2021 Grammy Ödülleri kazananlar ve adayları tam listesi

2021 Grammy ödül töreninin 31 Ocak tarihinde yapılması planlanıyordu ama COVID19 nedeniyle 14 Mart tarihine ertelenmişti. Los Angeles şehrinde düzenlenen törende,

Taylor Swift "Yılın albümü" ödülünü üç defa kazanan ilk şarkıcı oldu. Beyonce 28. ödülüyle "En çok Grammy kazanan kadın" unvanını elde etti

2021 Grammy Ödülleri ve Kazananları

2021 Yılın Şarkısı Ödülü: H.E.R - Tiara Thomas

Bu dalın diğer aday şarkıları ise şunlardı: Beyonce'den Black Parade, Roddy Ricch'ten The Box, Taylor Swift'ten Cardigan, Post Malone'dan Circles, Dua Lipa'dan Don't Start Now, Billie Eilish'ten Everything I Want, JP Saxe ve Julia Michaels'tan If the World Was Ending.

I Can't Breathe şarkısının ödül almasıyla Grammy'ye de George Flloyd ve ırkçılığa karşı tepki damgasını vurmuş oldu.

Yılın Albümü: Folklore - Taylow Swift

Bu dalın diğer adayları

2021 Grammy Ödülleri Yılın Kaydı Ödülü: Everything I Wanted - Billie Eilish

Diğer yılın kaydı adayları

2021 Grammy Ödülleri En İyi Solo Performans: Watermelon Sugar - Harry Styles

Diğer adaylar

Harry Styles wore another feather boa backstage at the #Grammys: "I want to thank my fans for giving me an environment to be free to make the music that I want to make." https://t.co/L4aER8shQE pic.twitter.com/wndpSgGYzJ

— Variety (@Variety) March 15, 2021 

En İyi Müzik Videosu: Brown Skin Girl - Beyonce

Beyonce ödül aldığı bu klibi Jay-Z ile kızları olan Blue Ivy Carter ile çekmişti. Bu ödülle 9 yaşındaki kızları Grammy tarihinde ödül alan en küçük yaştaki ikinci kişi oldu.

En iyi R&B Performansı: Black Parade - Beyonce

En iyi Pop vokal albümü: Future Nostalgia - Dua Lipa

K-Pop'un en önemli gruplarından BTS, Grammy'de yarışan ilk Güney Koreli sanatçı olarak tarihe geçti.

Grammy BTS Ödül Aldı mı?

BTS grubu Grammy 2021'de ödül alamadı. En İyi Pop Grup Performansı Ödülü'ne aday olan BTS grubu bu ödülü Lady Gaga ve Ariana Grande'ye kaybettiler. Bunun arkasından 14 Mart 2021 Pazar gecesi BTS hayranları teoki göstermek amacıyla #scammys etiketiyle tepki göstermeye başladı.

#scammys ne demek?

İngilizce'de "scam: hile" ve "Grammy" kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan ve Grammy Ödülleri'nde hile karıştırıldığını ifade etmek amacıyla türetilen bir sözcük. BTS grubu hayranları bu hashtag altında tepkilerini gösterdiler.

BTS grubu ödül kazanamaması nedeniyle Grammy ödüllerini ırkçılıkla suçladı, bu itham da Amerikan medyasındaki tartışmaları yeniden kızıştırdı. The Weeknd New York Times gazetesine "Gizli komiteler nedeniyle artık Grammy'ye aday olmayacağım." demişti

Benzer bir tepki de İngiliz şarkıcı Zayn Malik'ten gelmişti. Ödüllerin hileli olduğunu insanların hediyeler göndererek kazanma şansını arttırdığını söylemişti.

Grammy 2021 Kazananları Dinleme Listesi

 

Grammy 2021 Ödülleri Kazananlar ve Adaylar Tam Liste

Grammy 2021 Yılın Kaydı Ödülü

Beyoncé ve Derek Dixie Müziğin yapımcıları, Stuart White mühendis mikser, Colin Leonard mastering mühendisi olarak yer aldı.

