Doğanın en güzel renklerini sergilediği Aydın'da bulunan Arapapıştı Kanyonu son zamanlarda turistlerin uğrak noktası. Güzelliğiyle büyüleyen kanyonun tarihçesini ve kanyonda yapılabilecek etkinlikleri sizin için derledik.

Arapapıştı Kanyonu Hakkında Genel Bilgiler

Arapapıştı Kanyonu diğer adı ile İnceğiz Kanyonu, Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde bulunan ve Kemer Barajı'nı besleyen Akçay nehrinin oluşturduğu bir kanyon. Uzunluğu 6 kilometre, yüksekliği 380 metre olan Arapapıştı Kanyonu'nun bir bölümü Aydın, Denizli ve Muğla illerinin sınırında bulunmakta. Kanyon  2017 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından turizme açılmış. Harika renkleriyle göz kamaştıran kanyon tarihi ve kültürel dokusuyla da dikkat çekmekte. Aydın şehir merkezine 90 km uzaklıkta bulunan Arapapıştı Kanyonu  sit alanı ilan edildiği için koruma altında bulunuyor.

Kanyon'un adının nereden geldiği ile ilgili 2 rivayet bulunmakta. Birinci rivayete göre M.S 7. yüzyılda, Bizans hükümdarı Heraklius döneminde, Bizans ordusu, Afrodisias‘ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Arap ordularının karşısında kale gibi durup ve Arapları şaşkına çevirdiği için Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen “Arapapıştı” adını almış. İkinci bir rivayete göre ise  Araplar, bu kanyonun muhteşem güzellikleri karşısında çok şaşırdığı için burası “Arapapıştı” adını almış. 

Arapapıştı Kanyonu'nun tarihi, antik devirlere kadar uzanıyor. Kanyonda M.Ö. 5. yüzyıla ait ve Pers Medeniyeti’ne ait olan Kaya Mezarları bulunmakta. Antik dönemde insanların kayalara oymuş oldukları mezarlar ve tapınakların kalıntıları arasında gezinirken adeta geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Kaya mezarlarda  gizli bir tünel bulunduğu ve bu gizli tünelin 2500 yıllık antik kent Afrodisias’a çıktığı tahmin ediliyor. Kanyonun dışında ise Roma dönemine ait olan şehir kalıntıları ve Karia döneminden Xyatis Antik kentine ait olduğu bilinen kalıntılar bulunmakta. Ayrıca bu kanyonda nesli tükenmek olan gri balıkçılların üreme yerlerini de görebilirsiniz.

Doğanın harika renklerini barındıran Arapapıştı Kanyonu'nun üzerinde bulunan Kemer Barajı sulama amacıyla kullanıldığı için yaz mevsiminde sular çekiliyor. Bu sebeple yaz mevsiminde kanyona giderseniz doğanın güzelliklerine yeterince tanık olamayabilirsiniz. Bu kanyonun tüm güzelliklerini görmek için Nisan-Mayıs-Haziran ayları ve sonbahar dönemi ziyaret için ideal.

Arapapıştı Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Arapapıştı Kanyonu 3 ilin (Aydın-Denizli-Muğla) sınırlarının kesişim noktasında bulunmakta. Arapapıştı Kanyonu'na özel araç ile gidilebilir. Eğer kanyona Denizli tarafından gideceksiniz öncelikle Denizli’nin Kale ilçesine bağlı İnceğiz Köyüne ulaşmalısınız. Köyden 2 km sonrasında direkt kanyonun seyir tepesi tarafına ulaşmış oluyorsunuz. Eğer Aydın ya da Muğla tarafından gidecekseniz Aydın’ın Bozdoğan ilçesinden kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer özel aracınız yoksa Aydın’ın Bozdoğan ilçesine gelip sonra servislerle bu kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Arapapıştı Kanyonu'na İzmir çıkışlı turlar da düzenlenmekte. 

