İzole olan kabile adalarından romantik aşk sahillerine, dünyanın en iyi adalarını içeren bu yazımızda yeni keşifler yapabileceğiniz ve çok beğenerek gideceğiniz dünyanın en etkileyici adalarını derledik.

Dünyanın birçok yerinde güzelliğiyle herkesi etkileyen binlerce ada olduğu su götürmez bir gerçek. En güzelini seçmenin imkansız olduğu adalar içinde görece en büyüleyici yedi ülkeden yedi ada, sadece tropik adalardan değil, kabile adalarını da içeriyor. İnsanlık tarihinin en eski adalarını da içeren yazımıza gelin bir göz atalım.

Seyşeller-Cousine Adası

Şeyseller yani özgün adıyla Şeyseller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda yer alan ve 115 adacığın bir araya gelmesinden oluşan bir ada ülkesidir. Afrika'nın doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusundadır. Dünyanın gizli hazinesi sayılan Seyşeller doğallığın her tonunu size yaşatabilen bir ülke. Palmiye ağaçları, turkuvaz denizi, sıcaklığı, yeşilliği ile dünyanın en güzel adaları listesinde. 

Seyşeller Adası'nda inşaat bulunmuyor ve insansız ada olarak biliniyor. Ada turist yoğunluklu ve gelen turistlerin de ülkenin kurallarınca davranılması bekleniyor. Adada sadece belirli birkaç bölgede yıkanılabiliyor, ateş yakmak ve piknik yapmak yasak. Nadiren görülebilecek kuşlar ülkeden geçmekte. Ayrıca pasifik lahana kaplumbağalarının belirli zamanlarda sahile yumurtalarını bıraktıklarına şahit olabilirsiniz. Bunlar için adayı mevsimininde görmeniz gerekiyor. Adayı görmek için en uygun aylar Haziran-Kasım arası. 

Her ne kadar her yeri gezmeye doyamayacak olsanızda ilk başta ziyaret edilmesi gereken yer başkent Victoria. Uzun yıllar boyunca İngiltere'nin sömürgesi altında kalmış adanın başkenti Victoria'nın sadece mimari olarak değil kültür olarak da batıdan etkilendiğini görüyorsunuz. Victoria'ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler: Tempio Hindu, Seychelles National History Museum, National Library and Art Gallery.

Seyşeller'e Nasıl Gidilir?

Seyşeller'e Türkiye'den direkt uçuş bulunmamakta. Adaya ulaşım Dubai aktarmalı mümkün. İstanbul Havalimanı'ndan yaklaşık 8-9 saatlik bir süre ile adanın başkenti Victoria'ya varılmaktadır. 

Türkiye vatandaşlarının Seyşel'e vize almasına gerek yok. Sadece ülkeye giriş esnasında göçmen bürosu tarafından tedarik edilen evrakları doldurmanız ve nerede ne kadar kalacağınızı belirtmeniz gerekiyor.

Bora Bora Adası-Fransız Polinezyası

Pasifik Okyanusu'nun tam ortasında yer alan Bora Bora Adası, dünyanın en romantik adaları dendiğinde akla ilk gelenlerden. Fransız Polinezyası'nda bulunan bu cennetin ortasında Pahia ve Otemanı adlarında iki volkanik yanardağ bulunuyor. Yedi milyon yıl önce şekillenen bu adanın Tahiti dilindeki anlamı ise "İlk Doğan".

Uzunluğu yaklaşık 9 km, genişliği ise 5 km civarında. Ada aynı zamanda inanılmaz güzellikte mercan resifleriyle çevrili. Lüks otellerin bulunduğu Bora Bora Adası, 19. yüzyılda Fransız ressamların da dikkatini çekmiş olmalı ki ünlü ressam Paul Gauguin Tahiti'ye yerleşip adada yaşayanların resmini tuvaline yansıtmış. Pierre Loti, 1880'de "Loti'nin Evliliği" kitabını burada yazmış. 

Bora bora yeryüzünde siyah inci bulabileceğiniz tek yer. Adada oldukça rağbet gören köpekbalığı beslemesini ise görevlilerin yardımıyla yapabilirsiniz. 

