2021 Eurovision tarihinde Rock'n roll kategorisinde ödül almış dünyaca ünlü İtalyan müzik grubu Maneskin'i hep birlikte yakından tanımaya ne dersiniz?

Maneskin Kimdir? Grubun Kuruluşu

Maneskin, 2016 yılında Roma'da kurulmuş İtalyan glam rock & alternatif rock müzik grubudur. 2017 senesinde katıldıkları ''X Factor'' isimli yarışmanın on birinci sezonunda ikinci olarak isimlerini duyurmayı başardılar. 2021 yılında düzenlenen ''Eurovision Şarkı Yarışması''nda da İtalya'yı ''Zitti e buoni'' isimli şarkı ile temsil ederek birinciliği elde ettiler.

Maneskin Grup Üyeleri ve Adları

Grubun üyeleri, vokalist Damiano David, bas gitarist Victoria De Angelis, baterist Ethan Torchio ve gitarist Thomas Raggi'den oluşmaktadır. Grubun bas gitaristi Victoria De Angelis, 28 Nisan 2000 tarihinde dünyaya gelmiştir. Bas gitaristliğin yanı sıra grupta aynı zamanda stilistlikte yapmaktadır. Grup üyesi aslen Danimarkalıdır ve grubun adının Danimarkaca ''ay ışığı'' anlamına geldiği söylenir. 

Grubun bir diğer üyesi de vokalist Damiano David, 8 Ocak 1999 tarihinde dünyaya gelmiştir ve vokalistliğin yanı sıra grubun söz yazarlığını da üstlenmektedir. Bir başka üye olan gitarist Thomas Raggi ise 21. yüzyılda dünyaya gelen 18 Ocak 2001 doğumlu ''Eurovision'da birinci olan en genç yetenek'' ünvanını alan ilk isimdir. Grubun bateristi Ethan, 8 Ekim 2000 yılında dünyaya gelmiştir ve gruba en son dahil olan isimdir.

Maneskin Albümleri ve Şarkıları

Grubun ilk Ep'si 2017 yılında ''Chosen'' adı ile çıkmıştır. İlk albümleri 2018 yılında ''II Ballo Della Vita'' ismi ile piyasaya sürülmüştür. Son olarak ise 2021 yılında ''Teatro d'ira- Vol. I'' albümlerini çıkarmışlardır. Grubun Eurovision'da seslendirdiği ''Zitti e Buoni'' isimli şarkıları çeşitli müzik platformlarında (Deezer, Spotify, Youtube, Last fm) milyonlarca dinleyiciye ulaşmıştır. Ayrıca orijinali ''Madcon'' isimli müzik grubuna ait olan ''Beggin'' şarkılarına yaptıkları coverla adlarını sosyal medya platformları da dahil olmak üzere oldukça geniş kitlelere duyurmayı başardılar. 

Maneskin Başarıları: Nasıl Ünlü Oldular?

Maneskin, ilk olarak 2017 senesinde ''X Factor'' yarışmasının on birinci sezonunda ismini duyurarak ün kazanmıştır. ''2021 San Remo Müzik Festivali''nde de birincilik elde etmişlerdir. Son olarak ise, 2021 senesinde katılmış oldukları Eurovision Şarkı Yarışması'nda ''Zitti e Buoni'' isimli şarkı ile birincilik elde etmişlerdir. 2021 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde de ''The Best Rock'' kategorisinde ödül almışlardır.

Hollanda'nın Rotterdam şehrinde gerçekleşen 65. Eurovision Şarkı Yarışması'nın birincisi Maneskin, 524 puan ile zirveyi kimseye kaptırmayarak ülkeleri İtalya'yı zirveye taşımayı başardı.

Grubun solisti Damiano David de verilen bir röpörtajda yaptığı bir açıklama ile, ''İnsanlar sanırım Rock'n Roll'u özledi ve iyi müziğe ihtiyaçları olduklarından bizi seçtiler. İşin şakası bir yana gerçekten neden kazandığımızı bilmiyoruz ancak insanların kimliğimizi ve müziğimizi tanıması gerçekten mutluluk verici'' açıklamasını yapmıştır. 

Maneskin Grubunun İlham Aldıkları İsimler 

Grubun solisti Damiano David, yaptığı bir açıklamada 60'lı ve 70'li yılların isimlerinden etkilendiklerinden bahsetmiştir. Ancak günümüzde ise Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, IDLES, Slaves, Royal Blood gibi grupların kendilerini etkilediğinden söz etmiştir. Ayrıca grubun Eurovision'u kazanmalarının ardından Franz Ferdinand ve Royal Blood'un kendilerini tebrik etmeleri, grup üyelerini oldukça onore etmiştir.

Maneskin'in Gelecekteki Hedefleri Neler? 

Teatro d'ira: Vol. I adlı albümleri Mart 2021 tarihinde yayınlanan grup yeni albüm çalışmaları için hazırlıklara başladıklarının haberini duyurdu. Grubun gelecekteki hedefi, daha çok çalışarak dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları müzik ile isimlerini duyurmak ve müzik tarihinde iz bırakan bir grup olmak.

Eğer sizler de bu grubu müzikleri ile yakından tanımayı istiyorsanız en sık kullandığınız sosyal medya platformundan herhangi bir şarkılarını dinlemek istemez miydiniz? Öyleyse durmayın ve bir Maneskin şarkısı ile gününüze renk katın!

Kaynakça

https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/eurovision-birincisi-maneskin-neden-kazandigimizi-gercekten-bilmiyoruz,syZMPzQoDUiai2MEEqqSLw

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57231040

https://www.muzikbuldum.com/biyografi/maneskin-kimdir


BENZER YAZILAR

Chad Hugo Kimdir?

Dünyaca ünlü müzisyenlerin en bilinen ve sevilen şarkılarının arkasındaki gizli kahraman, başarılı söz yazarı ve prodüktör Chad Hugo'yu hep birlikte daha yakından tanıyalım.

Dünyada Müzikle Tedavi Yöntemleri

Müzikle tedavi nedir? Eski çağlarda nasıl uygulanıyordu? Türkiye'de ve dünyada müzikle tedavi uygulamaları.


Paylaş