Hip-hop müziğin tarihçesi, türleri ve rap müzik.

Hip-hop kültürü Amerika'da 70'li yılların sonunda azınlık olarak zor şartlarda yaşayan siyahilerin eğlenece ve gerçeklerden uzaklaşmak maksadıyla kendilerine çizdikleri bir yol, bir yaşam tarzı ve kültürdür. Hip-hop kültürü ayrıca, graffiti, breakdans ve DJ'liği kapsar. Blues, Funk, Jazz ve Soul müzik türlerinin Hip-hop'ın doğuşuna oldukça katkısı vardır. En popüler ve bilinen alt tür ise West -Coast Hip-hop'tur ve 80'lerde ABD'nin batı bölgesinde ortaya çıkmıştır. G-funk ve Gangsta rap ağırlıklı bir müzik türüdür ve içeriğinde silah, para, hayat kadınları, uyuşturucu gibi konular anlatılır. Yaşanmışlıklar ve hayatın zorlukları ön plandadır.

1990'lı yıllardaN.W.A, West Coast Hip Hop'ın öncü grubudur.

Hip-hop'un Diğer Türü :East Coast

East Coast Hip-hop 70'lerde ortaya çıkan, bir diğer Hip-hop türüdür. New York City bölgesinde doğmuş ve ABD'nin doğusunda, farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının kendi aralarında kurdukları bir oluşumdur. East Coast, ağırlıklı olarak lirikal tarz üzerine oluşturulan bir tarzdır. Cinaslı sözler, tekerlemeler, karmaşık metaforların etkisi ile meydana gelmiştir. Bu tarzın sesten ziyade agresif bir vurgu ve tonlama becerisine dikkat ettiği ve önem taşıdığı vurgulanır. Başta Public Enemy ve EPMD gibi gruplar ön planda olmak üzere Boogie Down Productions, Big Daddy Kane, Slick Rick vb. daha pek çok isim lirikal anlamda oldukça kuvvetlidir.

Rap Nedir?

Hip-hop hakkında epey bilgilendiğimize göre, şimdi de Hip-hop'un bir diğer türü olan Rap müzikten bahsedeceğiz. New York'un siyah gettolarında 70'lerin başında doğan bir müzik türü Rap müzik. Açılımı, ''Rhytm And Poem (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir)" ya da "Rhytmic African Poetry (Ritmik Afrika Şiiri)" sözcüklerinin kısaltması olarak bilinir. Ancak Rap, İngilizce'de ''ağır eleştiri'' anlamına gelir ve "and" kelimesi kısaltmalarda "a" harfiyle sembolize edilmez. Tempo ve ritmin ön planda olduğu beat eşliğinde söylenen sert sözler ve sokak tarzını kapsayan Hip-hop kültüründeki başlıca dört elementten bir tanesidir.

Rap Sözlüğü ve Rap Terimleri 

MC / Rapper: Kısaltma "Master of Ceremony" yani Seremoni Ustası anlamına gelmektedir. Rap müzikte MC, şarkıyı söyleyen, şarkının sözlerini yazan, bass ve ritim ayarını müziğe göre ayarlayan, rap stilini belirleyen kişilere denir. 

Diss: Bunlar, rapçilerin birbirlerini yermek amacıyla yazıp söyledikleri müzik parçalarıdır.

Cypher: Canlı olarak birden fazla MC'nin bir araya gelerek her birinin kendi parçasını okuyup bir bütün oluşturmasıdır.

Acapella: Rap müzikte sergilenen doğaçlama ve canlı performanslara denir.

21.Yüzyılda Hip-Hop

2000'lerin başına kadar Hip-hop sanatçıları Doğu-Batı sentezinde eserler icra etseler de Milenyum çağı birçok şeyi değiştirmiştir. ''Orta Batı'' rapçileri diye bir kavram ortaya çıkmış ve bu türün tüm dünya tarafından bilinen iki örneği ''Kanye West ve ''Eminem'' olmuştur.İkisi de gettodan gelme bir çocukluk yaşamış ve katıldıkları müzik yarışmaları ile başarılarını perçinlemişlerdir. Günümüzde Hip-hop ise Trap, Underground Rap, Chicago Trap, Latin African gibi farklı türlere ayrılır.

Kaynaklar:

https://musiconline.com.tr/hip-hop-muzik-tarihi/

https://www.google.com/amp/s/www.mynet.com/amp/hip-hopun-tarihi-nedir-google-hip-hop-doodlei-yapti-110103192158


BENZER YAZILAR

Müzikte Söz Mü Daha Önemli Beste Mi?

Bir şarkıyı şarkı yapan sözleri mi yoksa bestesi mi? Gelin bunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

High Heels Nedir?

Bu içeriğimizde, son dönemlerde büyük bir izleyici kitlesi olan ve aynı zamanda icra edenlerin de çoğunlukta olduğu ''High Heels'' dansı hakkında bilgiler sunacağız.


Paylaş