Facebook platformunun kurucusu Mark Zuckerberg’ün devrim yaratan sosyal ağı kurma hikayesi ve Zuckerberg’e açılan davaları ele alan David Fincher imzalı film.

2010 yapımı film, Mark Zuckerberg’ün Harvard’daki öğrencilik yıllarında oluşturmaya başladığı Facebook platformunun hayata geçiş aşamasına ışık tutuyor. Yönetmen koltuğunda ise Fight Club ve Se7en gibi başarılı filmleri ile sinema dünyasında adını duyurmuş ünlü yönetmen David Fincher var. Film Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Rooney Mara, Justin Timberlake gibi ünlü isimleri kadrosunda barındırıyor. Filmin konusu nedir ve gerçeği ne kadar yansıtıyor? Film müzikleri nelerdir? Gelin bu yazımızda hepsine birlikte bakalım.

The Social Network Fragman

The Social Network Konusu

Ben Mezrich’in Kazara Milyoner adlı kitabından uyarlanan film Facebook’un kuruluşunu ve bunun sonucunda Mark Zuckerberg aleyhine açılan davaları konu alıyor. Film, Mark (Jesse Eisenberg) ve sevgilisi Erica Albright’ın (Rooney Mara) bir mekanda sohbet ettikleri esnada açılışı yapıyor. Harvard’da okumakta olan Mark’ın küçümseyici konuşmalarından bıkan Erica ondan ayrılır. Bunun üzerine Mark, Harvard yurdundaki odasına döner ve bilgisayarının başına geçer. Halihazırda bilgisayar bilimi okuyan Mark, üniversitedeki öğrencilerin bilgilerini ele geçirerek Facemash adında bir site kurar. Bu site öğrencilerin okuldaki kızları güzellik derecesine göre oyladığı bir platform olarak işlev görür. Harvard’ın internet altyapısını çökerten Facemash adlı oluşum Facebook için atılmış ilk adımdır diyebiliriz.

Facemash, üniversite yönetimi dahil herkesin dikkatini çekmiştir. Veritabanına sızması ve kız öğrencileri oylamaya sunması nedeniyle disipline verilir. Mark’ın kurduğu siteyi duyan Harvard öğrencileri Winklevoss ikizleri (Armie Hammer) Mark’a birlikte bir site kurma teklifi ile gider. Mark kabul eder ancak tek başına çalışmaya kararlıdır ve bu süreçte Napster’ın kurucusu Sean Parker (Justin Timberlake) ile tanışır. Siteyi geliştirerek “The Facebook” adı altında eklemeler yapar ve sadece Harvard öğrencilerinin giriş yapabildiği bir sosyal ağ kurar. Bu dönemde yakın arkadaşı Eduardo Saverin (Andrew Garfield) yanındadır ve ona maddi destekte bulunur. The Facebook adlı sosyal ağ Harvard’ı da aşarak diğer üniversitelere yayılır ve şimdi bildiğimiz Facebook olma yolunda yavaş yavaş ilerler. Film, Eduardo Saverin ve Winklevoss ikizleri tarafından Mark’a açılan iki dava sürecini beyaz perdeye taşıyor. Facebook’un kurulma aşamasına ise dava sahnelerindeki flashbackler ile tanık oluyoruz. Dünyayı kasıp kavuran Facebook adlı platformun kuruluşuna David Fincher imzası bir yapım ile tanıklık etmek isterseniz hiç beklemeden The Social Network’ü izlemelisiniz!

IMDb: 7.7

Rotten Tomatoes: %96 (certified fresh)

Metascore: 95

Tür: Biyografi, Dram

Süre: 121 dakika

Box Office: 224.9 Milyon Dolar

The Social Network Karakterler ve Oyuncular

Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg)

Başarılı oyuncu Jesse Eisenberg, The Social Network’te Facebook’un kurucu ismi Mark Zuckerberg rolü ile karşımızda. Harvard’ın zeki ama bir o kadar da kibirli bir öğrencisi olan Mark, Facebook’u kurduktan sonra birbiri ardına yaptığı seçimler yüzünden sevdiği insanlarla arasındaki bağlar kopma noktasına gelir ve filmde de göreceğimiz üzere yalnız kalır. Eisenberg filmdeki rolü ile Altın Küre, BAFTA ve Oscar Ödülleri’nde En İyi Aktör kategorilerinde aday gösterildi.