Adrian Quesada yapımcı olarak, Adrian Quesada mühendis mikser, JJ Golden uzman mühendis olarak yer aldı.

SethinTheKitchen yapımcı oalrak Derek "MixedByAli" Ali, Chris Dennis ve Liz Robson, mühendis mikser olarak, Susan Tabor, mastering mühendisi olarak yer aldı.

Tyson Trax, yapımcı olarak Clint Gibbs, mühendis mikser oalrak, Mike Bozzi, mastering mühendisi olarak yer aldı.

Finneas O'Connell yapımcı olarak, Rob Kinelski ve Finneas O'Connell, mühendis mikser olarak; John Greenham, mastering mühendisi olarak yer aldı.

Caroline Ailin ve Ian Kirkpatrick yapımcılar olarak, Josh Gudwin, Drew Jurecka ve Ian Kirkpatrick mühendis-mikser olarak Chris Gehringer ise mastering mühendisi olarak yer aldı.

Louis Bell, Frank Dukes ve Post Malone yapımcılar olarak, Louis Bell & Manny Marroquin mühendis-mikser olarak Mike Bozzi, mastering mühendisi olarak yer aldı.

Beyoncé ve J. White Did It yapımcı olarak; Stuart White, mühendis ve mikser olarak, Colin Leonard, mastering mühendisi olarak yer aldı.

2021 Grammy Ödülleri Yılın Albümü

Fisticuffs ve Julian-Quán Việt Lê yapımcılar olarak Fisticuffs, Julian-Quán Việt Lê, Zeke Mishanec, Christian Plata & Gregg Rominiecki, mühendis-mikser olarak, Jhené Aiko Efuru Chilombo, Julian-Quán Việt Lê, Maclean Robinson ve Brian Keith Warfield söz yazarları olarak ve Dave Kutch mastering mühendisi olarak yer aldı.

Jon Kaplan ve Adrian Quesada, yapımcılar olarak Adrian Quesada, Jacob Sciba, Stuart Sikes ve Erik Wofford, mühendis-mikserler olarak Eric Burton ve Adrian Quesada, söz yazarları olarak ve JJ Golden mastering mühendisi olarak yer aldı.

Daniel Green, Bill Rahko ve Rik Simpson yapımcılar olarak, Mark "Spike" Stent mühendis ve mikser olarak, Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion ve Chris Martin söz yazarları olarak ve Emily Lazar uzman mühendis olarak yer aldı.

Jacob Collier yapımcı olarak Ben Bloomberg ve Jacob Collier, mühendis-mikser olarak Jacob Collier söz yazarı olarak Chris Allgood ve Emily Lazar mastering mühendisiler olarak yer aldı.

Rostam Batmanglij, Danielle Haim ve Ariel Rechtshaid, yapımcılar olarak Rostam Batmanglij, Jasmine Chen, John DeBold, Matt DiMona, Tom Elmhirst, Joey Messina-Doerning ve Ariel Rechtshaid, mühendis-mikser ekibi olarak, Rostam Batmanglij, Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim & Ariel Rechtshaid söz yazarı olarak, Emily Lazar ise mastering mühendisi olarak yer aldı.

Koz yapımcı olarak Josh Gudwin ve Cameron Gower Poole mühendis-mikser olarak Clarence Coffee Jr. ve Dua Lipa söz yazarı olarak ve Chris Gehringer, mastering mühendisi olarak yer aldı.

Louis Bell ve Frank Dukes yapımcılar olarak Louis Bell & Manny Marroquin, mühendis-mikser olarak, Louis Bell, Adam Feeney, Austin Post ve Billy Walsh söz yazarı ekibi olarak ve Mike Bozzi mastering mühendisi olarak yer aldı.

