2021 yılının en çok okunan kişisel gelişim, şiir, hikaye, sosyoloji ve gezi kitaplarından derlediğimiz liste.

Hayır Diyebilme Sanatı, Müthiş Psikoloji

Türü: Kişisel Gelişim

Sayfa Sayısı: 176

Karşımızdaki insana kaç kez “hayır” diyemedik? Hayır Diyebilme Sanatı, tam olarak bu durumun altında yatan psikolojik nedenleri irdeliyor. 

“Neden ve nasıl hayır demeliyiz? Hayırdan anlamayanlara karşı nasıl bir tavır sergilemeliyiz” gibi soruların cevaplarını veriyor kitapta. Yani hayır diyememe halinin psikanalizini yapıyor. Bunun yanında içerisinde özgürlük kavramı, benlik algısı, kişisel sınırlar, varlık sınırı, toplumsal ve bireysel birçok konu yer alıyor. 

Sevginin tahammül etmek, adanmak, katlanmak ya da bu yolda kendi benliğinizi gözden çıkarmak olmadığını anlatıyor. İnsan için kendisinin her zaman öncelikli olması gerektiği vurgulanıyor. 

İlk olarak 2019 yılında Müthiş Psikoloji tarafından kollektif olarak hazırlanan Hayır Diyebilme Sanatı kitabına Destek Yayınları’ndan ulaşabilirsiniz. 

“Sınırlarınız, kim olduğunuzdur.”

İnsan Bir Eksik Sözdür, Şükrü Erbaş

Türü: Şiir

Sayfa Sayısı: 80

İnsan Bir Eksik Sözdür, Şükrü Erbaş’ın acılarını masalsı bir şekilde anlattığı bir şiir kitabı. 

Onun acıyla yoğurulmuş hayatının bize yansımaları içindeki dizeler. Önce babasından gönül olarak uzak büyümüş, ardından hayatının her alanında maddi zorluklar çekmiş. Yaşamında iki kadını kaybetmiş ve ardında pişmanlıklar ve acı kalmış. 

Acıyı en güzel anlatan şairlerden biri Şükrü Erbaş. Kitabın sonunda da bir daha yazmayacağını söyleyerek okurlarıyla vedalaşıyor. 

İnsan Bir Eksik Sözdür, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından 2021 yılında basıldı. Yayınevinin web sitesini ziyaret ederek kitaba ulaşabilirsiniz. 

“Ne olurdu

Mezarlar yılda bir gün

Bizimle konuşsaydı.”

Pahalı Dersler, Anton Çehov

Türü: Hikaye

Sayfa Sayısı: 56

Çehov’un Pahalı Dersler kitabı içinde 6 farklı öykü barındırıyor. Kısa soluklu fakat ağır bir kitap. 

Kitapta adaletsizlik, yoksulluk ve sefaletin en naif insanları bile çileden çıkarabildiğine, onları insafsız dünyanın zavallı insanları haline getirebildiğine değiniliyor. Aynı zamanda ülkesinin sosyo-ekonomik ve politik yapısını da irdeliyor. 

Durum komedisinin ustalarından olan Çehov, öykülerinde de bazen güldürüyor, bazen de ağlatıyor. Kitabın son baskısına Can Yayınları’ndan ulaşabilirsiniz. 

“Devlet, Tanrı değildir. İstediği zaman geri veremeyeceği bir şeyi almaya hakkı yoktur.”

Vahşi Zevkler, Lev Tolstoy

Türü: Sosyoloji

Sayfa Sayısı: 79

Tolstoy’un Vahşi Zevkler kitabı, insanlığın üç farklı konuda yaptığı yanlışları yorumluyor: Savaş, avcılık ve et yiyiciler. Her birine tek tek değinerek insanlığın çekeceği acıları bir asır öncesinden tahmin etmiş. 

İnsanı insan yapan asıl duygu olan merhameti merkeze alarak, medeni yaşama nasıl döneceğimizi öğretiyor. Ona göre erdemli olmanın ön koşulu, mütevazi ve yaşamın devamlılığını sağlayacak kadar az yemek. Hükümet ve otorite karşıtı bir fikri savunurken aynı zamanda doğa ve yaşama hakkı savunuculuğu da yapıyor. 

Kaos Yayınevi tarafından okuyucuya sunulan eseri web sitesinde bulabilirsiniz. 

"Hükümetler eğitimi ve öğretimi destekler gibi görünürler ama iktidarları özellikle halkın cahil kalmasına dayanır."

Topkapı’dan Topkapı’ya, Mustafa Kutlu

Türü: Gezi

Sayfa Sayısı: 128

Topkapı’dan Topkapı’ya kitabında 35 yıl önceki İstanbul’a gidiyoruz. 

Mustafa Kutlu’nun bu gezi kitabı okuyucuyu İstanbul’un hep büyüklerden dinlediğimiz eski ara sokaklarına, dükkanlarına, araçlarına, caddelerine götürüyor. Kendi gözünden yaptığı yorumları bazen duygulandırıyor, bazen de gülümsetiyor. 1986 yılını esas alarak yazdıkları, yıllar geçtikçe İstanbul’un nasıl bir değişime uğradığını gözler önüne seriyor. 

Aslında bu kitap, üç kitaplık bir serinin ilk kısmı. Kutlu, önceden yazıp bir kenara koyduğu gezi yazılarını yeniden derleyerek bu seriyi oluşturuyor. Kitabın türü gezi olsa da, yazar anılarını da işlemiş. 

İstanbul Gezi Yazıları olarak isimlendirilen serinin ilkini Dergah Yayınları’nda bulabilirsiniz. 

“Dün dünde kaldı demek doğru değil, mazi bizi hiçbir vakit terk etmez. Ancak hatıralar gittikçe solar, silinir.”


BENZER YAZILAR

Şair Atışmaları: Bölüm 2

Serinin ikinci bölümünde Peyami Safa ve Nazım Hikmet arasındaki edebi tutum, fikir ve anlaşmazlıkları inceledik.

Cinsiyet Tanımında Performativism ve İçsel Eğilim Modeli

Cinsiyet kavramının post-yapısalcı felsefede dekonstrüksiyonu, Judith Butler ve Julia Serano'nun cinsiyet tanımları.


Paylaş