklyn 99 Konusu

Brooklyn 99, aynı zamanda dizinin adının da kaynağı olan Brooklyn'de geçen kurgusal bir 99. Bölge Karakolu'ndaki dedektiflerinin ve yeni atanan polis şefinin yaşadıkları olayları, birlikte girdikleri maceraları ve arkadaşlıklarını anlatıyor.

Brooklyn 99 Final Sezonu Ne Zaman Yayımlanacak?

Final sezonunun çekim süreci devam eden dizide, son sezonunun 10 bölüm süreceği açıklansa da çekim süreci, dolayısıyla da yayımlanma tarihi salgın yüzünden ertelenmişti. Bu sezonun ne zaman yayımlanacağı henüz kesinleşmese de 2021-2022 sezonu içindeki bir tarihte yayımlanacağı belli oldu.

İzleyiciler tarafından da oldukça sevilen dizinin aldığı ödüller; Primetime Emmy Bir Komedi Dizisi veya Varyete Programında En İyi Gösteri Yönetimi Ödülü, Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Dizi Ödülü (2014), Shorty En İyi TV Şovu Ödülü (2014), GLAAD Medya En İyi Komedi Dizisi Ödülü (2018).

Dizinin IMDb puanı ise 8,4/10.

4. That 70's Show

1998-2006 yılları arasında Amerika’da Fox kanalında yayımlanan dizi 8 sezon sürdü. Dizinin kadrosunda; Topher Grace, Mila Kunis, Ashton Kutcher, Danny Masterson, Laura Prepon, Wilmer Valderrama, Debra Jo Rupp, Kurtwood Smith gibi sevilen oyuncular yer alıyor.

That 70's Show Konusu

That 70's Show'da Wisconsin’de yaşayan bir grup gencin maceralarını, bu gençlerin birbirleriyle olan arkadaşlık ve aşk ilişkilerini dönemin sosyo-politik durumunu da ele alarak izliyoruz. Dizi, bugün severek izlediğimiz oyunculardan bazılarının ekranlarda ilk kez görülmelerini ve tanınmalarını sağlaması dışında bu oyuncuların geçmiş ve bugün arasında ne kadar değiştiklerini gözlemleme fırsatı da sunuyor.

IMDb puanı 8.0/10 olan That 70’s Show, aynı zamanda 70'lerin dünyasını da yansıtıyor ve diziyi izlerken izleyiciye nostalji de yaşatma konusunda oldukça başarılı oluyor.

5. The Office

İngiliz versiyonunda baş rolde yer alan Ricky Gervais’in, Amerikan versiyonunda da yapımcılığını üstlendiği dizinin kadrosunda  Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer, B.J. Novak gibi isimler yer alıyor.

The Office Fragman

The Office Konusu

The Office, Dunder Mifflin adındaki bir kağıt şirketinin Scranton şubesindeki çalışanların hayatlarının, bu çalışanların da haberdar olduğu bir biçimde belgesel ekibi tarafından kameralarla izlenmesini anlatıyor. Bu kameralar sayesinde her bir çalışanın birbirlerine bakış açılarını, birbirleri hakkındaki konuşmalarını, ofiste yaşadıkları maceraları, onları hayattan bezdiren patronlarının nasıl bunu başarabildiği kayda geçmektedir. Dizi bu yönüyle diğer komedi dizilerinden ayrılarak kendisini daha ilginç bir hale getiriyor.

Diziyi ilginç ve diğerlerinden farklı hale getiren bir diğer unsur da ikonik karakter Micheal. Steve Carell’ın da oyunculuğuyla birleşince Micheal, daha önce hiç görmediğimiz bir patron figürünü izlememizi sağlıyor. Micheal’ın dışında her bir karakterin daha önce gördüklerimize hiç benzemediğini söylemek yanlış olmaz. Bu karakterlerin birbirleriyle olan arkadaşlık ve aşk ilişkilerinin nasıl geliştiğini ve nasıl şekillendiğini izleme şansına sahip olunması dizinin neden diğerlerinden ayrı bir yere sahip olduğunu ve neden bu kadar sevildiğini açıklıyor.