Jack Antonoff, Aaron Dessner ve Taylor Swift yapımcılar olarak, Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low & Laura Sisk, mühendis-mikser ekibi olarak, Aaron Dessner ve Taylor Swift, söz yazarı olarak ve Randy Merrill, mastering mühendisi olarak yer aldı.

2021 Grammy Ödülleri Yılın Şarkısı Kategorisi

Beyoncé ve Derek Dixie Müziğin yapımcıları, Stuart White mühendis mikser, Colin Leonard mastering mühendisi olarak yer aldı.

Samuel Gloade ve Rodrick Moore söz yazarları 

Aaron Dessner ve Taylor Swift, söz yazarları

Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Güneşberk, Austin Post ve Billy Walsh, söz yazarları 

Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa ve Emily Warren söz yazarları 

Billie Eilish O'Connell ve Finneas O'Connell, söz yazarları

Dernst Emile II, HER ve Tiara Thomas, söz yazarları

Julia Michaels, JP Saxe, söz yazarları 

2021 Grammy Ödülleri En İyi Yeni Sanatçı Adayları

2021 Grammy Ödülleri - Pop Kategorisi

2021 Grammy Ödülleri-En İyi Pop Solo Performansı

2021 Grammy Ödülleri-En İyi Pop Düet/Grup Performansı

2021 Grammy Ödülleri-En İyi Geleneksel Pop Vokal Albümü

2021 Grammy Ödülleri-Dans ve elektronik müzik kategorisi

En İyi Dans Kaydı

2021 Grammy Ödülleri - En İyi Dans ve Elektronik Albüm Kategorisi

2021 Grammy Ödülleri - Çağdaş enstrümantal müzik kategorisi

2021 Grammy Ödülleri - En İyi Çağdaş Enstrümental Albüm

2021 Grammy Ödülleri - Rock Kategorisi

2021 Grammy Ödülleri - En İyi Rock Performansı

2021 Grammy Ödülleri - En İyi Metal Performansı

2021 Grammy Ödülleri - En İyi Rock Şarkısı

2021 Grammy Ödülleri - En İyi Rock Albümü

2021 Grammy Ödülleri - Alternatif

En İyi Alternatif Müzik Albümü

En İyi R&B Performansı

En İyi Geleneksel R&B Performansı

En İyi R&B Şarkısı

Robert Glasper, Meshell Ndegeocello ve Gabriella Wilson, söz yazarları (HER & Meshell Ndegeocello ile Robert Glasper)

En İyi Progressive R&B Albümü

En İyi R&B Albümü

2021 Grammy Ödülleri - Rap Kategorisi

En İyi Rap Performansı

En İyi Melodik Rap Performansı

En İyi Rap Şarkısı

En İyi Rap Albümü

2021 Grammy Ödülleri - Country Kategorisi

En İyi Country Solo Performansı

En İyi Country Düet-Grup Performansı

En İyi Country Şarkısı

En İyi Country Albümü

2021 Grammy Ödülleri - New age kategorisi

En İyi New Age Albümü

2021 Grammy Ödülleri - Caz Kategorisi

En İyi Doğaçlama Caz Solo

En İyi Caz Vokal Albümü

En İyi Caz Enstrümental Albümü

En İyi Büyük Caz Topluluğu Albümü

En İyi Latin Caz Albümü

2021 Grammy Ödülleri - Gospel Kategorisi (Hıristiyan müziği)

En İyi Gospel Performansı-Şarkısı

2021 Grammy Ödülleri - Latin Müziği Kategorisi

En İyi Latin Pop Albümü veya Urban Albüm

En İyi Latin Rock veya Alternatif Albüm

En İyi Bölgesel Meksika Müziği Albümü

En İyi Tropikal Latin Albümü

Amerikan roots kategorisi

En İyi American Roots Performansı

En İyi American Roots Şarkısı

En İyi Americana Albümü

En İyi Bluegrass Albümü

En İyi Geleneksel Blues Albümü

En İyi Çağdaş Blues Albümü

En İyi Folk Albümü

En İyi Bölgesel Roots Müzik Albümü

2021 Grammy Ödülleri - Reggae Kategorisi

En İyi Reggae Albümü

Küresel müzik

En İyi Küresel Müzik Albümü

Çocuk kategorisi

En İyi Çocuk Albümü

En İyi Konuşulan Sözcükler Albümü (Şiir, Sesli Kitaplar ve Hikâye Anlatma Dahil)

