Orta Çağ'dan kalma, açık hava müzesi gibi bir İtalyan kasabası, Dozza, hakkında bilmeniz gerekenler.

Dozza, Bolonya’ya 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunan bir kasaba. Aslında Dozza minik bir İtalyan kasabası olmaktan çok daha fazlası. Burada bulunan binaların birçoğunun dış cephesi resimlerle kaplı. Tablo şeklinde asılmış resimler değil, grafiti de değil, direkt duvara yapılmış resimler. Ev cephelerinin yanı sıra sokaklar, merkezi alanlar ve borular dahi bu tarz resimlerle dolu.

Neden Duvarlar Resimlerle Kaplı?

Dozza’nın resimli duvarları her iki senede bir gerçekleştirilen “Biennale del Muro Dipinto” sanat festivalinin eserleri. Bu festivalde, yerli ve uluslararası sanatçılar, kasabanın duvarlarına yaptığı resimlerle, Eylül ayının 3. haftasında kasabayı bir açık hava müzesine çeviriyor. Sanatçılar eserleri yapmaları için özel olarak davet ediliyorlar.

Meşhur İtalyan sokak sanatçılarından Ericailcane, Eron ve Dando’nun da eserlerinin bulunduğu bu resimler, kalıcı olarak duvarlarda yerini alıyor. Sadece İtalyanca içeriklerin yer aldığı "Muro Dipito" isimli mobil uygulama üzerinden eserlerin isimleri ve kimlere ait olduğu görüntülenebiliyor. Resimler öyle yerleştiriliyor ki binaların fiziksel özellikleri de resmin bir parçasıymış gibi eşlik ediyor esere.

Bu festival 1965’ten beri gerçekleştiriliyor ve sayesinde Dozza, İtalya’daki en güzel 100 kasaba arasında yer alıyor. Dozza, İtalyanca’da çok yağmur demek oluyor. Gerçekleştirilen ilk bienalde de yağmur yağmaya başlamış ve bu festival girişiminin başlamadan biteceği düşünülmüş. Ama beklenmedik yağış festivali daha da ünlendirmiş.

Çoğu turist Dozza’dan henüz haberdar değil fakat burası oldukça romantik bir kasaba. Günümüzde, Dozza sokaklarında 100’den fazla duvar resmi bulunuyor. Bazen, sanatçılara Dozza’ya gelip eserlerini sergilemeleri için açık çağrı da yapılıyor.

Dozza’da Başka Neler Görülmeli?

Her ne kadar küçük bir yer olsa da, Dozza beklentilerinizin kesinlikle üstüne çıkıyor. Kasaba sokaklarında gezinti yaptıktan sonra kaleye girebilir, şarap mahzeninde şarap tadımı yapabilir, kiliseyi gezebilir ve yerel lokantalardan birinde ya da kale restoranında yörenin özel Garganelli makarnasından tadabilirsiniz. Dozza’da, sanat festivalinin yanı sıra, her sene Mayıs’ın ilk Pazar günü şarap festivali  düzenleniyor. Yerel Albana üzümü ile kutlanan bu festivali de seyahatinize denk getirebilirsiniz.

Rocca Sforzesca Kalesi

Rocca Sforzesca 1250’de yapılmış bir kale. Aslında o zamanlar başka bir kaleymiş. 15. yüzyıl sırasında o zamanın kraliçesi Caterina Sforza’nın talebiyle yıktırılıp yeniden inşa edilmiş. 16. yüzyıl’da kale, Malvezzi-Campeggi ailesinin 1960 yılına kadar içinde yaşadığı Palazzo Malvezzi Campeggi’ye çevrilmiş. Bu dönemden sonra da aile kaleyi belediyeye satmış.

Kalenin ilk katında, eski hali tamamen korunmuş olan yatak odalarını, mutfağı, zindanları ve işkence aletlerini görebilirsiniz. Ayrıca kalenin 3 kulesine de çıkabilirsiniz.

İkinci katta ise “Centro Studi e Documentazione del Muro Dipinto” ve Mascellani Koleksiyonu bulunuyor. Burada, duvar resimlerini ve eskizlerini görmek mümkün. Buradaki kilerlerde, Enteca Regionale dell’Emilia Romagna isimli şarap satış merkezini ziyaret etmek, burada tadım yapmak ve Dozza yolunda gördüğünüz üzüm bağlarının şaraplarından satın almak mümkün. Satılan 800’den fazla şarap markası, İtalya’nın Emilia Romagna bölgesine ait yerel şaraplar. Mağazanın raflarında Albana, Sangiovese ve Pignnoletto şarapları çokça bulunuyor. Sangiovese, bu yörenin ünlü kırmızı şarabı.

Praepositus Santa Maria Kilisesi

Köy meydanında bulunan Santa Maria Assunta’nın kilisesinin de duvarları boyalı. 12. yüzyıldan kalma bu Roma Stili kilisenin içinde ise, 1492’den kalma bir panel resmi bulunuyor. Bu resim, Marco Palmezzano’nun, Rivellino eseri.

Dozza, arabasız ulaşması pek kolay bir yer değil fakat buraya kadar gelmişken Dozza’ya çok yakın olan, Imola şehrine gitmemek olmaz. Buradan 6 kilometre uzaklıkta bulunan Imola’da, ünlü “Dino ve Enzo Ferrari” pisti bulunuyor ve orası da görmeye değer.

Kaynaklar:

https://www.lonelyplanet.com/italy/emilia-romagna/in-location/other-features/a/nar/01490f32-8369-4f6c-96e4-1dd33f07272f/359886

https://emiliaromagnaturismo.it/en/towns/dozza

https://www.hurriyet.com.tr/bana-yemin-bozduran-kasaba-dozza-40190806

https://borghipiubelliditalia.it/wp-content/uploads/2017/01/Dozza_NEW-PANORAMIC_export_export.jpg

 


BENZER YAZILAR

Makedonya'nın İncisi: Ohri

Tanrı’nın cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürdüğü, o damlanın düştüğü yerin de Ohri olduğu rivayet edilirmiş. Doğal güzelliği, tarihi ve kültürel mirası ile Ohri UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alıyor.

Dünyadaki İlginç Egzotik Meyveler ve Özellikleri

Her biri farklı coğrafyadan, farklı özelliklerde ve tatlarda. Ortak yönleri ise muhtemelen her birini ilk defa görecek olmanız. İyi okumalar


Paylaş