Müziği belirli kategorilere koymak yerine dinleyicilerin ruhunu dokunmayı hedef belirleyen Hendrix

‘‘Zamanı geldiğinde ölecek olan benim. Bırakın hayatımı istediğim gibi yaşayayım.’’

Jimi Hendrix kimdir?

27 Kasım 1942’de, saat 10:15'te Seattle’ın King County Hastanesinde dünyaya geldi. İlk olarak Johnny Allen Hendrix ismi ile anılıyordu. Daha sonra babası Al Hendrix tarafından James Marshall olarak yeniden adlandırıldı. O zamanlar Young Jimmy olarak anılan Hendrix küçüklük yaşlarından itibaren B.B. King, Muddy Waters, Howlin'Wolf, Buddy Holly ve Robert Johnson gibi sanatçılarından etkilenerek müzikle
ilgilendi.

Baba Al Hendrix, Young Jimmy’nin evde gitar çalıyormuş gibi süpürgeyi kullandığını görünce müziğe olan ilgisini farkedip eski bir ukulele buldu. 1958’de Al, Jimmy'ye beş dolarlık ikinci el bir akustik gitar aldı. Kısa süre sonra Jimmy, ilk grubu The Velvetones'a katıldı. Üç ay sonra Jimmy müzik kariyerini ileriye taşımak için gruptan ayrıldı. 1959 yazında Al, Jimmy'ye ilk elektro gitarı Supro Ozark 1560'ı satın aldı. Ardından The Rocking Kings grubuna katıldı.

(Supro Ozark 1560)

Photo of Jimi Hendrix 10 denmark

Jimi Hendrix ve Vietnam Savaşı'nda yaralanması

1959’da orduya katıldı ve paraşütçü oldu, ancak Vietnam Savaşı'nda yaralanma sonucu görevden muaf tutularak 1961'de taburcu edildi. 1964'te New York'a taşındı ve Tina Turner, Sam Cooke, The Isley Brothers ve Little Richard da dahil olmak üzere birçok sanatçıya gitaristlik yaptı. Ardından Jimmy James and The Blue Flames grubunu kurdu.

Little Richard ve Jimi Hendrix 

Sahne aldığı sırada Linda Keith (The Rolling Stones üyesi Keith Richards’ın eski kız arkadaşı) ile tanışır. Jimmy’den çok etkilenen Linda, önce Rolling Stone’un menajeri olan Andrew Loog Oldham ile tanıştırır. Fakat Andrew, Linda kadar etkilenmediğini ve çalışmak istemediğini belirtir. Ardından The Animal grubunun menajeri Chas Chandler ile tanıştırır.  Hendrix’in performansından etkilenen Chandler, 1966'ın Eylül ayında Hendrix'e yeni bir grup oluşturmak için Londra'ya taşınmasını sağlayacak bir anlaşma sundu.

Chandler ilk olarak Jimmy adını “Jimi” olarak değiştirmekle başladı. Londra’da, davulcu Mitch Mitchell ve basçı Noel Redding ile Jimi Hendrix Experience grubu kuruldu. Grubun ilk single’ı “Hey Joe”, İngiliz pop listelerinde 6 numaraya ulaştı.

Hey Joe ile gelen şöhretin ardından 1967’de “Are You Experienced” albümü piyasaya sürüldü. Purple Haze, The Wind Cries Mary, Foxey Lady, Fire gibi parçaların yer aldığı popüler rock albümlerinden biri olarak kaldı. 

Hendrix'in en iyi bilinen şarkılarından biri; Purple Haze

İngiltere’de büyük bir başarı yakalayan Jimi Hendrix Experience, Haziran 1967’de Monterey Uluslararası Pop Festivali için Amerika’ya gitti. Wild Thing performansı ile bir gecede dünyanın en popüler rock gruplarından biri oldu. 

Ardından Axis: Bold As Love ve Electric Ladyland albümleri yayınlandı. Yapılan konser turneleri gruba zarar verdi ve 1969’da Jimi Hendrix Experience dağıldı. 

Rolling Stone dergisinde "Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı" listesinde 366. sırada yer alan şarkı; Little Wing 

1969 yazında Woodstock müzik festivalinde Jimi Hendrix, Mitch Mitchell, Billy Cox, Juma Sultan ve Jerry Velez'in yer aldığı Gypsy Sun & Rainbows adlı grup ile seyirci karşısına çıktı. Star Spangled Banner performansları ile unutulmaz bir konser verdiler. 

Jimi Hendrix’in Solo Performansı 

Jimi Hendrix neden öldü?

18 Eylül 1970’te Londra’da yaşamını yitirdi. Kaldığı otelde ölü bulunan Jimi Hendrix’in ölüm sebebi olarak birçok teori bulunuyor. Teorilerden biri barbitürat doz aşımıdır. (Barbitürat, bir çeşit uyku ilacıdır.) Ölümüyle, Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jim Morrison, Janis Joplin gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu, 27 yaşında ölen sanatçıların oluşturduğu temsili 27’ler kulübüne adını yazdırmıştır.

Jimi Hendrix’in hayatını konu alan filmler

All Is by My Side 

Jimi Plays Berkeley

Jimi Hendrix: Voodoo Child

Kaynaklar:

www.jimihendrix.com - biography

youtubemusicsucks.com - Jimi Hendrix Guitar Setup And Rig Rundown

groundguitar.com - Jimi Hendrix Gear

history.com - Jimi Hendrix Born

nhdmusicinvietnamwar.weebly.com - Jimi Hendrix

.


BENZER YAZILAR

Küçük Prens "Ben Okurum" Podcast Serisinin Sezon Finalinde

Deniz Yüce Başarır’ın hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”, üçüncü sezonunun son bölümünü Antoine de Saint Exupery’nin kült eseri Küçük Prens’e ayırıyor.

Word Painting : Söz ve Müziğin Mükemmel Uyumu

Tarihiyle ve örnek müziklerle "wordpainting" nedir?


Paylaş