Biyografik bir film olan Judas and the Black Messiah Amerika’daki Black Panther Partisi’nin Chicago başkanı Fred Hampton’ı ve onun hakkında FBI'a bilgi taşıyan Bill O'Neal'ı anlatıyor.

Biyografik bir film olan Judas and the Black Messiah Amerika’daki Black Panther Partisi’nin Chicago başkanı Fred Hampton’ı anlatıyor. Film, normalde planlanan Ağustos gösterim tarihinden sonra Amerika’da Şubat ayında gösterime girmiş ve internette yayınlanmıştı. Akademi Ödülleri’nde pek çok adaylığı bulunan film, bu yıl aday olabilme şartlarından gösterime girme tarihinin son sınırının genişletilmesiyle törende yer bulabildi. Daniel Kaluuya’ya ikinci Oscar adaylığını kazandıran filmde özellikle oyuncuların performansı övülüyor.

Yönetmen: Shaka King
Senarist: Will Berson, Shaka King
Oyuncular: Daniel Kaluuya, LaKeith Stanfield, Dominique Fishback, Jesse Plemons
Yapımcı: MACRO, Participant, Bron Creative, Proximity
Nerede Çekildi?: Cleveland, Ohio
Puanları: IMDB - 7.6, Rotten Tomatoes - %96, Letterboxd - 4.1

 
 
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10
 
 
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10
 
 
 
Filmin Konusu Nedir?

Filmin Konusu Nedir?

Film, FBI tarafından Black Panther Partisinin içine sızdırılıp parti ve partinin Chicago başkanı Fred Hampton hakkında FBI'a bilgi taşıyan Bill O’Neal üzerinden Fred Hampton’ı anlatıyor. FBI'dan bir ajan Bill'e, onlar için çalışırsa araba hırsızlığından kendisine ait suçlamaların düşürüleceğini söylüyor. Böylece Bill Fred Hampton’ın yakın ekibinin içine girmeye çalışıyor ve kısa zamanda partinin önemli bir elemanı oluyor. Bir yandan da Fred Hampton partide dersler veriyor ve çeşitli konuşmalar yapıyor, diğer gruplarla işbirliği kuruyor ve yine bir parti üyesi olan Deborah Johnson’a aşık oluyor. Bir süre sonra Hampton tutuklanıp hapse atılınca Bill’in partideki yeri daha da büyüyor. Film Fred Hampton’ın hapishaneden çıkmasıyla ve FBI’in Bill üzerindeki baskısının artmasıyla devam ediyor.

Black Panthers ve Fred Hampton Kimdir?

Black Panthers, 1966’da Huey Newton ve Bobby Seale tarafından Amerika’daki Siyahi halkın haklarını korumak amacıyla kurulmuştur. Newton ve Seale, Black Panthers’ı Malcolm X’in suikastinden sonra ve Amerika’nın çeşitli yerlerinde Siyahilere karşı yapılan polis şiddetini gördükten sonra kurmuşlardır. Zaten Black Panther Partisi’nin ilk amaçlarından biri çok fazla Siyahi vatandaşın yaşadığı bölgelerdeki polislerin yaptıklarını gözlemlemektir. Newton ve Seale, Marksist ideolojiden etkilenerek partinin ideolojisini yaratmışlardır. Dışarıdan çete olarak nitelendirilen Black Panthers’ın aslında amaçları arasında daha fazla Siyahinin hükümete seçilmesi de vardır. Parti, 1980’lerin başında dağılmıştır.

Fred Hampton, Black Panthers Partisi’nin 1967’de kurulan Illinois bölümünün başkanıdır. Özellikle güçlü hitap yeteneği ile öne çıkmıştır. “Gökkuşağı Koalisyonu” adlı bir grup altında Chicago’daki fakir mahallelerdeki içlerinde farklı etnik grupların da bulunduğu çeşitli grupları birleştirmiştir. Parti üyelerine Maoism üstüne ve diğer konularda çeşitli politik dersler vermiştir. Ayrıca, Siyahi çocukların ücretsiz kahvaltıya ulaşabilmelerini sağlayan programları yönetmiştir. Evine yapılan bir polis baskınında öldürülen Fred Hampton, öldürüldüğünde 21 yaşındaydı.

Judas and the Black Messiah, Hampton’ın öldürüldüğü dönemdeki sevgilisi Deborah Johnson (veya şimdi kullandığı adıyla, Akua Njeri) ve oğlu Fred Hampton Jr.’dan onay alınarak çekilmiş.

Filmin Oyuncuları ve Diğer Ekibi

Fred Hampton karakterini canlandıran Daniel Kaluuya popüler gençlik dizisi Skins’in ilk iki sezonunda yer almıştı. Kaluuya, genç oyuncularının da yazar kadrosunda yer almasıyla bilinen Skins’in bazı bölümlerini yazmış. İngiliz aktörün yer aldığı bir başka popüler İngiliz dizisi ise Black Mirror. Black Mirror’ın birinci sezonunun ikinci bölümünde Downton Abbey dizisinden tanınan Jessica Brown Findlay ile oynamıştı. Daniel Kaluuya’nın tanınmasına en çok sebep olan rolü ise Jordan Peele’ın korku filmi Get Out’tu. O filmdeki rolü ile hem İngiltere’de hem de Amerika’da pek çok ödüle aday olmuştu.