Komedi

En İyi Komedi Albümü

Müzikal tiyatro

En İyi Müzikal Tiyatro Albümü

2021 Grammy Ödülleri Görsel medya için müzik Kategorisi

Görsel Medya için En İyi Derleme Film Müziği

Görsel Medya için En İyi Film Müziği

Görsel Medya için Yazılmış En İyi Şarkı

Beste -Düzenleme

En İyi Enstrümantal Beste

En İyi Düzenleme, Enstrümantal veya A Cappella

En İyi Düzenleme, Enstrümanlar ve Vokaller

Paket

En İyi Kayıt Paketi

Everyday Life

Pilar Zeta, sanat yönetmeni (Coldplay)

Funeral

Kyle Goen, sanat yönetmeni (Lil Wayne)

Healer

Julian Gross & Hannah Hooper, sanat yönetmenleri (Grouplove)

On Circles

Jordan Butcher, sanat yönetmeni (Caspian)

Vols. 11 & 12

Doug Cunningham & Jason Noto, sanat yönetmenleri (Desert Sessions)

En İyi Kutulu veya Özel Sınırlı Üretim Paketi

Flaming Pie (Collector's Edition)

Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, sanat yönetmenleri (Paul McCartney)

Giants Stadium 1987, 1989, 1991

Lisa Glines & Doran Tyson, sanat yönetmenleri (Grateful Dead)

Mode

Jeff Schulz, sanat yönetmeni (Depeche Mode)

Ode to Joy

Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, sanat yönetmenleri (Wilco)

The Story of Ghostly International

Michael Cina & Molly Smith, sanat yönetmenleri (Various Artists)

Notlar

En İyi Albüm Notları

At The Minstrel Show: Minstrel Routines From The Studio, 1894-1926

Tim Brooks, albüm notları yazarı (Various Artists)

The Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940-1974

Scott B. Bomar, albüm notları yazarı (Various Artists)

Dead Man's Pop

Bob Mehr, albüm notları yazarı (The Replacements)

The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin To Jazz And Shaped The Music Business

Colin Hancock, albüm notları yazarı (Various Artists)

Out Of A Clear Blue Sky

David Sager, albüm notları yazarı (Nat Brusiloff)

Tarihi Tema

En İyi Tarihsel Albüm

Celebrated, 1895-1896

Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation yapımcılar; Richard Martin, mastering mühendisi (Unique Quartette)

Hittin' The Ramp: The Early Years (1936 - 1943)

Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation yapımcılar; Matthew Lutthans, mastering mühendisi (Nat King Cole)

It's Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers

Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation yapımcılar; Michael Graves, mastering mühendisi (Mister Rogers)

1999 Super Deluxe Edition

Michael Howe, compilation yapımcı; Bernie Grundman, mastering mühendisi (Prince)

Souvenir

Carolyn Agger, compilation yapımcı; Miles Showell, mastering mühendisi (Orchestral Manoeuvres In The Dark)

Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions

Béla Fleck, compilation yapımcı; Richard Dodd, mastering mühendisi (Béla Fleck)

Prodüksiyon, klasik olmayan

En İyi Tasarlanmış Albüm, Klasik Olmayan

Black Hole Rainbow

Shawn Everett & Ivan Wayman, mühendisler; Bob Ludwig, mastering mühendisi (Devon Gilfillian)

Expectations

Gary Paczosa & Mike Robinson, mühendisler; Paul Blakemore, mastering mühendisi (Katie Pruitt)

Hyperspace

Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, mühendisler; Randy Merrill, mastering mühendisi (Beck)

