Uzak Doğu’nun en lezzetli mutfaklarından birisi olan Tayland’ın, en meşhur 5 sokak yemeği

Uzak Doğu’da bulunan Tayland'ın sokak yemekleri, genellikle yalnızca kızartılmış böcekleriyle bilinse de aslında bundan çok daha fazlası. Tayland’ın birçok farklı lezzeti olmasına rağmen bu yazımızda, Tayland’a gidildiğinde sıklıkla karşılaşılabilecek 5 yemekten bahsedeceğiz.

1- Poh Pia (Spring Rolls/Çin Böreği)

Tayland’da oldukça bilinen bu atıştırmalık için tam olarak Tay mutfağına ait diyemeyiz çünkü bu atıştırmalığın kökeni Çin. Bu nedenle Türkçede “Çin Böreği” olarak biliniyor. Kökeni her ne kadar Çin mutfağı olsa da Uzak Doğu’da özellikle de Tayland’da oldukça meşhur bir sokak yemeği. Tayland’ın hemen hemen her bölgesinde bulabilirsiniz.

Bulması en kolay sokak yemeklerinden birisi olan Poh Pia’nın iki çeşidi bulunmakta. İlki Poh Pia Sod yani “Fresh Spring Rolls” diye geçen içinde doğranmış havuç, doğranmış salatalık, pirinç noodle, soya filizi, doğranmış lahana ya da marul ve domuz eti ya da tavuk bulunan ve bu malzemelerin dışını pirinç kağıdının sardığı türü; diğeri ise Pod Pia Tod yani “Fried Spring Rolls” diye geçen içinde aynı malzemeler bulunan ancak dışının hamur ile sarılıp ve kızartılmış hali. Pod Pia’nın iki türü de yanında tatlı ekşi sos ile servis edilmekte.

2- Kluay Tod (Fried Banana/ Kızarmış Muz)

Tayland’da hemen hemen her pazarda ve yerel restoranda bulabileceğiniz bu atıştırmalık, genellikle çocuklar arasında çok popüler. Kızarmış muz için kullandıkları muz, yediklerinden farklı daha tombul ve yeşil kabuklu oluyor. Genellikle soda, pirinç unu ve şekere bulanan muzlar daha sonra hindistancevizi ya da susama bulanıyor ve kızartılıyor. Oda sıcaklığına geldikten sonra kremayla servis edilen kızarmış muzlar genellikle ayak üstü tezgahlarda bulunabilecek türden tatlılar.

3- Ma Leng Tod (Fried İnsects/Kızarmış Böcekler)

Kızarmış böceklerle, Tayland’da özellikle Bangkok’ta ya da Chiang Mai gibi büyük şehirlerdeki turistik pazarlarda rahatça karşılaşabilirsiniz. Bangkok’ta ise akşamları Khao San Yolu’nda kurulan tezgahlarda ya da Chatuchak Market’te bulabilirsiniz. Uzaktan böcek tezgahlarına baktığınızda çeşit çeşit kuruyemiş gibi dursa da yaklaştıkça gördüklerinizin aslında çeşit çeşit kızarmış böcek olduğunu anlıyorsunuz. Ağustos böceği, akrep, tarantula, kırmızı karınca, hamamböceği, solucan, ipek böceği ve çekirge bu tezgahlarda sıkça göreceğiniz türlerden. Ayrıca yalnızca yağmurlu sezonda Kuzey Tayland’da bulabileceğiniz kızarmış bambu kurtlarına, Tayland’ın trenlerine benzetildiği için “express train” deniliyor.

Böceklerin her biri farklı fiyatlarda satılmakta, ayrıca değil böcekleri alıp yemek tezgahın fotoğrafını çekmek için bile 10 baht ödemeniz gerekmekte. Ma Led Tod yani kızartılmış böcekler Tayland’ın açık ara en ilginç sokak yemeklerinden birisi.

4- Tod Mun Pla (Fish cake/Balık Keki)

Kimileri en iyi balık kekini Bangkok’taki Chatuchak Market’te yenilebileceğini söylese de, Tayland’daki hemen her pazarda lezzetli balık kekleri bulmanız mümkün. Genellikle 20-400 Baht arasında değişiklik gösteren balık kekine, asıl lezzetini veren içindeki balık, kırmızı köri, fasulye, yumurta dışında aynı zamanda içine eklenen lime yaprakları ve baharatlar. Tüm bu malzemeler karıştırılıp top haline getiriliyor ve ardından kızgın yağda kızartılıyor. Kızaran balık kekleri yanında acı sosla birlikte servis ediliyor.

5- Pad Thai

Uzak Doğu mutfağı denilince akla gelen ilk yemeklerden birisi noodle. Ancak her ülkede yiyeceğiniz noodle farklıdır. Tayland mutfağında yapılan pad thai, tatlı ve ekşi tatları birleştirmesiyle bilinir. Mesela pad thainin içinde hem hint hurması, hem yeşil limon hem de yer fıstığı vardır. Bunun dışında tavuklu, tofulu ve karidesli olarak da üç çeşidi vardır. Seçilen ana malzeme pişirildikten sonra içine soya filizi, havuç, lahana gibi sebzeler eklenip pişirilir. Daha sonra soya ya da balık sosuyla birlikte hint hurması, şeker ya da bal eklenir. Bunlar karıştırıldıktan sonra, daha önceden sıcak suda bekletilmiş pirinç noodle ve başka bir yerde pişirilmiş yumurta eklenip hepsi birlikte bir süre pişirilir. Hazırlanması yaklaşık 30 dakika süren bu yemeği aynı zamanda hem sokak yemeği olarak hem lokal bir restoranda hem de lüks restoranlarda bulabilirsiniz. Pad Thai Tayland’ın en popüler yemeklerinin başında geliyor. Ayrıca Tayland'da alacağınız günübirlik bir yemek kursuyla, ülkenize döndüğünüzde de bu yemeği kolayca yapabilirsiniz.

Tayland mutfağı sanıldığının aksine çok daha zengin bir mutfak. Bu da gastronomi turizmini oldukça artırıyor. Tayland'a giden birisinin tatması gereken en meşhur 5 sokak yemeğini derledik. Peki, siz hangisini tercih ederdiniz?

Kaynaklar:

http://www.taylandgezi.com/tayland-sokak-yemekleri/

https://theculturetrip.com/asia/thailand/articles/14-mouth-watering-thai-street-foods-you-ll-love/

https://www.asiahighlights.com/thailand/street-food

https://bangkokhasyou.com/thai-food-for-newbies-spring-roll/


BENZER YAZILAR

Haftanın Etkinlikleri 7 Şubat 2022

Edip Akbayram ve Christian Blackshaw olmak üzere iki konser, bir David Bowie filmi ve Ayşe Kulin'in romanından uyarlanan oyun ile haftanın kültür-sanat etkinlik önerileri.

22. Ulusal Kalite Günleri Başlıyor

Üniversiteli takipçi dostlarımıza güzel bir etkinlik haberimiz var


Paylaş