Bora Bora'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Air France ile Paris aktarmalı olarak Los Angeles'a uğradıktan sonra 8 saatlik bir uçuşla Papeete'ye ulaşıyorsunuz. Daha sonra Yeni Zelanda'dan Tahiti 5 saat sürüyor. Tahiti'den Bora Bora Adası'na varmak ise uçuş ile 45 dakika feribotla gitmek isterseniz de 7-8 saat sürüyor. Tüm bu aktarmalı uçuşlara baktığımızda ise Türkiye'den Bora Bora Adası yaklaşık 30 saat sürmekte. 

Tahiti için Shengen vizesi geçersiz, Fransız Büyükelçiliği'nden ada vizesi almanız gerekiyor. ABD aktarmalı uçuşlar için ise Amerikan vizesi almanız gerekiyor. 

Kefelonya Adası-Yunanistan

Yunanistan'ın dördüncü büyük adası Kefelonya, Yunanistan'ın İyon Denizi'nde yer alır. Baş şehri Argostolion olan ada uzun yıllar Venedik egemenliğinde olduğu için İtalyan etkileriyle dolu. 

Adaya gittikten sonra ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan, Melissani Gölü ve mitolojisi, her Yunan adasında olduğu gibi manastırlar, kiliseleri ve aynı zamanda doğal güzellikleri olan Drogarati Mağaraları ve Argostoli'deki Koutavus Lagünü'dür.

                                       Agios Gerasimos Manastırı

Adayı daha iyi tanımak için Nicolas Cage ve Penelope Cruz'un oynadığı, 2. Dünya Savaşı'ndaki İtalyan ve Alman işgalini anlatan "Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini" filmini tavsiye edebiliriz. 

Azor Adaları-Portekiz

Atlas Okyanusu'nda bulunun bu takımadalar topluluğu Portekiz'e bağlıdır ve Amerika ile Avrupa'nın ortasında kalmıştır. Azor Adaları toplam 9 tane adadan oluşmaktadır. Adaların hepsi volkanik yapıda olduğu için kreter göllerini görebilirsiniz. Ayrıca azor adaları Avrupa'da çay ekimi yapılan tek yerdir. İklimi ılıman olan bu adalarda gidilebilecek en güzel ayların Nisan-Mayıs olduğunu söyleyebiliriz. 

Portekizin En Büyük Dağı: Pico

Takımadalar içerisinde en büyük ikinci ada olan Pico Adası, Portekiz'in en yüksek dağına ev sahipliği yapıyor.  Adada, 5 kilometrelik derinliği ile dünyanın en uzun volkanik mağarası olan Gruta Das Torres, ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Aynı zamanda burada üzüm bağlarını gezintiye çıkacağınız turlar da var. 

Azor Adaları'na Nasıl Gidilir?

Adaların hepsinde bir hava sahası bulunmaktadır. Tüm adalardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Bu adalara Lizbon ve Porto'dan direkt uçuşlar bulunuyor. Adalar arası ulaşım için ise yerel hava şirketi SATA servis sağlarken, bir yandan da haftalık feribot seferleri yapılıyor. 

Kuzey Sentinel Adası-Hindistan

Dünyanın en izole adası olarak bilinen Sentinel Adası, Hint Okyanusu'nun Bengal Körfezi'nde bulunur. Sahip olduğu güzelliklerin yanında adaya asla yabancı kabul etmeyen yerli halk bulunmakta. 

Andaman takımadalarının bir parçası olan Sentinel Adası'nda yaşayan kabile hakkında kimse tam olarak bir bilgiye sahip değil. Uzmanlara göre ise adanın tarihi altmış bin yıl kadar eski. Dünyanın en yalıtılmış adası ve kabilesi sayılan Sentineller yıllardan beri adadaki hayatı gözlemlemek isteyen herkesi reddederek kendilerini rahatsız eden her şeye oklarını doğrultuyorlar. Nufüsunun 50 ile 150 arasında olduğu tahmin edilen ada ağaçlarla kaplı olduğu için kesin sayı da net değil. 