Jaime

Shawn Everett, mühendis; Shawn Everett, mastering mühendisi (Brittany Howard)

25 Trips

Shani Gandhi & Gary Paczosa, mühendisler; Adam Grover, mastering mühendisi (Sierra Hull)

Yılın Yapımcısı, Klasik Olmayan

Jack Antonoff

"August" (Taylor Swift)

Gaslighter (The Chicks)

"Holy Terrain" (FKA Twigs ile Future)

"Mirrorball" (Taylor Swift)

"This Is Me Trying" (Taylor Swift)

"Together" (Sia)

Dan Auerbach

Cypress Grove (Jimmy "Duck" Holmes)

El Dorado (Marcus King)

Is Thomas Callaway (CeeLo Green)

Singing For My Supper (Early James)

Solid Gold Sounds (Kendell Marvel)

Years (John Anderson)

Dave Cobb

"Backbone" (Kaleo)

The Balladeer (Lori McKenna)

Boneshaker (Airbourne)

Down Home Christmas (Oak Ridge Boys)

The Highwomen (The Highwomen)

"I Remember Everything" (John Prine)

Reunions (Jason Isbell And The 400 Unit)

"The Spark" (William Prince)

"You're Still The One" (Teddy Swims)

Flying Lotus

It Is What It Is (Thundercat)

Andrew Watt

"Break My Heart" (Dua Lipa)

"Me And My Guitar" (A Boogie Wit Da Hoodie)

"Midnight Sky" (Miley Cyrus)

"Old Me" (5 Seconds Of Summer)

"Ordinary Man" (Ozzy Osbourne ile Elton John)

"Take What You Want" (Post Malone ile Ozzy Osbourne & Travis Scott)

"Under The Graveyard" (Ozzy Osbourne)

En İyi Remiks Kaydı

"Do You Ever (RAC Mix)"

RAC, remiksör (Phil Good)

"Imaginary Friends (Morgan Page Remix)"

Morgan Page, remiksör (Deadmau5)

"Praying for You (Louie Vega Main Remix)"

Louie Vega, remiksör (Jasper Street Co.)

"Roses (Imanbek Remix)"

Imanbek Zeikenov, remiksör (SAINt JHN)

"Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)"

Haywyre, remiksör (Bazzi)

Prodüksiyon, etkileyici ses

En İyi Sürükleyici Ses Albümü

Değerlendirme ertelendi, henüz yapılmadı.

Üretim, klasik

En İyi Tasarlanmış Albüm, Klasik

"Danielpour: The Passion of Yeshua"

Bernd Gottinger, mühendis (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

"Gershwin: Porgy and Bess"

David Frost & John Kerswell, mühendisler; Silas Brown, mastering mühendisi (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

"Hynes: Fields"

Kyle Pyke, mühendis; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering mühendisiler (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

"Ives: Complete Symphonies"

Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mühendisler; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering mühendisiler (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

"Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar'"

David Frost & Charlie Post, mühendisler; Silas Brown, mastering mühendisi (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Yılın Yapımcısı, Klasik

Blanton Alspaugh

Aspects Of America - Pulitzer Edition (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)

Blessed Art Thou Among Women (Peter Jermihov, Katya Lukianov & PaTRAM Institute Singers)

Dvořák: Symphony No. 9; Copland: Billy The Kid (Gianandrea Noseda & National Symphony Orchestra)

Glass: The Fall Of The House Of Usher (Joseph Li, Nicholas Nestorak, Madison Leonard, Jonas Hacker, Ben Edquist, Matthew Adam Fleisher & Wolf Trap Opera)

Kahane: Emergency Shelter Intake Form (Alicia Hall Moran, Gabriel Kahane, Carlos Kalmar & Oregon Symphony)

Kastalsky: Requiem (Leonard Slatkin, Steven Fox, Benedict Sheehan, Charles Bruffy, Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, The Saint Tikhon Choir, Kansas City Chorale & Orchestra Of St. Luke's)

