Dünyanın tamamen elektrikli en hızlı uçağı, Kadıköy'de kadına yönelik şiddete dikkat çeken tabelalar, Yemek Sepeti siber saldırısı, TikTok'un şiddet kampanyası ve Metaverse evreninde açılan Xbox Müzesi hakkında haftalık güncel haberler.

Dünyanın Tamamen Elektrikli En Hızlı Uçağı 

İngiliz aero motor üreticisi Rolls-Royce, şirketten yapılan açıklamaya göre "dünyanın en hızlı tamamen elektrikli uçağını" geliştirdiğini söyledi. "Spirit of Innovation" olarak adlandırılan uçak, deneme sırasında 623km/s hıza ulaştı.

Uçuş Elektrifikasyonunun Hızlandırılması (ACCEL) projesinin bir parçası olarak bir araya getirilen ve Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (ATI), İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı ve Innovate UK tarafından finanse edilen uçak, 400kW elektrikli güç aktarma organı ile çalışıyor. 

Rolls-Royce bir basın açıklamasında Spirit of Innovation'ın 16 Kasım'da toplam üç dünya rekoru kırdığını söyledi. Rakamlar, doğrulama için sporun küresel yönetim organı Fédération Aéronautique Internationale'ye (FIA) sunuldu.

Kadıköy'de Kadına Yönelik Şiddete Dikkat Çeken Tabelalar

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, dijital içerik üreticisi Mossby ve Kadıköy Belediyesi tarafından bir proje geliştirildi. Projenin sloganı da "Kadıköy Yaşatır" şeklindeydi. 

İşbirliğinin amacı, 2021 yılında meydana gelen kadın cinayetlerini gündeme getirmek ve sokak isismleriyle dikkat çekmekti. 

Proje için kadına yönelik şiddette farkındalık yaratacak ve dikkat çekecek mottolar ve sloganlar hazırlandı. Bu içerikler stencil tekniği ile duvarlara, sokaklara, brandalara ve sokak tabelalarına uygulandı. Konumları ise insanların karşısına birden çıkacak ve onları şaşırtacak noktalardı. İkonik örneklerinden biri, Süreyya Operası'na asılan dev brandaydı. 

Proje bir süre daha Kadıköy'ün çeşitli yerlerinde kalmaya devam edecek.

Yemek Sepeti Siber Saldırıya Uğradı

Geçtiğimiz günlerde Yemek Sepeti'nin verileri bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Korsanlar, rastgele 20 bin kişinin verilerini yayınladılar ve bunun gerekçesi olarak da Yemek Sepeti'nin olayı paylaşan gazetecilere açtığı davaları gösterdiler. 

Yaptıkları açıklamaya göre korsanlar eğer Yemek Sepeti'nden istedikleri parayı alamazlarsa, daha fazla kişinin bilgilerini sızdıracaklarını söylediler. Yayınlanan verilerde ise bazı ünlülerin bilgileri sansürlense de 20 bin kişinin bilgileri çıplak olarak sızdırıldı. 

TikTok'un Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet Kampanyası

TikTok ve UN Women (BM Kadın Birimi) toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle ilgili uygulamada yeni bir bilgilendirme merkezi başlattı. Uygulamanın hedefi ise kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak.

Sosyal medya platformu, dünya genelinde BM Kadınları ve Kadın ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet (VAWG) STK'ları ile birlikte, TikTok topluluğunu rıza, güvenlik ve zararlı cinsiyet normları gibi konularda güçlendirmeyi ve eğitmeyi amaçlıyor. Küresel toplulukları, toplumsal cinsiyete dayalı her türlü şiddeti sona erdirmek için toplu bir çağrıda birleştirmek istiyor. 

Girişim, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak kabul edilen 25 Kasım'da başladı. Bu kapsamda #EndViolenceAgainstWomen hashtag'i altında, aktivistler ve uzmanlar toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle ilgili bilgileri ve kişisel deneyimlerini paylaşıyorlar. Hashtag şu anda uygulamada 21.7 milyon kez görüntülendi.

Konu altındaki diğer içerik parçaları, aktivistlerin ve yaratıcıların bireysel görüş ve bakış açılarını içeriyor. Bu içerikler TikTok tarafından öne çıkarılıyor. Uygulama içinde Keşfet sekmesinden erişilen özel bir merkez, cinsel saldırıdan kurtulanlara bilgi ve destek sağlayan TikTok Güvenlik Merkezi'ne bağlanan kaynakları veriyor. Aynı zamanda her kullanıcının ülkesine göre uyarlanmış güvenlik yardım hatlarına ulaşabileceği bağlantıları gösteriyor. 

Metaverse Evreninde Microsoft'un Xbox Müzesi Ziyarete Açıldı

Metaverse kelimesini yeni yeni duymaya başlasak da aslında uzun zamandır üzerinde çalışılan bir dijiyal evren. 2020 yılından bu yana NFT alım satımı yapan bir çok insan aslında metaverse evrenini bir şekilde deneyimledi.

Bu yeni evrenin yepyeni olanaklarını tanıtmak için yapılan bir girişim de Microsoft'tan geldi. Kendisine ait Xbox oyun konsolunun 20’inci yaşına özel olarak Metaverse evreninde bir müze kurdu ve etkinlik hazırlandı. 

Avatarınızla gezebildiğiniz müzede Xbox'ın geçirdiği değişimler, tarihçesi ve gelişimi; hem video hem de görsek olarak gösteriliyor. Böylece ziyaretçiler hem sanal bir evreni gezme ve keşfetme imkanı buluyor hem de konsolun tanıtımına katılıyor. 

Müzeyi gezmenin tek yolu avatarınızın olması değil. Eğer bir Xbox sahibiyseniz kendi hesabınızla da müzeyi gezebilirsiniz. Kendi hesabınızdan giriş yaptığınızda size özel olarak hazırlanan kişisel bir evrene adım atabiliyorsunuz. Girdiğinizde daha önce Xbox dünyasında yaptığınız tüm eylemleri, indirdiğiniz ve oynadığınız tüm oyunları görebiliyorsunuz. Aynı zamanda hangi oyunlara daha çok vakit ayırdığınız ya da Xbox ile ne kadar vakit geçirdiğiniz gibi istatiksel verileri de bulabiliyorsunuz. 

Kaynaklar:

edition.cnn.comwww.internethaber.comwww.gazeteduvar.com.trmashable.comonedio.com


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri 27 Eylül-3 Ekim 2021

Paulo Coelho'nun Mete Gazoz'a armağan ettiği Okçu'nun Yolu eseri, uzayda yeni keşfedilen gizemli boşluk, Windows 11 sürümü, Twitter’dan Bitcoin ile bahşiş özelliği ve Çin'in uzay istasyonu astronotlarından dünya görüntüleri.

Ünlü Bilim İnsanlarının Daha Önce Duymadığınız Tuhaf Alışkanlıkları

Ünlü bilim insanları kaç saat uyuyorlardı, nefret ettikleri yemek neydi, nelerden korkarlardı?


Paylaş