Hem muhteşem çiçekleriyle doğallığın hem de buram buram tarih kokan mimarinin buluştuğu, Asya'nın rengarenk kenti Chiang Mai'nin eşsiz güzelliklerini sizler için derledik.

Chiang Mai Hakkında Genel Bilgiler

Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland'ın kuzeyinde, Ping Nehri'nin üzerinde yer alan Chiang Mai, Tayland'ın denizi olmayan fakat diğer bütün semtlerinden daha canlı bir görünüme sahip olan semti. Chiang Mai "Yeni Şehir" anlamına gelir ve bu ismini La Na Krallığı'na yeni başkent olduğunda almıştır. Chiang Mai'nin nüfusu Tayland'ın güneyinden farklı olarak Budistlerden oluşuyor. Her açıdan farklı olan bu yer ülkenin en önemli tapınaklarına ev sahipliği yapmasının yanında, insanları da size coğrafyanın en güzel yönlerini yaşatacaktır.

Ülkenin en kalabalık nüfusuna sahip Chiang Mai; hem sanatsal yapısı hem de öğrencileri daha fazla bulundurması sebebiyle genç, enerjik ve aynı zamanda orkidelerle bezenen bir şehir. Tayland'da yetişen 1300 türde orkide görmek için ise şehirde orkide çiftliği mevcut. 

Chiang Mai ülkenin kuzeyinde bulunmasıyla sebebiyle de daha fazla turist akınına uğramakta. Tayland'ın diğer şehirlerindeki kavurucu sıcağa sahip olmamakla birlikte seyahat edilmesi en uygun ayların Kasım-Şubat olmasının nedeni diğer aylara göre çok sıcak olmaması. Şubat ayında Chian Mai'de olursanız Chiang Mai Çiçek Festivaline de tanık olabilirsiniz.

Chiang Mai'de Gezilecek Yerler

Denizi olmayan bu şehre gelen ziyaretçiler çok farklı bir ruhani boyuta ulaşıyor ve aynı zamanda tüm renkleriyle şehre doyuyor. Chiang Mai Tayland'ın en ucuz şehirlerinden biri. Yerel pazarları, müzeleri, tapınakları ve şelaleleri ile Tayland'ın göz bebeği olan şehirde hala hiçbir kaşifin keşfetmediği yerler bulmak günümüzde bile mümkün. Şimdi o güzel yerlere göz atalım.

Wat Chedi Luang

Mengrai Hanedanı'nın 7. hükümdarı olan Kral Sean Muang Ma döneminde, 1385-1402 yılları arasında inşa edilmiş. Tayland'ın en kutsal emaneti olan Zümrüt Buda 1498'den sonra yaklaşık 100 yıl bu tapınakta saklanmış. Zirvesindeki kare tabutta Zümrüt Buda heykeli var. Anıt 1545 yılında depremde hasar görmüş. Depremden sonra her ne kadar boyu yarısına kadar inmiş olsa da etkileyiciliğini kaybetmemiş. 

1992 yılında şehrin güzel sanatlar bölümü tapınağı yenileme çalışmalarını bitirmiş ve yüzeyini süsleyen naga (su yılanı) motifli merdivenleri ve tabanı süsleyen harika fil heykelleri restore etmiş. Şehirdeki üç sakız ağacından biri bu tapınağın etrafında ve bu ağacın şehri kötülüklerden ve hastalıklardan koruduğuna inanılmakta. Efsaneye göre bu ağaç düşerse bunu büyük bir felaket takip edecek. Tapınak girişinde ücretsiz uygun kıyafet verilmekte ve tapınağa giriş ücreti ise 40 Baht.

Chiang Mai Çiçek Festivali

Asya rengarenk karnavalları, farklı ritüelleri barındıran, eğlenmenin de kültürün en önemli olduğu coğrafyalardan biri. 40 yıldır yapılagelen Chiang Mai Çiçek Festivali ise sokakların çiceklerle bezendiği Tayland'ın festivallerinden bir tanesi. 

Chiang Mai "Kuzeyin Gülü" olarak anılır. Bu lakaptan da anlaşılacağı üzere çiçekler Chiang Mai'nin bir sembolü. Damask rose olarak bilinen Şam Gülü dünyada bir tek burada yetişiyor. 

Chiang Mai Çiçek Festivali her yıl Şubat ayının ilk hafta sonunda üç gün boyunca gerçekleşen ve şehir merkezini rengarenk havaya bürüyen bir etkinlik. Festivalin esas açılışı geçit töreni ile gerçekleşiyor. Charoen Muand Caddesi'nden Nawarat Köprüsü'ne kadar uzanan yolda dizilmiş olan kortej, Nawarat Köprüsü'nden yürüyüş yaparak girişi başlatıyor. 

Festival yürüyüşünde çiçeklerle bezenmiş figürler, heykelleri sokakları doldurmakta. Tüm figürler Budizm'e ve Chiang Mai'ye özel mesajları barındırıyor. Festival bitiminde ise aralarından en iyilerini seçmek üzere yarışmalar düzenleniyor. Chiang Mai Çiçek Festivali'ne katılarak doğanın bu rengarenk parçalarının egemenliğinde bir hafta sonu kaçamağı yapabilir, festivalin birbirinden eğlenceli etkinliklerine katılabilir, kurulan çiçek pazarlarından çiçekler edinebilirsiniz. 

Doi Poi

Bir turist cenneti olan bu küçük Hmost köyü Doi Poi, hem otantik hem de geleneksel bir köy. Bu köyde geçmişte Tayland'ın yüksek dağlarına yerleşmiş olan kabilelerin kalıntıları olan küçük geleneksel dağ evleri var. Bir dizi çeşitli çiçeklerin yetiştiği bir bahçe var ve bu bahçeden bakılınca köyün o muhteşem manzarasını görebiliyorsunuz. 

Bua Thong Yapışkan Şelalesi

Diğer Güney Doğu Asya'daki hiçbir şelaleye benzemeyen Bua Thong bir diğer adıyla "Yapışkan Şelale" kireçtaşı barındırıyor ve üzerinden su akmasına rağmen "yapışkan". Böylece yukarıya aşağıya tırmanabiliyorsunuz. Sudaki yüksek kalsiyum karbonat düzeyi sayesinde kayalarda, kaygan görünmesine rağmen yürüyebiliyorsunuz. Şelaleye giriş ücretsiz fakat Chiang Mai'ye 1 saat uzaklıkta. 

Eğer Tayland seyahati fikriniz varsa Şubat ayına getirmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda rengarenk yerler görebileceğiniz, bir çok çiçek bahçelerine şahit olacağınız bir seyahat olacağına eminiz. Hem geleneksel hem de modern görünen tüm mimari yapıları gördükten sonra büyüleneceğinizi umuyor ve Tayland'a gittikten sonra çok mutlu döneceğinizi tahmin ediyoruz. İyi eğlenceler!

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Chiang_Mai

https://kucukdunya.com/kuzeyin-gulu-chiang-mai/

https://www.bizevdeyokuz.com/chiang-mai-gezi-rehberi/


BENZER YAZILAR

Café de Flore : Paris'in En Ünlü Kafesi

Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus ve Picasso'nun müdavimi olduğu Paris'in tarih kokan kafesi.

Tarihte En Gelişmiş Maya Kentlerinden: Palenque

Mimarisiyle döneminin çok ötesinde olan bu Maya şehrinin MÖ 6. yy’da kurulduğu düşünülüyor.


Paylaş