Massenet: Thaïs (Andrew Davis, Joshua Hopkins, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)

Smyth: The Prison (Sarah Brailey, Dashon Burton, James Blachly & Experiential Orchestra)

Woolf, L.P.: Fire And Flood (Julian Wachner, Matt Haimovitz & Choir Of Trinity Wall Street)

David Frost

Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 9 (Jonathan Biss)

Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)

Holst: The Planets; The Perfect Fool (Michael Stern & Kansas City Symphony)

Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

Schubert: Piano Sonatas, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)

Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar' (Riccardo Muti, Alexey Tikhomirov, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)

Jesse Lewis

Gunn: The Ascendant (Roomful Of Teeth)

Harrison, M.: Just Constellations (Roomful Of Teeth)

Her Own Wings (Willamette Valley Chamber Music Festival)

Hynes: Fields (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

Lang, D.: Love Fail (Beth Willer & Lorelei Ensemble)

Mazzoli: Proving Up (Christopher Rountree, Opera Omaha & International Contemporary Ensemble)

Sharlat: Spare The Rod! (NOW Ensemble)

Soul House (Hub New Music)

Wherein Lies The Good (The Westerlies)

Dmitry Lipay

Adams, J.: Must The Devil Have All The Good Tunes? (Yuja Wang, Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

Cipullo: The Parting (Alastair Willis, Laura Strickling, Catherine Cook, Michael Mayes & Music Of Remembrance)

Ives: Complete Symphonies (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

LA Phil 100 - The Los Angeles Philharmonic Centennial Birthday Gala (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

Langgaard: Prelude To Antichrist; Strauss: An Alpine Symphony (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony Orchestra)

Nielsen: Symphony No. 1 & Symphony No. 2, 'The Four Temperaments' (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony)

Elaine Martone

Bound For The Promised Land (Robert M. Franklin, Steven Darsey, Jessye Norman & Taylor Branch)

Dawn (Shachar Israel)

Gandolfi, Prior & Oliverio: Orchestral Works (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra)

Singing In The Dead Of Night (Eighth Blackbird)

Whitacre: The Sacred Veil (Eric Whitacre, Grant Gershon & Los Angeles Master Chorale)

Klasik

En İyi Orkestra Performansı

"Aspects of America - Pulitzer Edition"

Carlos Kalmar, kondüktör (Oregon Symphony)

"Concurrence"

Daníel Bjarnason, kondüktör (Iceland Symphony Orchestra)

"Copland: Symphony No. 3"

Michael Tilson Thomas, kondüktör (San Francisco Symphony)

"Ives: Complete Symphonies"

Gustavo Dudamel, kondüktör (Los Angeles Philharmonic)

"Lutosławski: Symphonies No. 2 & 3"

Hannu Lintu, kondüktör (Finnish Radio Symphony Orchestra)

En İyi Opera Kaydı

"Dello Joio: The Trial at Rouen"

Gil Rose, kondüktör; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, yapımcı (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

"Floyd, C: Prince of Players"

William BoggsŞablon:Dn, kondüktör; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, yapımcı (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

"Gershwin: Porgy and Bess"

David Robertson, kondüktör; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, yapımcı (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

"Handel: Agrippina"

Maxim Emelyanychev, kondüktör; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, yapımcı (Il Pomo D'Oro)

"Zemlinsky: Der Zwerg"

Donald Runnicles, kondüktör; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, yapımcılar (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

En İyi Koro Performansı

"Carthage"

Donald Nally, kondüktör (The Crossing)

"Danielpour: The Passion of Yessuah"

JoAnn Falletta, kondüktör; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J'Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

"Kastalski: Requiem"

Leonard Slatkin, kondüktör; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke's; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)

"Moravec: Sanctuary Road"

Kent Tritle, kondüktör (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)

"Once Upon a Time"

