WhatsApp gizlilik sözleşmesi krizinde gelinen son nokta, Discovery Plus BluTv iş birliği, Altın Küre tartışması, Roma'da keşfedilen mozaikler ve Murathan Mungan'ın Aile Albümü kitabı ile ilgili haftanın gelişmelerinden 5 güncel seçki.

1. WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi için Son Karar Verildi

Dünya genelinde yaklaşık olarak üç milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp'ın veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinin kabul edilmesi için belirlediği son tarih 15 Mayıs 2021 idi. WhatsApp’ın yapmış olduğu son açıklamada bu sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesapları hemen silinmeyecek ancak bu kullanıcılar bir süre sonra mesaj gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullanıcıların hesapları "aktif olmayan hesap" olarak tanımlanacak. WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi kabul etmeyenler, kademeli olarak uygulamanın bazı özelliklerine erişemez hale gelecek ve sonunda WhatsApp uygulamasını hiç kullanamayacak.

WhatsApp Ocak ayı içerisinde yaptığı duyuruda, bu sözleşmeyi kabul etmek için son tarihi 8 Şubat olarak belirlemişti fakat tepkilerin ardından 15 Mayıs'a ertelenmiş bulunmaktaydı. Peki bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor?

İlk olarak Whatsapp kullanıcılarının ekranına gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim gelecek ve bu bildirim birkaç haftanın ardından kalıcı olacak. Bu esnada kullanıcılar WhatsApp'taki gruplara erişemeyecek, gelen aramalara ise cevap verebilecek. Bir süre sonra ise uygulama hiçbir şekilde kullanılamayacak. 120 gün boyunca aktif olmayan hesaplar ise silinecek. WhatsApp kurucusunun yapmış olduğu açıklamaya göre iki milyar kullanıcı şimdiden sözleşmeyi kabul etti. Gizlilik sözleşmesini kabul etmek istemeyen kullanıcılar ise Telegram, Signal, Bip gibi alternatif mesajlaşma uygulamalarını tercih ettiler.

2. Discovery Plus Blu TV ile Türkiye’de Yayında

Discovery’nin eğlenceli içerikler sunan global online video hizmeti Discovery Plus, BluTV ile anlaşarak yayına başladı. Discovery Plus’ın Türkiye’de yayına başlayacağı, BluTV Kurucusu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ ile Discovery CEEMEA (Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Rusya) Bölge Müdürü ve Grup Başkan Yardımcısı Jamie Cooke tarafından düzenlenen online toplantıyla duyuruldu.

Toplantıdan edinilen bilgiye göre BluTV kullanıcıları, Discovery Plus için ayrılan özel alanda Discovery Channel, TLC, DMAX, ID ve Discovery Science gibi Discovery’nin global markalarından Discovery Plus içeriklerine istedikleri zaman ulaşabilecek. Ayrıca Eurosport 1 ve 2’nin canlı spor yayınları da BluTV’de yer alacak.

Son yıllarda yaptığı yatırımlar ile adından söz ettirmeyi başaran BluTV, başarılı içerikler bulma yolunda emin adımlarla devam ediyor. Türkiye’de popüleritesinin yüksek olduğu Friends, Joker gibi yapımları bünyesine katan platform, S Sport kanallarına da ev sahipliği yaparak her türden izleyiciye hitap etmeye başladı.

Dizi ve film araştırma şirketi JustWatch, 2020 yılında BluTV’nin Türkiye’de en çok kullanılan platform olduğunu açıklamıştı. Türkiye’ye 2016 yılında giriş yapan Netflix ikinci sırada yer alıyordu. 2021 yılında da durum değişmedi. %43 pazar payıyla, en çok kullanılan dijital içerik servisinin BluTV olduğu açığa çıktı. Onu %26 ile Netflix takip ederken; %18 ile Amazon Prime, %8 pazar payıyla da MUBI peşinden geldi.

3. Hollywood Altın Küre Krizi Yaşıyor

Altın Küre Ödülleri’ni sahipleriyle buluşturan Hollywood Yabancı Basın Birliği, (Hollywood Foreign Press Association-HPFA) özellikle hiç siyahi jüri üyesi bulunmamasından dolayı ''çeşitlilik eksikliği'' ile suçlanıyor. Ayrıca birliğin içerisinde bulunan üyelerden bazıları için bireysel olarak ''finansal fayda sağlama'' suçlaması ortaya çıktı.

