21 Temmuz 2023'te vizyona girecek olan, Christopher Nolan merakla beklenen yeni filminin ilk tanıtımı yayınlandı. Film, yıldız oyuncu kadrosuyla öne çıkıyor.

J. Robert Oppenheimer'ın biyografisini anlatan bu film, bir 2. Dünya Savaşı Draması. Christopher Nolan'ın Akıl Defteri (2000) filminden sonra Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılmayan ilk filmi. 

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher Nolan, Kai Bird ve Martin J. Sherwin

Yapım: Syncopy Inc. ve Atlas Entertainment

Yapımcı: Emma Thomas ve Charles Roven

Yayın Tarihi: 21 Temmuz 2023

Oppenheimer

Oppenheimer Film Konusu

Film, nükleer bilimci J. Robert Oppenheimer'ın biyografisini konu alıyor. II. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen ve kullanılan Atom bombasının yaratılması sürecinde, Oppenheimer’ın rolü ortaya koyuluyor. 

Oppenheimer Oyuncu Kadrosu

Oppenheimer Oyuncu Kadrosu

Oppenheimer filminin oyuncu kadrosu oldukça bilindik isimlerden oluşuyor. Kadroda Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Kenneth Branagh, Florence Pugh, Rami Melek, Jack Quaid, Gary Oldman, Benny Safdie ve Matthew Modine var. 

Oppenheimer'ın eşi Katherine karakteri, Emily Blunt tarafından canlandırılıyor. Oppenheimer karakterini ise Peaky Blinders dizisinin başrol oyuncusu Cillian Murphy canlandırıyor. 

Oppenheimer konusu

Nolan ve Murphy öncesinde The Dark Knight ve Inception filmlerinde de bir arada çalışmışlardı. Robert Downey Jr. ise Oppenheimer filminde ilk kez Christopher Nolan ile bir araya geliyor. Robert Downey Jr. yapımda, AEC'te (ABD Atom Enerjisi Komisyonu) iki dönem görev yapan, ikinci dönem başkanı olan Amerikalı bir işadamı, hayırsever ve deniz subayı Lewis Strauss karakterini canlandıracak. Strauss, ABD'nin nükleer enerji üretimi ve politikalarında önemli rol oynayan bir figürdü. 

Oppenheimer Fragman

Oppenheimer Film Ne Zaman Çıkacak?

Filmin 21 Temmuz 2023'te vizyona girmesi planlanıyor. 

J. Robert Oppenheimer Kimdir?

J. Robert Oppenheimer

"İlk nükleer bombanın babası" olarak teknoloji ve bilim dünyasında anılan Julius Robert Oppenheimer, 22 Nisan 1904 tarihinde dünyaya geldi. Amerikalı bir fizikçi ve üniversite profesörüydü. 18 Şubat 1967 tarhinde hayatını kaybetti. II. Dünya Savaşı döneminde  Los Alamos Laboratuvarı'nın ve Manhattan Projesi'nin başkanlığını yaptı. 

Manhattan Projesi; ilk nükleer silahların geliştirilmesine neden olan bir projeydi.  İlk atom bombası testi 16 Temmuz 1945'te New Mexico'daki Trinity tesislerinde patlatıldı ve proje başarılı oldu. Ağustos 1945'te yarattıkları nükleer silahlar ilk kez Hiroşima ve Nagazaki'de kullanıldı.

II. Dünya Savaşı sona erdiğinde Oppenheimer, yeni kurulan ABD Atom Enerjisi Komisyonu'nun başkanı oldu.


BENZER YAZILAR

Encanto (2021) Filmi

Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın 2021 yılının sonunda çıkardığı yeni animasyon filmi Encanto hakkında bilgiler ve yorumlar.

Jim Jarmusch Sinemasının En İyi Karakterleri

Jim Jarmush filmlerinin en karakteristik ve seyircide iz bırakan karakterleri


Paylaş