Matthew Guard, kondüktör (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

En İyi Oda Müziği - Küçük Topluluk Performansı

"Contemporary Voices" – Pacifica Quartet

"Healing Modes" – Brooklyn Rider

"Hearne, T,: Place" – Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

"Hynes: Fields" – Devonté Hynes & Third Coast Percussion

"The Schumann Quartets" – Dover Quartet

En İyi Klasik Enstrümantal Solo

"Adés: Concerto for Piano and Orchestra"

Kirill Gerstein; Thomas Adès, kondüktör (Boston Symphony Orchestra)

"Beethoven: Complete Piano Sonatas"

Igor Levit

"Bohemian Tales"

Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, kondüktör (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

"Destination Rachmaninov - Arrival"

Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, kondüktör (The Philadelphia Orchestra)

"Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra"

Richard O'Neill; David Alan Miller, kondüktör (Albany Symphony)

En İyi Klasik Solo Vokal Albümü

"American Composers at Play - William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto"

Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

"Clairières - Songs by Lili & Nadia Boulanger"

Nicholas Phan; Myra Huang, vokalist

"Farinelli"

Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, kondüktör (Il Giardino Armonico)

"A Lad's Love"

Brian Giebler; Steven McGhee, vokalist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

"Smyth: The Prison"

Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, kondüktör (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

En İyi Klasik Dergi

"Adès Conducts Adès"

Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, kondüktör; Nick Squire, yapımcı

"Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin"

Clément Mao-Takacs, kondüktör; Hans Kipfer, yapımcı

"Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto"

José Serebrier, kondüktör; Jens Braun, yapımcı

"Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke"

Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, kondüktör; Jack Vad, yapımcı

"Woolf, L.P.: Fire and Blood"

Matt Haimovitz; Julian Wachner, kondüktör; Blanton Alspaugh, yapımcı

En İyi Çağdaş Klasik Beste

"Adès: Concerto for Piano and Orchestra"

Thomas Adès, besteci (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)

"Danielpour: The Passion of Yeshua"

Richard Danielpour, besteci (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

"Floyd, C.: Prince of Players"

Carlisle Floyd, besteci (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

"Hearne, T.: Place"

Ted Hearne, besteci (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)

"Rouse: Symphony No. 5"

Christopher Rouse, besteci (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Video klip/film

En İyi Video Klip

"Brown Skin Girl" – Beyoncé, Saint Jhn & Wizkid ile Blue Ivy Carter

Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, klip yönetmeni; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, klip yapımcıları

"Life Is Good" – Future ile Drake

Julien Christian Lutz, klip yönetmeni; Harv Glazer, klip yapımcısı

"Lockdown" – Anderson .Paak

Dave Meyers, klip yönetmeni; Nathan Scherrer, klip yapımcısı

"Adore You" – Harry Styles

Dave Meyers, klip yönetmeni; Nathan Scherrer, klip yapımcısı

"Goliath" – Woodkid

Yoann Lemoine, klip yönetmeni

En İyi Müzik Filmi

Beastie Boys Story – Beastie Boys

Spike Jonze, klip yönetmeni; Amanda Adelson, Jason Baum & Spike Jonze, klip yapımcıları

Black Is King – Beyoncé

We Are Freestyle Love Supreme – Freestyle Love Supreme

Andrew Fried, klip yönetmeni; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Sarina Roma, Jenny Steingart & Jon Steingart, klip yapımcıları

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice – Linda Ronstadt

Rob Epstein & Jeffrey Friedman, klip yönetmeni; Michele Farinola & James Keach, klip yapımcıları

That Little Ol' Band From Texas – ZZ Top

Sam Dunn, klip yönetmeni; Scot McFadyen, klip yapımcısı

 


BENZER YAZILAR

Anadolu Rock: Fikret Kızılok

Türk Rock müziği sanatçısı Fikret Kızılok’un hayatı.

Jimi Hendrix: Tüm zamanların en iyi gitaristi seçilen 27’ler kulübü üyesi

Müziği belirli kategorilere koymak yerine dinleyicilerin ruhunu dokunmayı hedef belirleyen Hendrix


Paylaş