Gerçek hayatın eğlenceli bir izdüşümü olarak yorumlanabilecek Community hakkında genel bilgiler, konusu ve karakter analizleri.

Community

Yapım Yılı: 2009-2015

Senarist: Dan Harmon

Oyuncular: Joel McHale, Danny Pudi, Gillian Jacobs, Yvette Nicole Brown, Alison Brie, Donald Glover, Ken Jeong, Chevy Chase, Jim Rash.

IMDb Puanı: 8.5/10

Sitcom tarihinin en yaratıcı dizilerinden biri kabul edilen Community, Rick and Morty’nin de senaristliğini üstlenen Dan Harmon tarafından yaratılmıştır. Popüler kültür referanslarının oldukça yoğun kullanıldığı dizinin başrollerinde ise Joel McHale, Danny Pudi, Gillian Jacobs, Yvette Nicole Brown, Alison Brie, Donald Glover, Ken Jeong, Chevy Chase ve Jim Rash bulunur.  

Community Fragman

Dizinin her sezonu için ayrı bir fragmanı vardır. İlk sezonun fragmanını aşağıda bulabilirsiniz. 

Community Konusu

Columbia Üniversitesinden diploması olduğu konusunda yalan söylediği ortaya çıkınca baro tarafından avukatlık lisansı iptal edilen Jeff Winger, meşru bir diplomaya sahip olmak amacıyla Greendale Community College’a kaydolur. Okulun ilk gününde Britta Perry’den etkilenen Jeff, onunla vakit geçirebilmek umuduyla kendisini kurul onaylı öğretmen olarak tanıtıp bir İspanyolca çalışma grubu kurarak Britta’yı davet etme kararı alır. Ancak işler Jeff’in beklediği gibi ilerlemez; İspanyolca grubu, Britta’nın beraberinde getirdiği altı kişiyle daha kurulmuş olur.

Kendisini kurul onaylı öğretmen ilan eden Jeff’in İspanyolcaya hakimiyeti neredeyse hiç olmamasına rağmen bir araya gelmeye devam eden bu “çalışma” grubundaki rengarenk öğrenciler, beraber geçirdikleri zaman boyunca kendileri ve birbirleri hakkında fazlaca bilgiye erişirler ve bir aile dinamiği yakalamış olurlar. Dizi, farklılıklarına rağmen eşsiz bir uyum yakalayan bu çalışma grubunun maceralarını konu edinir.

Community Karakterleri

Toplumdaki stereotipler ile yaşamın iyi ve kötü yanlarını bir araya getirerek işleyen dizi; ayrıntılara gösterdiği özenle birlikte, karakterlerini bireylerin her birinin benzersiz oluşlarını göz önüne alarak yarattığından izleyicinin karakterlerle bağ kurmasını kolaylaştırır. Çalışma grubundaki yedi karakter, toplumun farklı yedi tür bireyini ve davranış biçimini sembolize eder. 

Community jeff winger

1)  Jeff Winger

“Yeterince uzun konuşursam her şeyi doğru ya da yanlış yapabileceğimi çok erken yaşlarda keşfettim. Yani ya ben Tanrıyım ya da gerçek görecelidir.”

Kontrol takıntısı, narsizm ve yüksek ego mu? Birileri Jeff’ten bahsediyor olmalı! Diplomasının sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından yolu Greendale ile kesişen Jeff, Britta’yla iletişim kurabilmek için kurduğu İspanyolca çalışma grubunun fiili lideri konumundadır. 

Bölümlerin birçoğunda grubun ortak isteklerini takip etmeyi reddedip kişisel kazançlarını ön planda tutan Jeff, grubun ahlaki pusulası rolünü de üstlenmiş görünür. Dizi içindeki evrimi ise bencilliğini zaman içerisinde bir kenara bırakıp şefkatli ve daha iyi bir insan olmaya çalışmasıyla ilerler. Ayrıca Jeff’in kendisini oldukça erken yaşta terk eden, “Babam, çok az özü olan, istese de iz bırakamayan iki yüzlü bir dolandırıcıydı.” sözleriyle tanımladığı babasıyla olan sorunlarına da dizi içerisinde yer ayrılmakta.

Community britta perry

2) Britta Perry

“Kim olduğumu sanıyorsun? New York’ta yaşadım!”

Feminist, anarşist, tutkulu fakat beceriksiz bir aktivist: Karşınızda Britta Perry! Diziye en zeki ve ulaşılmaz karakterlerden biri olarak başlamasına rağmen ilerleyen sezonlarla birlikte kopuk fikirleri, söylediği yanlış sözler ve davranışlarıyla yarattığı bu imajdan hızla uzaklaşan Britta, bir psikoloji bölümü öğrencisidir. Yolu Greendale ile bir broşür sayesinde kesişen ve hayatında doğru yönü bulabilmek için Greendale’a kaydolan Britta; yenilikçi zihniyeti ile öne çıkıyor.

Community abed nadir

3) Abed Nadir

“Cool. Cool, cool, cool.”

Annesi, o altı yaşındayken ailesini terk eden ve babasının bunun için kendisini suçladığını düşünen Abed, bu durumun babasıyla arasında yarattığı mesafenin de etkisiyle kendisini filmlere kaptırır ve gitgide etrafına daha da yabancılaşır.

Keskin gözlem becerileri ve insanların davranışlarını doğru tahmin etmesiyle de dikkat çeken Abed’in film yapımcılığına ve rol yapmaya ilgi duymasının yanı sıra popüler kültür ögeleri ve filmlerle gerçek yaşam durumları arasında kurduğu bağlantılar, diziyi eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmesine ek olarak sinefiller için de oldukça keyifli hale dönüştürüyor.

