Fransa'nın en ünlü tatlısı makaronun tarihi ve özellikleri

Fransız tatlılarının en ünlüsü makaron aslında tarifi İtalya'dan alınmış ve Fransızlara mal olmuş bir tatlı. Hatta ismi bile İtalyanca (macaroni-maccherone) "ince hamur" demek.

Bugün rengarenk, türlü türlü çeşitleri bulunan makaronlar en başta şeker, badem, gül suyu, misk ve yumurta akı karışımıyla yapılıyormuş. Kıvamını tutturması bir hayli zor, o yüzden ustalık isteyen bir tatlı. 

Makaron Tatlısının İtalya'dan Fransız Mutfağı'na Girmesi

Rivayete göre İtalya’daki köklü ailelerinden Medici’lerin kızı Catherine de Medici 1533 yılında  II. Henry ile evlenerek Fransa’ya geliyor. Saraya kendi İtalyan aşçısını da getirmesiyle makaron Fransız mutfağına giriyor.

Tarihten Beri Makaron Tatlısını En İyi Yapan Yer

Makaron'un Fransızlara tam anlamıyla mal olması ise 1862 yılında kurulan ünlü Fransız pastanesi Laduree’nin mutfağında başlıyor. Louis Ernest Ladurée’nin kuzeni Pierre Desfontaines’in iki makaron arasına enfes bir ganaj (tereyağ) kreması koyarak makarona bambaşka bir boyut katıyor. Ladurée’nin bu makaronları öyle başarılı ki bugün bile dillere destan bu pastane dünyanın en büyük makaron üreticisi.

Dünya Makaron Günü Ne Zaman?

Dünyanın en ünlü pasta şeflerinden Pierre Herme, 2005 yılında 20 Mart gününü Makaron Günü ilan etti. O günden beri dünyanın farklı şehirlerinde tadım etkinlikleriyle kutlanıyor.

Kaynak: huffingtonpost.com , livapastacilik.com 


BENZER YAZILAR

Baharat Denince Akıllara Gelen İlk Mutfak : Hint Mutfağı

Baharatın bolca kullanıldığı Hint mutfağının en popüler baharatları, özel çeşnilerle hazırlanmış yemekleri

Jamaika Ve Mavi Dağ Kahvesi

Dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olan ve adını yetiştiği yer olan Jamaika’dan alan Jamaika Blue Mountain Coffee ve vatanı.


Paylaş