ABD’nin dört büyük kanalından biri olarak kabul edilen NBC önümüzdeki sene Altın Küre’yi yayınlamayacağını kamuya duyurdu. Bu karar ödül töreninin fiilen bittiği anlamına gelmekte. Töreni düzenleyen Hollywood Yabancı Basın Birliğ kanaldan yayın hakları için milyonlarca dolar para alıyordu. Şimdi birliğin en büyük geliri kesilmiş oldu, sürecin nasıl devam edeceği büyük merak konusu. NBC kanalının yayın yapmayacağını açıklamasının ardından Hollywood ünlüleri de Altın Küre'ye karşı tavır almaya başladı.

Tom Cruise bugüne dek kendisine verilen üç Altın Küre’yi iade ettiğini açıkladı. Tom Cruise önceki yıllarda Born on the Fourth of July, Jerry Maguire ve Magnolia filmleri ile Altın Küre ödülüne sahip olmuştu. Scarlett Johannson meslektaşlarını HFPA’e mesafe koymaya davet etti. Netflix, Amazon ve Warner artık Altın Küre ile iş birliği yapmayacağını açıkladı.

4. Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle Aile Albümü 21 Mayıs'ta Satışta

Türkiye'nin en önemli yazarları arasında yer alan Murathan Mungan, 21 Mayıs 2021 tarihinde satışa çıkacak olan Aile Albümü kitabında eski kuşaklardan ve günümüzden 80 şairin, toplamda 127 şiiri yer alıyor. Bu şiirlerin en büyük ortak özelliği kişiyi odak noktasına alan şiirler olması. Bazıları çok bilinen bazıları ise daha karanlıkta kalmış bu şiirler dönemsel özellikleri ve temsil kabiliyetleriyle göz önüne çıkan şiirler olarak tanımlanıyor.

Bu seçkilerde okuyuculara ''aile albümü hissi'' verilmesini sağlamak isteyen Murathan Mungan, okuyucunun kendi hayatından, yaşadığı kentlerden, oturduğu mahallelerden, büyüdüğü sokaklardan tanıdık gelecek yüzlerin, hayatların, varlığını hissettiren bir ''aile boyu bir albüm'' yapmak istediğini belirtti.

5. Roma’da Bir Apartmanın Altında 2000 Yıllık Mozaikler Bulundu

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan eski bir apartmanın tadilatı esnasında 2000 yıllık olduğu tahmin edilen Roma İmparatorluğu döneminden kalma mozaikler keşfedildi. Yetkililerin yaptığı ilk incelemede mozaik döşemelerde altı farklı büyük motifin kullanıldığını ve bu tarz mozaik motiflerine sık rastlanılmadığını belirtildi. 1950 yılında yapılan apartmanın temelinde gerçekleştirilmesi düşünülen tadilat çalışmaları esnasında açığa çıkan mozaik türlerinin milattan sonra 1. ya da 2. yüzyıla ait olduğu belirtilirken, altı farklı motifin çok ustaca bir araya getirildiği söyleniyor.

Roma'nın ünlü arkeologlarından Roberto Narducci, mozaiklerin koruma altına alındığını, apartmanın yer aldığı bölgenin sit alanı ilan edildiğini ve gerekli çalışmalardan sonra halkın ziyaretine izin verileceğini belirtti. Eğer mozaikler bulunmasaydı apartmanın bodrum kısmının otopark olarak kullanılması planlanmaktaydı. Mozaiklerin bulunduğu alan, her ayın ilk ve son cuma günleri özel bir rehber eşliğinde ziyaretçilere açık bulunuyor. Ünlü arkeolog Narducci böylesine önemli bir tarihi dokuyu koruma altına alıp kamuya açmanın haklı gurunu yaşadıklarını belirtiyor ve ekliyor: "Evet, burası kişiye ait özel bir apartman. Ancak burası şu anda bir sit alanı. Yani burada bulunan tarihi eserler devlete ait."

Kaynakça

https://www.kitapyurdu.com/kitap/aile-albumu-amp-murathan-munganin-sectikleriyle/581667.html

https://tr.euronews.com/tag/roma

https://gadgets.ndtv.com/apps/features/whatsapp-privacy-policy-update-facebook-chats-may-15-2441943

https://shiftdelete.net/discovery-plus-icerikleri-blutv-ye-geliyor

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-57049645


BENZER YAZILAR

5G Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar?

5G teknolojisi nedir, ülkemizde kullanılacak mı, hayatımıza neleri getirecek, ne kadar hızlı?


Paylaş