Eduardo Saverin (Andrew Garfield)

Çoğunlukla Spiderman rolü ile tanıdığımız Andrew Garfield ise bizleri Mark’ın yakın arkadaşı Eduardo Saverin rolü ile karşılıyor. Eduardo, Facebook’un kurulması için Mark’a maddi destek sağlamıştır. Ancak daha sonra şirketten kendi payına düşen hisselerin düşürüldüğü gerçeğiyle yüzyüze gelir. Bu şekilde kullanılmayı kendisine yediremeyen Eduardo, çözümü Mark’a dava açmakta bulur.

Sean Parker (Justin Timberlake)

Şarkıcı ve oyuncu Justin Timberlake’i Napster’ın kurucu ismi Sean Parker rolünde görüyoruz. Mark ile tanışmasının üzerine aynı zamanda Facebook’un da kurucu başkanlarından olmuştur.

Cameron Winklevoss/Tyler Winklevoss (Armie Hammer)

Armie Hammer ilginç bir şekilde iki rolde birden karşımızda. İkiz kardeşler Winklevosslar rolünde oynuyor.

Erica Albright (Rooney Mara)

Rooney Mara ise Mark’ın eski sevgilisi Erica Albright’ı canlandırıyor.

The Social Network Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?

Film elbette tamamen gerçek detayları yansıtmıyor. Maddeler halinde bir göz atalım.

-Örneğin Vanity Fair’e göre Zuckerberg, Facemash’i kurarken sadece kız öğrenciler değil aynı zamanda erkek öğrencilerin de fotoğraflarını da sisteme eklemiştir.

-Ayrıca Zuckerberg henüz Facebook’u oluşturmaya başlamadan önce şu anki eşi Priscilla Chan’i tanıdığını ifade ediyor.

-Business Insider haberine göre Eduardo, New York’a gittiğinde maddi olarak verdiği desteği aksatarak işleri sekteye uğratmış ve bunun üzerine Zuckerberg’ün ailesi finansal destek sağlamak zorunda kalmış.

-Sean Parker’ın uyuşturucu bulundurma suçu nedeniyle tutuklanmasının üzerine Facebook yatırımcıları onu görevinden istifa etme konusunda baskı yapmış. Ancak bunlara rağmen Mark ile araları açılmamış.

The Social Network Sinema Dünyasındaki Başarıları

The Social Network toplamda 172 ödül ve 186 adaylığa sahip. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Düzenleme, En İyi Orijinal Müzik ve En İyi Senaryo dallarında toplamda 3 ödül kazandı ve 5 adaylığı bulunuyor. Prestijli törenlerden biri olan BAFTA Ödülleri’nde ise En İyi Kurgu ve En İyi Senaryo ödüllerini topladı. Son olarak Altın Küre Ödülleri’nde de En İyi Yönetmen, En İyi Drama Filmi, En İyi Kurgu Senaryo ve yine En İyi Film Müziği dallarındaki ödüllerin sahibi.

The Social Network Film Müzikleri

The Social Network’te The White Stripes, The Beatles ve Bob Marley gibi ünlü grup ve sanatçıların şarkıları yer almakta. Bunun haricinde elbette film için hazırlanan soundtrack albümü de bulunmakta. Bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz gibi albüm, 2011 yılında düzenlenen Altın Küre Ödülleri’nde ve Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Film Müziği ödüllerinin sahibi oldu. Albümü dinlemek isterseniz paylaştığımız Spotify listesinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.looper.com/383714/everything-the-social-network-got-wrong-about-the-true-story/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_A%C4%9F


BENZER YAZILAR

Yılbaşı Ruhunu Sonuna Kadar Yaşayacağınız Filmler ve Diziler

Yılbaşı çanları çalıyor! Yılın o zamanı geldi. Aralık ayı boyunca yılbaşı ruhuna girmek isteyen herkesin izleyebileceği dizi/film listesi.

Atiye

Şengül Boybaş'ın Dünyanın Uyanışı adlı eserinden uyarlanan, başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’u buluşturan Netflix dizisi.


Paylaş