Adı ve geçmişi olmayan bir ajanın, objeleri zamanın lineer akışının tersi yönde hareket ettirebilmeyi keşfetmesi üzerine bir hikaye olan Tenet filminin incelemesi.

Christopher Nolan’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı; başrollerini John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki ve Kenneth Branagh’ın paylaştığı Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı Tenet filminin ilk defa 26 Ağustos 2020'de dünya genelinde 70 farklı ülkede gösterimi yapıldı.

Bu başarılı yapımda Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson, Clémence Poésy, Michael Caine de yardımcı karakter olarak yer almaktadır.

Yayımlandığı ilk hafta sonunda 53 milyon dolar hasılat elde eden Tenet, beklenilenin üzerinde bir başarıya imza attı.

Tenet filmi oyuncuları

Tenet Filminin Konusu

Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursak; tam olarak nasıl bir organizasyonun mensubu olduğunu anlayamadığımız adı ve geçmişi olmayan -daha doğrusu filmde yer almayan- bir ajanın, objeleri zamanın lineer akışının tersi yönde hareket ettirebilme benzeri bir yeteneği keşfeden bir silah tüccarının hâkimi olmayacağı dünyayı yok etmesinin önüne geçme mücadelesini anlatıyor.

Bunların gerçekleştiği sırada da ajan ile silah tüccarının eşi arasına hiçbir noktada inandırıcı olmayan, nereden ortaya çıktığı anlaşılamayan bir yakınlaşma ve bu kadının çocuğuna sahip çıkma yolunda aldığı riskler gibi -yine- aileyi kutsayan bir tema yerleştiriyor.

Yerçekiminin tersi yönde yapılan bungee jumpingler, zamanda geriye giden mühimmatlar, The Matrix Reloaded’dakini akla getirmesi kaçınılmaz olan bir otoyol sekansı sahneleri birbirlerinden kasten koparıyor gibi görünen bir kurguyu bizlere sunuyor.

Akıl Defteri – Memento’dan beri sinema endüstrisinin tabiri caizse bel bağladığı, önüne tüm imkânların serildiği bir isim Christopher Nolan. Astrofizikten Philip K. Dickvari rüyalar içinde gezinmeye kadar türlü türlü ve sürekli daha büyük, daha etkileyici olmayı hedeflerken, konsantre olduğu konu bunu gerektirsin ya da gerektirmesin, buna alan açsın ya da açmasın zaman mevhumuna bir oyuncak gibi yaklaşmayı, onu farklı biçimlerde hikâyelerinin en önemli unsuru olarak öne sürmeyi sürdürüyor.

Indiewire yazarı Mike McCahill,  filmin Londra gösterimi öncesinde bir stüdyo yetkilisinin kendilerini ikinci, hatta üçünü bir gösterime daha davet ettiğini söylüyor. 

Kaynakça

tr.m.wikipedia.org › wiki › TenetWeb sonuçlarıTenet - Vikipedi

filmloverss.com › tenetWeb sonuçlarıTenet Eleştirisi - FilmLoverss


BENZER YAZILAR

İlham Veren Bir Hayat Hikayesi: Clouds

Gerçek bir hikayeye dayanan, müzikal ve drama türlerini barındıran bir Disney+ filmi.

Clint Eastwood ve Batı Sineması

Başarılı oyuncu ve daha önce birçok ödül almış yönetmen Clint Eastwood'un içinde yer aldığı projeleri derledik.


Paylaş