Gerçek bir hikayeye dayanan, müzikal ve drama türlerini barındıran bir Disney+ filmi.

Kimi filmler vardır, bittikten sonra etkisini uzun süre daha hissetmeye devam ederiz. Çünkü filmde işlenen hikaye bizi de içine alır. Anlatılmak istenenler fazlasıyla anlatılmış, film adeta yüreğimize işlenmiştir.

 Bir de tüm bunların üstüne izlediğimiz film gerçek bir hikayeyi anlatıyorsa üzerimizdeki etkisini daha da arttıracak, üzerinde daha çok düşündürmeyi başaracaktır. İşte Clouds (Bulutlar) filmi, izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız, izledikten sonra da uzun bir süre etkisinden çıkamayacağınız yüreklere dokunan o filmlerden biri.

Clouds Filminin Konusu

Zach Sobiech, 17 yaşında bir gençtir. Zach'e, çok sık görülmeyen, görüldüğünde neredeyse tedavi edilmesi mümkün olmayan bir hastalık olan kemik kanseri teşhisi konulur. Bu teşhisin konmasının ardından Zach adeta şok olur. Tedavi yollarının da çare etmeyeceği gerçeği ortaya çıktıktan sonra Zach, hastalığı kabullenmeye ve onunla yüzleşmeye başlar.

Artık çok uzun zamanının kalmadığının farkında olan Zach'in amacı kalan zamanını kaliteli geçirmek, hayallerini gerçekleştirmek, sevdiklerini mutlu etmek ve onlarla mutlu olmaktır. Zach artık günlerini bu şekilde geçirmeye başlar. Kısa bir zamanda bir çok başarıya imza atarak hayallerini gerçekleştirecektir.

Zach'in hikayesi kanser ve benzeri tüm hastalıkla boğuşan ya da boğuşmayan herkes için birer ilham kaynağı olacak, tüm dünya onu yaptığı müziklerle ve verdiği mücadeleyle tanıyacaktır.

Clouds Filmi Fragmanı

Filmin baş karakteri Zach Sobiech'in Yaşam Hikayesi

Filmde gerçek bir yaşam öyküsü anlatılıyor. Zach Sobiech, 14 yaşındayken çok nadir rastlanan bir kanser türüne yakalandığını öğrendi. Uzun bir süre değişik yollarla tedavi edilmeye çalışılsa da nihayetinde doktorlar ona bu çabaların yetersiz olduğunu, üç ay ile bir yıl arasında bir süresi kaldığını söylediler.

Başlarda bu durum onu ve ailesini şok etse de Zach bu durumu ve hastalığı kabullenerek kalan her gününü yarını düşünmeden yaşadı ve bu günlerde de hayallerini gerçekleştirmek için çabaladı.

Müzikle uğraştı, besteler yaptı. Bu noktada, tüm dünya onu kendi eseri olan ve bir veda şarkısı olan, YouTube'da yayınladığı Clouds şarkısıyla tanıdı. Kısa sürede yayınladığı video tüm dünyaya ulaştı ve şarkısı oldukça başarılı oldu. 2013 yılında 17 yaşındayken hayata gözlerini yumduğunda, ardında bıraktığı şarkılar hala dinlenmektedir. 

Bununla birlikte Zach'in şarkılarının başarılı olması, listelerde en üst sıralarda yer alması büyük bir gelir kazanılması anlamına geliyordu. Şarkılardan elde edilen bu gelir ise, Zach Sobiech'in kendi adına kurduğu fona, bu fon dolayısıyla da bu hastalığın tedavisi için yapılacak olan ameliyatlara ve araştırmalara harcandı ve harcanmaya devam ediyor.

Zach Sobiech- Clouds Şarkısı

Clouds Filmi Oyuncu Kadrosu 

Zach Sobiech: Fin Argus

Sammy: Sabrina Carpenter

Amy: Madison Iseman

Laura Sobiech: Neve Campbell

Rob Sobiech: Tom Everett Scott

M. Weaver: Lir Rel Howery 

Clouds Filmi Senaristi, Yönetmeni ve Vizyon Tarihi

Filmin senaryosunu Casey La Scala, Kara Holden ve Patrick Kopka birlikte kaleme almıştır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmasının yanı sıra Zach Sobiech'in annesi Laura Sobiech'in yazmış olduğu Fly a Little Higher isimli kitabın senaryolaştırılması ile oluşmuştur. 

Clouds filminin yönetmenliğini Jane the Virgin, Madam Secretary, My Last Days,Five Feet Apart filmlerinden tanıdığımız oyuncu ve yönetmen Justin Baldoni yapmıştır.

Film, Zach Sobiech'in ölümünden yedi yıl sonra, 16 Ekim 2020 tarihinde, Disney plus'ta gösterime girmiştir.

Filmin süresi 2 saat uzunluğunda olsa da hikayeyi izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlayamadan son sahneye geldiğinizi görebilir, filmi tek solukta bitirebilirsiniz.

Clouds Filmi IMDb puanı

Clouds filminin IMDb puanı ise 7,5/10.

Clouds filmi, her kitleden izleyicinin; yaşlı-genç, hasta-sağlıklı, kadın-erkek fark etmeksizin yüreğine dokunacak cinsten bir hikayeyi anlatıyor. Çünkü filmden kendimiz için çıkarılabileceğimiz bir çok mesaj var.

Bunlardan ilki; hayatta başımıza gelen olumsuzluklar bizi yıldırmamalı. Nefes aldığımız sürece yaşam için mücadele etmeye, hayallerimizi gerçekleştirme yolunda emin adımlar atmaya devam edebiliriz. Çok uzakta gibi görünen bazı hedeflerimiz olabilir fakat bu hedefleri gerçekleştirmek için adım atmadığımız sürece onlar hep uzakta kalacak.

Bunun dışında Zach henüz on dört yaşındayken hasta olduğunu öğreniyor ve hayatı değişiyor. Hiçbir hastalık ya da hiçbir olumsuzluğun bizi asla bulmayacağını düşünmemeliyiz. Yarınımızın bir garantisi olmadığını fark etmek, hayatı daha kaliteli yaşamak için en önemli adımlardan biri. 

Özetle;

İsmini Zach Sobiech'in şarkısından alan ve onun hayatını konu edinen Clouds filmi, bizlere bir gencin ilham verici yaşam öyküsünü anlatıyor. Filmde bu öykü anlatılırken yalnızca dram değil, pek çok türden faydalanılmış. Film süresince hem gülüp hem ağlamak yani bir çok duyguyu birlikte yaşamak mümkün. Bu sebeple de film izleyici tarafından yoğun ilgi görmeyi başardı.

Kaynak

https://www.imdb.com/title/tt6473066/

https://www.beyazperde.com/filmler/film-244825/oyuncular/


BENZER YAZILAR

How to Get Away with Murder

Başarılı bir savunma avukatı ve hukuk profesörü Annalise beş öğrencisiyle bir cinayet davasına dahil olurlar. 6 sezon süren macera dolu dizinin incelemesi.

Vazgeçilemeyen Komedi: The Office

Klasikleşmiş bir komedi dizisi olan The Office dizisini beraber inceleyelim. Amerikan versiyonunun karakterlerine kısaca bir göz atalım.


Paylaş