2021'i sonlandırmadan katılmak isteyeceğiniz etkinlikler.

NASA Space Adventure Uzay Sergisi

Tür: Sergi

Küratör: Melih Fereli

Yer: Metropol İstanbul AVM

Tarih: 30 Aralık 2021

Bilgi: www.biletix.com

Dünyanın en büyük gezici uzay sergisi İstanbul'da da kapılarını açıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 50 yıldan uzun zamandır yürüttüğü çalışmaları ve deneyimlerini sunan sergi, HUPALUPA Expo tarafından düzenleniyor. Etkinlikte, tarihi öneme sahip gerçek boyutlu koleksiyon eserleri ve interaktif teknoloji ile zenginleştirilen VR alanları sayesinde uzayı kişisel olarak deneyimleme fırsatı sunuluyor. Böylece ziyaretçilerini, evrenin gizemine ışık tutan bir maceraya davet ediyor. 

NASA "Space Adventure" Uzay Sergisi, 4 yıl boyunca, 12 ülkede toplam 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Sergide, uzay yaşamını deneyimleme imkanı sunan yüksek teknolojiye sahip uzay enstrumanları ve uzaydan gelmiş olan özel parçalar yer alıyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin dokunmasına izin verilen gerçek bir aytaşı da bulunuyor.

Tam boyutlu farklı uzay aracı modelleri, uzay roketlerinin kopyaları, uzaya giden astronotların bizzat giydiği kıyafetleri, 10 metre uzunluğundaki Saturn V roketinin modeli, uzay görevleri sırasında kullanılan ekipmanlar, Space X ünitesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri, Sputnik 1 uydusunun modeli ve Apollo kapsülü gibi ekipmanlar ve parçalar da sergide görülebilecek eserler arasında. 

Sergi, VR ve simülasyon teknolojileri sayesinde ziyaretçilerin uzay maceralarına katılımını sağlıyor. Aynı zamanda her yaştan kullanıcı için birbirinden farklı atölye çalışmaları da yürütülüyor. 

GezginKamp Yılbaşı

Tür: Kamp Deneyimi

Başlangıç Tarihi: 31 Aralık 2021 Cuma 10:00

Bitiş Tarihi: 02 Ocak 2022 Pazar 16:00

Yer: Pırıl Kamp, Sahilköy, Doğancılar Sofular Yolu No:150, Şile/İstanbul, Türkiye, Şile, İstanbul

Biletler ve bilgi: biletino.com

2 gece 3 gün sürecek olan GezginKamp Yılbaşı etkinliği, kampseverleri bir araya getiriyor. Kampta yılbaşı partisi, ateş başında canlı müzik gibi eğlenceli etkinliklerin yanında boyama atölyeleri, sportif etkinlikler ve oyunlar da yer alacak. 

İstediğiniz zaman katılma imkanınız olan etkinlikte kendi çadırlarınızı götürmeniz gerekiyor. Bunun dışında tüm ihtiyaçlarınızı kamp alanından karşılayabilir, yılbaşında keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

Kolektif Hikayeler

Tür: Deneyim

Tarih: 30 Aralık 2021 Perşembe 21:00

Yer: Online - Zoom

Bilgi: biletino.com

Kolektif Hikayeler etkinliğinde 5-8 kişi bir araya geliyor ve bir moderatör eşliğinde ortak bir hikaye üretiyor. Herkes hikayeye adeta sözlü bir lego parçası ekliyor ve aktif bir katılımcı olarak yer alıyor. 

Oyun 3 aşamadan oluşuyor: İlk aşamada, ısınma oyunu ile başlanıyor ve dış dünyadan koparak, oyuncunun oyuna bağlanması sağlanıyor. İkinci kısımda hikaye anlatımı başlıyor. Takip edilecek belirli adımlar var ve moderatörün yönlendirmeleriyle herkes bu adımlardan birini tamamlıyor. Hikaye kısmında bir tek kural var; o da kendinden önce anlatılan hikayeye bağlı kalarak devam etmek. Üçüncü ve son kısımda ise herkes neler yaşadığı hakkında yüksek sesle düşünüyor. Bu aşamanın adı ise "Paylaşım Alanı".

Vahşet Tanrısı

Tür: Tiyatro

Yazan: Yasmina Reza

Yöneten: Celal Kadri Kınoğlu

Çeviren: Zeynep Avcı

Oynayanlar: Binnur Kaya, Güven Kıraç, Dolunay Soysert, Levent Ülgen

Yer: DasDas Sahne

Tarih: 4 Ocak Salı 2022

Saat: 20:30

Biletler: www.mobilet.com

Tony ödüllü tiyatro oyunu, çocukları kavga eden iki ailenin, bunu medeni bir şekilde konuşmak amacıyla bir araya gelişlerini konu alıyor. Fakat oyun ilerledikçe ailelerin çocuklaştığı ve olayın bir kaosa dönüştüğü görülüyor.

Oyun Türkiye'ye 2009 yılında geldi ve Afife Tiyatro Ödülü'nü ile Lions Tiyatro Ödülü'nü aldı. İlk olarak İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi ve o dönemde büyük bir başarı ve ilgi kazandı. 


BENZER YAZILAR

İstanbul’da Gözden Kaçırılmaması Gereken 6 Kilise

Kurulduğu günden bugüne farklı birçok din ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un gözden kaçırılmaması gereken, kendilerine has öyküleriyle 6 büyüleyici kilisesi.

Meksika’nın En Meşhur 5 Sokak Yemeği

Dünya’nın en sevilen mutfaklarından birisi olan Meksika mutfağının en meşhur 5 sokak yemeğini bu yazımızda derledik.


Paylaş