Daniel Kaluuya ile Get Out filminde de yer alan LaKeith Stanfield, ilk oyunculuk deneyimi olan Brie Larson, Kaitlyn Dever gibi isimlerin yer aldığı Short Term 12’de yeteneğini ve başarısını göstermişti. Sorry To Bother You gibi bir kara komedide oynadıktan sonra Safdie kardeşlerin filmi Uncut Gems, Rian Johnson’ın filmi Knives Out gibi filmlerdeki yan rolleri ile parlamıştı. LaKeith Stanfield ayrıca, Donald Glover’ın dizisi Atlanta’da yer alıyor.

Filmde, Deborah Johnson karakterini canlandıran Dominique Fishback oyunculuğunun yanında oyun yazarlığı yapıyor. Fishback, Show Me a Hero ve The Deuce gibi dizilerle tanınıyor.

Bill karakterini ona bilgi taşıması için ikna eden FBI ajanını canlandıran Jesse Plemons özellikle son bir iki yıldır çok konuşulan bir isim olddu. Breaking Bad dizisinin son iki sezonunda yer alan Plemons, Fargo dizisinin de ikinci sezonunda yer almış ve oradaki rolü ile Emmy’ye aday gösterilmiş. Charlie Kaufman’ın 2020’de yayınlanan filmi I’m Thinking of Ending Things’teki performansı ile bağımsız film ödüllerinde aday oldu. Şimdi de Martin Scorsese’in yeni filmi Killers of the Flower Moon’da başrolde yer alacak.

Filmin Oscar Adaylıkları

En İyi Film
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Daniel Kaluuya
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - LaKeith Stanfield
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Görüntü Yönetimi
En İyi Orijinal Şarkı - “Fight For You”-H.E.R

Adaylıklarda görüldüğü üzere filmin öne çıkan iki oyuncusu Daniel Kaluuya ve LaKeith Stanfield En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde aday oldular. Bu durum çeşitli tepkilere sebep oldu. Zira Oscar adaylıklarına bakıldığında Judas and the Black Messiah filminin bir başrol oyuncusu olmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Filmin dağıtımcısı Warner Bros’un ilettiğine göre, stüdyo Daniel Kaluuya için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde kampanya yürütmüş ve LaKeith Stanfield için En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde kampanya yürütmüş. Zaten Altın Küre’de de Warner Bros’un kampanyasına paralel kategorilerde aday olmuşlardı. Oscar oylamaları ise gizli olduğundan dolayı tam olarak neden böyle bir adaylığa gidildiği belli değil. En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin bu yıl çok çekişmeli olmasının bir sonucu olarak hem Kaluuya hem Stanfield yardımcı oyuncu olarak aday edilmiş olabilirler. Ancak asıl tepki Akademi’nin ırkçı bir sebeple bu adaylandırmayı yapmış olabileceği ile ilgili.

Film Hakkındaki Genel Yorumlar

İzleyicilerin genel olarak ortaklaştığı düşünce Daniel Kaluuya ve LaKeith Stanfield’ın perfromanslarının çok başarılı olduğu yönünde. LaKeith Stanfield için kariyerinin en iyi performansını verdiği bile söyleniyor. Bu yüzden ikisinin de Oscar adaylığının kesinlikle hak edildiği söyleniyor. Filmin müzikleri ve Fred Hampton’ın konuşma yaptığı sıralardaki sinematografisi de yine en çok övülen özelliklerinden. Zaten, oyunculuk, görüntü yönetimi ve müzik alanlarında Oscar adaylığı da almış durumda.

Filmin eleştirilen yönü ise Fred Hampton gibi birini anlatan filmde çok fazla Bill O’Neal karakterine odaklanılması. İzleyiciler, Black Panthers Partisi ve onun önemli bir figürünü anlatan bir filmin daha çok partiye ve Hampton’a odaklanmasını beklemiş. Bununla birlikte Bill O’Neal karakterinin yazımı da eleştiriliyor. Gayet karmaşık bir karakter olan Bill’in motivasyonları ve düşüncelerinin tam olarak ekrana yansıtılamadığı söyleniyor.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Judas_and_the_Black_Messiah
https://www.history.com/topics/civil-rights-movement/black-panthers#section_5
https://en.wikipedia.org/wiki/Fred_Hampton
https://www.rogerebert.com/reviews/judas-and-the-black-messiah-film-review
https://www.vulture.com/article/judas-and-the-black-messiah-movie-review-hbo-max.html


BENZER YAZILAR

The Batman (2022)

Robert Pattinson'ın başrolünü oynadığı ve Matt Reeves'in yönetmenliğini yapmış olduğu, DCEU'nun uzun süredir beklenen solo Batman filminin incelemesi.

Aamir Khan ve Sevilen Filmleri

Hem Hindistan’da hem de tüm dünyada yediden yetmişe herkesin sevdiği ve hemen her tarzda filmle izleyici karşısına çıkan oyuncu, yapımcı, yönetmen Aamir Khan ve onun sevilen filmleri.


Paylaş