Bu içeriğimizde, son dönemlerde büyük bir izleyici kitlesi olan ve aynı zamanda icra edenlerin de çoğunlukta olduğu ''High Heels'' dansı hakkında bilgiler sunacağız.

High Heels Dans Nedir?

High Heels Dans

Yüksek topuklar üzerinde yapılan ve oldukça estetik bir görünüme sahip olan High Heels'i biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? High Heels, jazz müzik ve ritmlerine dayanan bir dans türüdür. Aynı zamanda hip-hop, latin dansları, modern dans gibi pek çok dans türünden de esintiler barındıran bir danstır. 

Sahne ve gösteri sanatları alanında tercih edilen ve sahnedeki duruşunuzu daha estetik ve çekici gösterecek olan bu dans, dişil enerjinizi de açığa çıkararak sizi olduğunuzdan daha da havalı hissettirecektir.

Az önce de belirttiğimiz gibi bu dansın içinde hip-hoptan latine kadar birçok tür mevcuttur. Beden dili ve kol hareketleri modern danstan, gövde hareketleri ise hip-hop ve göbek dansından meydana gelir.

''Belly-dance'' olarak adlandırdığımız bir başka dans olan (Türkçe'si ''göbek dansı'') bu danstan da high heels esintileri yakalamak mümkün. Bu dans, esnekliğinizi, feminenliğinizi, müzikalite ve ritm duygunuzu geliştirmeye yardımcı olur. High heels, sadece kadınların değil, erkeklerin de yapabileceği bir danstır.

High Heels'in Hikayesi Nasıl Başladı?

Geleneksel ve eski ritimlerin yeni ve modern dans figürleriyle birleşmesi ile ortaya çıkan bir dans türüdür. High heels özellikle 21. yy a damga vuran dansların başında gelir. Bu dansın özellikle ülkemizde ortaya çıkış hikayesi ise şu şekildedir:

Hep kadınların erkek gibi ve sert adımlarla dans ettirilmeye çalışılması ile bu kalıbı yıkmak ve değiştirmek istenmesi. Kadınlara kadın gibi olduklarını hissettirmek ve özellikle de utangaç olanlarının kendilerini ve içlerinde sakladıkları enerjilerini açığa çıkarmak için bu dans ortaya çıktı.

High heelsin en önemli materyallerinden birisi de, o kadınsı enerjiyi daha belirgin bir şekilde temsil etmesi için ''topuklu ayakkabı'' olarak seçildi. Bu dans, African ve Amerikan danslarının atası olarak geçmişten bugüne diğer birçok dans türünü de kendi içinde harmanlayarak gelmeyi başardı.

Topuklu Ayakkabıya Alışık Olmayanlar High Heels Dansı Yapabilir mi?

Bu dansın temel amacı topuklu ayakkabı ile icra edilmesi olsa da, topuklu ayakkabıya hiç alışık olmayan biri de 0'dan başlayarak High Heels dansını öğrenebilir. Bu dansın öncelikli hedefi de topuklu ayakkabılara alışmayı ve daha sonra dans aşamasına geçişi öğretmektir.

High Heels başlangıç videosu

High Heels Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

High Heels eğitimi ortalama 3 ila 6 ay arası sürmektedir. Öncelikle topuklu ayakkabı üzerinde sağlıklı bir şekilde hareket etmeyi öğrenmek gerekmektedir. Bu hareketlerin de kas hafızasına yerleşmesi 3 ay gibi bir süreçte oluşmaktadır. Geri kalan süreç ise kişinin kendi yeteneği ve potansiyeli ile alakalıdır.

Daha öncesinde farklı danslarla uğraşmış ve halen daha uğraşmakta olan kişiler, bu dansı diğerlerine oranla daha kısa sürede öğreneceklerdir. Ancak hiç dans etmemiş birisi de bu dansı yeteneğine ve çalışma azmine göre kısa sürede öğrenebilir.

Ülkemizde High Heels Eğitimi ve Dans Kursları

Son dönemlerde oldukça rağbet gören High Heels dansı, ülkemizde de çeşitli dans kursları ve eğitmen kadrosu ile adını sıklıkla duyurmaya başlamıştır. Ülkemizde İstanbul'da yaşayanlar için bu dansı en profesyonel şekilde öğrenebileceğiniz iki adet dans okulu bunların başındadır. Bu okullar, ''Aytunç Bentürk Dans Akademi'' ve ''Dans Fabrika'' dır. 

Bugün Türkiye'nin dört bir yanındaki dans okullarında High Heels dans kursu almanız mümkündür. Bu dansı ne kadar sürede öğreneceğiniz sizin yeteneğinizin yanı sıra çalışma ve pratik yapma durumunuza bağlıdır.

Eğer iyi bir dansçı olmak istiyorsanız bugün sosyal mecralardan videolar seyrederekte pratik yapabilirsiniz. Ancak bunu pekiştirmek ve ileri seviyeye taşımak isteyenler için bir toplulukla dans ederek dansı yerinde öğrenmek en etkili yöntemdir.

High Heels Kursuna Kimler Katılabilir?

Topuklu ayakkabı üzerinde saatlerce durabilme kabiliyetine sahip olan, herhangi bir bacak ya da ayak kırığı geçmişi olmayan herkes high heels dans kursuna katılabilir. Akabinde geçmiş yıllarda çok şiddetli bir kırık, burkulma gibi bir hikayeniz varsa, bunu kurs eğitmeninizle paylaşmanız faydalı olacaktır.

Bu içeriğimizde de sizleri High Heels dansı hakkında bilgilendirmiş olduk. Eğer İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropolitan bir şehirde yaşıyorsanız oradaki dans kurslarına katılarak kendinizi geliştirebilir, hayallerinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Şimdi en rahat eşofmanınızı ya da taytınızı seçin ve başlangıç seviyesindeyseniz daha küt ve kısa topuklu bir ayakkabı tercih ederek High Heels'in nabzını kovalayın. Ne dersiniz? 

Kaynaklar;

https://www.steezy.co/posts/heels-dance-classes-thatll-make-you-feel-sexy-empowered

https://www.taksimdanskursu.com/high-heels-topuklu-dans-kursu/sss


BENZER YAZILAR

Word Painting : Söz ve Müziğin Mükemmel Uyumu

Tarihiyle ve örnek müziklerle "wordpainting" nedir?

Oversinging Nedir?

Çokça kullanılan bir vokal tekniği olan oversinging nedir? Doğru nasıl kullanılır, zararlı mıdır?


Paylaş