Çok sevilen bir arkadaşlık sitcomu olan Friends ve How I Met Your Mother dizilerinin karşılaştırılması.

Komedi dizileri, kısa süreli olmaları ve eğlenceli oluşları sebebiyle her zaman tercih listelerinde bir numaraya oynayan dizilerdir. Fakat kaliteli ve güzel komedi dizisi yaratmak da bir o kadar zordur. Arkadaşlık üzerine yapılan komedi işlere baktığımızda ise yayınlandıkları dönemi kasıp kavuran iki diziden söz edebiliriz. Bunlar Friends ve How I Met Your Mother’dır.

Friends

Friends 1994 yılında yayın hayatına başlamış olup 2004 yılında sonlandırmıştır. 10 sezondan oluşan dizi yayınladığı dönemden itibaren en çok sevilen diziler listesinde her zaman ilk sıralarda yer almıştır. Courtney Cox, Jennifer Aniston, Matthew Perry, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc ve David Schwimmer ise başrol oyuncularıdır. Dizi aldığı övgüleri yanı sıra kimi konularda ise ciddi eleştirilerin odağındadır. Azınlık grupların temsilinin ne kadar önemli olduğunun tartışıldığı bu günlerde eşcinsel, siyahi ve diğer ırklardan insanları neredeyse hiç göstermemiş olması dizinin en temel eleştiri yanlarından biridir. Sadece “beyaz ve heteroseksüel” insanları odağına alması en sorunlu yanlarından biridir.

Konusuna gelecek olursak, Ross (David Schwimmer) ve Monica (Courtney Cox) kardeşlerdir. Monica’nın karşı dairesinde ise Chandler (Matthew Perry) ve Joey (Matt LeBlanc) oturmaktadır. Phoebe ise bu dörtlünün çılgın arkadaşıdır. Bir anda bu grupla karşılaşan Rachel (Jennifer Aniston) bu gruba altıncı olarak dahil olur. Ross, Rachel ve Monica ise önceden tanışmaktadır. Rachel ve Monica eskiden yakın arkadaştır. Bu altı kişinin arkadaşlıkları, kariyerleri ve aşk hayatlarına odaklanan bir dizidir.

How I Met Your Mother 

How I Met Your Mother ise Friends’in bitişinin hemen ardından yayın hayatına başlar. 2005 senesinde başlayan dizi 2014 yılına kadar sürer. 9 sezon olarak yayınlanan yapım hala birçok kişinin en sevdiği diziler listesinde bir numaradır. Neil Patrick Harris, Josh Radnor, Cobie Smulders, Alyson Hannigan ve Jason Segel beraber başrol koltuğunu paylaşmışlardır. Friends’e gelen eleştrilerin bir kısmını alsa da azınlık grupların tasviri bu dizide görece olarak daha fazladır.

Dizi konusunu isminden de belli etmiştir aslında. Ted (Josh Radnor), çocuklarını karşısına alır ve anneleri ile nasıl tanıştığını anlatmaya başlar. Elbette ki bu sürece gelene kadar yaşadığı olaylara da değinmeden geçmez. Ted geçmişten bahsederken en yakın arkadaşları olan Marshall (Jason Segel), Lily (Alyson Hannigan) ve Barney’i (Neil Patrick Harris) de es geçmez. Robin ise bu gruba sonradan dahil olan bir karakter olsa da hemen dörtlünün en yakın dostları olarak grupta yerini alır. Bu dizi de grubta bulunan beşlinin aynı Friends gibi aşk, kariyer ve arkadaşlıkları üzerine olan oldukça keyifli bir iş

Bu iki dizi elbette konu olarak “arkadaşlık sitcomu” olsa da kimi yerlerde neredeyse aynı kimi yerlerdeyse oldukça farklıdır. How I Met Your Mother, Friends’ten hemen sonra yayınladığı için bazı kişiler tarafından “kopya” sıfatını alsa da kimi kısımlarında oldukça özgün olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki benzerliklerin olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Benzerlikler:

-Marshall ve Ted, Ross ve Chandler gibi üniversiteden itibaren en yakın arkadaşlardır.

-Friends için Rachel, How I Met Your Mother’da ise Robin’in dahil oluşu ile arkadaş grubu tamamlanır.

-Her iki dizi de genellikle ev ve sabit bir takılma mekânında geçer. Friends için bu mekan Central Perk iken How I Met Your Mother’da McLaren’s Pub’dır.

-İki dizide de bu mekanların sabit barmen ve garsonu vardır. Friends için Gunther, How I Met Your Mother’da ise Carl’dır.

-Kimse Chandler ve Barney’nin tam olarak mesleğini bilmez.

-Ross ve Ted ana mesleklerini dışında bir süre profesörlük yapmıştır.

-Barney de aynı Phoebe gibi takma isimleri sıklıkla kullanır.

-Chandler ve Marshall hiçbir zaman fotoğraflarda güzel çıkmayı beceremezler.

-Joey ve Barney çapkınlıklarıyla bilinir.

-Her iki dizide de kıyılması gereken en önemli nikahları Joey ve Barney kıymıştır.

-Ted ve Ross sürekli arkadaşlarının dil bilgisi hatalarını düzeltiyorlardır. Bu özellikleri ile iki dizide de dalga geçilmiştir.

-Phoebe ve Ted isimlerinin porno sitelerinde kullanıldığını öğrenmiştir.

-Her iki dizide de insanların benzerleri olduğu gösterilmiştir. Friends için daha az kullanılsa da How I Met Your Mother’da ise karakterler benzerlerini aramaya bütün sezonlarda devam etmişlerdir.

Fakat tüm bu benzerliklerden ana benzerlik olarak bahsedilebilir. How I Met Your Mother bu özelliklerinden dolayı kopya olarak adlandırılsa da bunları ustalıkla dizinin içine entegre ettiği için kopya olmaktan çok uzaktır. Elbette ki arkadaşlık üzerine olan bir komedi işi olduğu için belli yerlerde benzerlik olması olağandır.

İki dizinin de ciddi bir fan kitlesi vardır. Sıklıkla bu iki dizi birbiriyle karşılaştırılır. How I Met Your Mother’ın kastı o kadar iyidir ki, eğer diziden bir kişi bile çıksa dizinin olamayacağı aşikardır. Fakat aynısı Friends için pek mümkün değildir. Ana rol altı kişi dense de, bazı kişilerin eksikliğinin sırıtmayacağı oldukça bellidir. How I Met Your Mother ayrıca kendi eklediği komedi unsurları sayesinde de Friends’in çakması olmadığını sıklıkla kanıtlar.


BENZER YAZILAR

Little Fish (2021) Filmi

Başrollerinde Olivia Cooke ve Jack O’Connell’ı bulunduran İngiliz bağımsız filmi Little Fish hakkında bilgiler.

Freud: Hipnoz Teknikleri Üzerine Bir Psikolojik Suç Denemesi

Kişiliğin 5 farklı dönem içinde geliştiğini varsayan psikanalitik kuramının kurucusu olan Sigmund Freud’un hayatını anlatan “Freud” dizisi hakkında bir inceleme.


Paylaş