1867 yılında adada karaya oturan bir Hint ticaret gemisindeki 86 yolcudan oluşan grup yerli halkın saldırısı sonucu şaşırmış ve kurtarılıncaya dek kendilerini kabileden korumak zorunda kalmışlar. Yüz yıl sonra 1967 yılında Hint antropolog Triloknath Pandit önderliğinde adaya sefer yapılmış, amaç bu sefer halk ile kaynaşarak adayı keşfetmekmiş fakat yerli halka hediye vermenin ötesinde bir iletişime sebep olmamış. 

1981 yılında ise ada açıklarında karaya oturan bir yük gemisinin mürettabatı da Sentinellerin hışmına uğrayan bir başka grup. Kendilerine saldırmak üzere olan yerli halktan borular ve baltalarla kurtulabilen mürettebat, helikopter sayesinde gemiden tahliye edilmiş. 

Havelock Adası-Hindistan

Port Blair'in karşısında yer alan Havelock Adası Andaman ve Nicobar Adaları'nın en çok ziyaret edilen noktası. Bunun asıl nedeni Havelock Adası'nın güzelliğinin Time dergisi tarafından tescillenmiş olması. En ünlü plajı olan Raghanagar Plajı, 2004 yılında Time dergisinin yaptığı dünyanın en iyi adaları listesinde ilk sırayı kapmış. Kristal suları, yeşilliği ve sarı kumları ile bu listedeki yerini hak ediyor. Sahillerinin arkasında yer alan egzotik ormanlar fazlasıyla ilginizi çekecek ve hoşunuza gidecek diğer uğrak noktası. 

Havelock Adası'na Nasıl Gidilir?

Türkiye'den direkt uçuş bulunduğu için İstanbul Havalimanı'ndan Hindistan'ın Delhi, Kalküta ya da Cihennai şehir merkezlerinden Port Blair'e günlük uçuşlar bulabilirsiniz.

Marieta Adası-Meksika

Playa Del Amor "Aşk Kumsalı" olarak bilinen ada Meksika Bandres Körfezi'nin hemen girişinde bulunur. Görülebilecek en farklı görüntüye sahip olan adanın ününün sebebi, su altı organik aktiviteler ve Meksika hükümetinin bomba denemelerinin olduğu düşünülmekte. Marieta Adaları'nda yerleşik bir yaşam olmaması nedeniyle ordunun bomba testleri 1900 başlarından itibaren 60 yıl devam etti. Testlerin doğal sonucu olarak da su altı yaşamı dahil doğal hayat oldukça kötü etkilendi. 

Dönemin modern kaşiflerinden olan Kaptan Jacques Cousteau'nun protestoları sonuç verdi. Önce testler durakladı, zaman içinde kesildi ve sonunda 2005 yılında ada milli park ilan edilerek koruma altına alındı. 

Hükümetten özel izinle çalışan tur tekneleri birçok turisti günübirlik turlarla buraya taşıyor. Saklı plajın kumlarına uzanmak için sadece okyanusa uzanan su tünelini kullanarak kumlara varabilirsiniz. 

Binlerce adanın içinde dünyanın en etkileyici adalar listesinde barınan bu adaları gezmenizi tavsiye ediyor, sizler için harika bir deneyim olacağına inanıyoruz.

Kaynakça

https://www.seturday.com/meraklisina/playa-del-amor

https://www.seturday.com/trend-seyahat-rotalari/atlantikin-ortasinda-komur-karasi-bir-cennet

https://www.seturday.com/naturally/ucurumdaki-salincak-banos

https://www.seturday.com/meraklisina/dunyanin-en-izole-adasi-sentinel

https://www.skyscanner.com.tr/haberler/dunyanin-en-guzel-adalari

https://www.maximiles.com.tr/TR/seyahat-rehberi/seyahat-rehberi-detaylari/

https://gezimanya.com/seyseller

https://gezimanya.com/azor-adalari


BENZER YAZILAR

İstanbul’da Gözden Kaçırılmaması Gereken 6 Kilise

Kurulduğu günden bugüne farklı birçok din ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un gözden kaçırılmaması gereken, kendilerine has öyküleriyle 6 büyüleyici kilisesi.

Haftanın Etkinlikleri 22 Kasım 2021

Haluk Bilginer Pencere oyunu, Audio Koreografi Gazhane, Anadolu Quartet konseri ve Remote Istanbul etkinliğinin detayları.


Paylaş