Arapapıştı Kanyonu – Aydın Merkez arası 90 km,
Arapapıştı Kanyonu – Muğla Merkez arası 73 km,
Arapapıştı Kanyonu – Denizli Merkez arası 154 km,
Arapapıştı Kanyonu – Denizli Kale ilçesi arası 45 km,
Arapapıştı Kanyonu – İzmir arası 180 km uzaklıktadır.

Arapapıştı Kanyonu'nda Neler Yapabiliriz?

Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Arapapıştı Kanyonu aynı zamanda zengin bir tarihi bir güzelliğe de sahip. Bu sebeple hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri görebileceğiniz bir çok aktivite mevcut. 

Arapapıştı Kanyonu Seyir Tepesi

Arapapıştı Kanyonu seyir terasından panoramik manzara ve gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz. Seyir Tepesi'nde harika bir manzara sizi bekliyor. Seyir Tepesi'nde bulunan çardaklarda piknik yapabilirsiniz. Burada yiyecek, içecek almanız için belediye tesisi de bulunuyor.

Arapapıştı Kanyonu Gizli Tünel

Antik dönemin izlerini taşıyan ve birçok kalıntının bulunduğu Körteke Kalesi, Pers Kaya Mezarları, Büyük İskender döneminde inşa edilen Kemer Köprüsü ve Gizli Manastır gibi tarihi yapıları görebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Turu

Arapapıştı Kanyonu'nda yaklaşık 2 saat süren tekne turları düzenleniyor. Tekne turu boyunca teknenin kaptanı tarafından kanyonun tarihi ve doğası ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor. Turda can yelekleri de veriliyor. Harika renklerdeki suyun üzerinde giderken  kaya mezarını açık ve net görebiliyorsunuz. Tur boyunca balıkçıl kuşları ve karabatakları görebilirsiniz.

Kanyon'da yüzme aktivitesine izin verilmiyor.

Arapapıştı Kanyonu'nda Kamp

Arapapıştı Kanyonun’da kamp yapmak mümkün. Gölün çevresindeki boş alanlarda ve seyir tepesinin bulunduğu yerde çadır kurulabiliyor.

Arapapıştı Kanyonu'nda Yemek

Seyir tepesinde çardaklar bulunuyor. Burada güzel bir kahvaltı, piknik yapabilirsiniz. Kemer Barajı Deniz Balıkçılık Alabalık Çiftliği Piknik Alanı ve Restaurant’ta da piknik yapılabiliyor.

Kahvaltı yapmak için İskele Restaurant'ı tercih edebilirsiniz. Kemer Barajı Deniz Balıkçılık Alabalık Çiftliği Piknik Alanı ve Restaurant’ta da taze ve leziz balıklar yiyebilirsiniz.

Doğal güzelliği ile büyüleyen Arapapıştı Kanyonu'nda yürüyüş, doğa sporları yapılabilir ve Seyir Tepesi'nde, antik mezarlıkları bulunan alanda  bol bol fotoğraf çekilebilir. Doğaseverler için harika bir deneyim olacağına inanıyoruz.

 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Arapap%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1_Kanyonu

https://aydinda.com/arapapisti-kanyonu/

https://aydin.bel.tr/mobil/detail/6914


BENZER YAZILAR

Makedonya'nın İncisi: Ohri

Tanrı’nın cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürdüğü, o damlanın düştüğü yerin de Ohri olduğu rivayet edilirmiş. Doğal güzelliği, tarihi ve kültürel mirası ile Ohri UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alıyor.

Doğa En Güzel Renklerini Sergiliyor: Arapapıştı Kanyonu

Doğanın en güzel renklerini sergilediği Aydın'da bulunan Arapapıştı Kanyonu son zamanlarda turistlerin uğrak noktası. Güzelliğiyle büyüleyen kanyonun tarihçesini ve kanyonda yapılabilecek etkinlikleri sizin için derledik.


Paylaş