Community annie edison

4) Annie Edison

“Ben rahat bir insan değilim. İleriyi düşünürüm, hazırlanırım. Muhtemelen gerçekten kötü bir kredisi olan ve bitmemiş bir deniz kızı dövmesine sahip Caroline Decker gibi hayatımı doğaçlama yaşamıyorum.”

Hırslı, çalışkan, planlı... Kim mi? Annie Edison tabi ki! Lisedeki kusursuz akademik başarısını reçeteli ilaçlara bağımlılığı sebebiyle mahvetmesi yüzünden üniversite bursunu kaybetmesiyle Greendale’e kaydolan Annie; zeki, azimli ve neşeli kişiliğiyle öne çıkar.

İşler planladığının aksi yönde ilerlediğinde ve konu akademik başarısı olduğunda gergin bir ruh haline bürünen Annie, genç olmasına rağmen uyuşturucu bağımlılığı ve ailesinden uzaklaşması gibi olumsuz yaşam koşullarının üstesinden gelmesiyle parlak ve iyimser duruşunu kanıtlar. Sakinlikten gürültülü öfkeye ve tekrar tatlı benliğine hızla dönebilen karakter, grup üyesi her bir bireyle yakaladığı kusursuz kimyayla izleyicileri diziye bağlayan güçlü bir unsur konumundadır.

Community troy barnes

5) Troy Barnes

“Ne yapacağımı bilmiyorum! Bütün beynim ağlıyor.”

Hikayesinin ve şakalarının öngörülemezliğiyle eğlenceli bir kişilik haline gelen Troy, lisede futbol takımının yıldız oyuncusu ve popüler bir figürdü. Diğer insanların kendisinden beklentileri olmasının ağırlığını kaldıramayıp büyük bir maçtan önceki gece kasıtlı olarak kendini yaralayan Troy’un yolu Greendale ile Ben Chang tarafından dağıtılan tanıtım broşürü sayesinde kesişti. Özellikle Abed ile olan arkadaşlığıyla ön plana çıkan Troy; diziye kibirli bir sporcu olarak başlamasına rağmen ilerleyen süreçte hassas kişiliği, çocuksuluğu ve sevecenliğiyle dikkat çekmeye başladı.

Community shirley bennett

6) Shirley Bennett

“Ah, bu güzel!”

Kendisini ve çocuklarını terk eden kocası Andre’den boşandıktan kısa bir süre sonra ürettiği unlu mamüllerini kitlelere pazarlamasına yardımcı olacak işletme bilgisine erişmek için Greendale’e kaydolan Shirley’nin anne rolü ve dindarlığı ön plandadır. Kendisini grubun ruhsal pusulası ve vicdanı olarak gören Shirley’nin nazik ve tatlı tavrının yerini bir anda korkutucu ve öfkeli bir kişiliğe bıraktığı anlar seyirciye neşeli anlar yaşatabiliyor.

Community pierce hawthorne

7) Pierce Hawthorne

“Bir şeyde kötü olmanın beni durdurmasına izin verseydim burada olamazdım. Bazılarının başarısızlık dediği şeye, ben yaşamak diyorum.”

Babası tarafından kurulan bir ıslak mendil şirketi sayesinde refahın hüküm sürdüğü bir yaşama sahip olan, yedi kez evlenen fakat ilerleyen yıllarda kendisini yalnız ve mutsuz hisseden Pierce, bu duruma çare bulmak için pek çok hobi edinmesinin yanı sıra ufkunu daha da geliştirmek amacıyla Greendale’e döndü.

Yetiştirilme tarzının doğal sonucu olarak ortaya çıkan, kimilerine göre kaba denilebilecek bir kişiliğe sahip olan Pierce’ın lüks hayatı onu izole etmiş ve sosyal normları anlamasını zorlaştırmıştır. Irkçı ve bağnaz tavırları göze çarpan babası Cornelius tarafından, değersiz hissettirilerek büyümesi sebebiyle bazen kırıcı olduğunu fark etmeden nezaketsiz konuşmalar yapabilen, bazen de kendisinden beklenmeyecek şekilde bilgece sözler sarf edip arkadaşlarına destek olabilen Pierce’ın Greendale öğrencilerinin çoğundan fazlaca yaşlı olması yüzünden yaşadığı kafa karışıklığı, uyum sağlama ve kabul görme çabası da dizi içerisinde seyirciye aktarılmaktadır.

Community

Yanlış anlaşılmalar üzerine kurulmuş sığ durum komedilerinden oldukça farklı olan Community;  izleyicilerine; karakterleri ve olayları işleyiş tarzıyla  hayatın iyi ve kötü yanlarının tiye alındığı, farklı kültür ögelerine ait karmaşık referanslar içeren, hem eğlenip hem düşünebilme olanağı sunan neşe dolu bir komedi seyretme imkanı verir. Keyifli seyirler!

Kaynakça 

https://en.wikipedia.org/wiki/Community_(TV_series)

https://www.vox.com/culture/2019/9/20/20873299/community-comedy-netflix-hulu-nbc-yahoo-jeff-winger-annie-troy-abed-britta-shirley-pierce


BENZER YAZILAR

İzlendiğinde Göz Dolduran, İnsanı Derin Duygulara Sevk Eden Filmler

İzlediği zaman göz dolduran, gülümseten ya da ağlatan filmlerin detayları.

The 7 Lives of Lea (Lea’nın 7 Yaşamı) Dizisi

2022 yapımı ve şu an Netflix'te yayınlanan "The 7 Lives of Lea" (Lea'nın 7 Yaşamı ) dizisinin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.


Paylaş