The Office IMDb Puanı

2005-2013 yılları arasında 9 sezon olarak yayımlanan The Office, günümüzde hala izleyici sayısını arttırma özelliğine sahip.  Bu eğlenceli dizinin iIMDb puanı ise 8.9/10.

Tüm bunların yanı sıra The Office dizisi, Emmy ve Altın Küre Ödülleri’ne sahip.

6. New Girl

Dizinin baş karakteri olan ve bu ismi almasını sağlayan yeni kızı canlandıran Zooey Deschanel başta olmak üzere dizinin kadrosunda; Jake Johnson, Max Greenfield, Lamorne Morris, Hannah Simone gibi isimler yer alıyor.

New Girl Konusu

Yedi sezon süren dizinin konusu ise; aldatıldığını öğrenen Jessica‘nın (Zooey Deschanel), bir ilanda gördüğü eve evin dördüncü kişisi olarak taşınması. Jessica’nın taşındığı bu yeni evide üç farklı karakterdeki erkekle atıldığı maceralar diziyi oldukça eğlenceli, bir o kadar de sürükleyici hale getiriyor.

New Girl IMDb Puanı

İzleyicilere samimi ve sıcak bir komedi dizisi izleme imkanı sunan New Girl dizisinin IMDb puanı ise 7.4/10.

7. Baby Daddy

2012 ve 2017 yılları arasında altı sezon boyunca ekranlarda yer alan dizinin oyuncu kadrosunda Jean-Luc Bilodeau, Derek Theler, Melissa Peterman gibi isimler yer alıyor. Baby Daddy'nin izleyiciler tarafından sevilmesine karşın altıncı sezonun sonunda iptal edilmesi, dizinin sezon finali olarak yayımlanan bölümünün aynı zamanda final bölümü olmasına sebep oldu.

Baby Daddy Fragman

Baby Daddy'nin Türkiye Uyarlaması

Baby Daddy dizisi 2015 yılında ülkemizde “Bana Baba Dedi” adıyla uyarlanmış; dizinin kadrosunda Eser Yenenler, Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak, Yağmur Tanrısevsin gibi isimler yer almıştı. Fakat bu dizi de tıpkı orjinali gibi iptal edilmiş, yayın hayatı yalnızca 7 bölüm sürmüştü.

Baby Daddy Konusu

Dizide, baş karakter Ben’in (Jean-Luc Bilodeau) kapısına eski sevgilisinin ikisinin bebeklerini bırakmasıyla başlayan bu süreçte, bebeğini büyütürken en yakınlarıyla çeşitli maceralara atılmaları ve bebekle birlikte Ben’in de büyüme ve baba olmayı öğrenme sürecine şahit oluyoruz.

Eğlenceli dizi Baby Daddy’nin imdb puanı ise 7.4/10.

Derlediğimiz bu dizileri izlerken eğleneceğinizi umuyor, iyi seyirler diliyoruz.

Kaynak; 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Friends 

https://www.imdb.com/title/tt0108778/  

 https://tr.wikipedia.org/wiki/How_I_Met_Your_Mother 

https://www.imdb.com/title/tt0460649/ https://tr.wikipedia.org/wiki/Brooklyn_Nine-Nine https://www.imdb.com/title/tt2467372/ https://tr.wikipedia.org/wiki/That_'70s_Showhttps://www.imdb.com/title/tt0165598/ https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Officehttps://www.imdb.com/title/tt0386676/https://tr.wikipedia.org/wiki/New_Girlhttps://www.imdb.com/title/tt1826940/?ref_=tt_sims_ttihttps://www.imdb.com/title/tt2177489/


BENZER YAZILAR

Just Mercy (Sadece Merhamet) - 2019

Gerçek bir hikayeye dayanan 2019 yapımı Just Mercy (Sadece Merhamet) filminin konusunu, izleyici yorumlarını ve bilinmeyenlerini sizler için derledik.

Peacemaker (2022)

Son zamanların en şaşırtan ve beğeni toplayan dizisi "Peacemaker" hakkında merak edilenleri sizler için derledik.


Paylaş