Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus ve Picasso'nun müdavimi olduğu Paris'in tarih kokan kafesi.

Paris'in en eski ve en bilinen kafelerinden biri olan Café de Flore, bir dönemin Fransız aydınları tarafından sık sık ziyaret edilirdi. 

Café de Flore, Paris’in 6. bölgesi olan Saint-Germain-des-Prés'te, Saint-Germain Bulvarı ve Rue Saint-Benoît Bulvarı'nın köşesinde yer alıyor. En yakın metro istasyonu, Paris Métro 4 hattıyla hizmet veren Saint-Germain-des-Prés'dir. Kafe günümüzde de ünlüler için popüler bir mekân olmaya devam ediyor ve çok sayıda turisti çekiyor.

Café de Flore’un Tarihteki Yeri

Adını Roma mitolojisindeki çiçek tanrıçası Flora’dan alan Café de Flore, 1880'lerde Üçüncü Cumhuriyet döneminde açıldı. Yazarlar Joris-Karl Huysmans ve Remy de Gourmont kafenin ilk tanınmış müdavimleriydi. Mekan, özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra entelektüellerin edebiyat, siyaset ve felsefe konuşmak üzere toplandığı bir yer haline geldi. Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Albert Camus ve Picasso kafenin ünlü müdavimleriydi. Sartre'ın Beauvoir'a yazdığı mektupların bir kısmını Café de Flore'da kaleme aldığı biliniyor. 

Kafenin müdavimleri Fransız düşünürlerle sınırlı kalmadı; Emil Cioran, Eugene Ionesco ve deneme yazarı Benjamin Fondane de burayı sık sık ziyaret eden isimlerdendi. Ayrıca, 1994 yılında Frédéric Beigbeder öncülüğünde başlatılan edebiyat ödülleri Prix de Flore, her yıl Café de Flore'da veriliyor.

Café de Flore’a Özel Tatlar

Café de Flore’un klasik Art Deco stilindeki dizaynı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana çok az değişikliğe uğramış. Kırmızı koltuklar, maun masalar ve zarif garsonlar ziyaretçilere tam anlamıyla parizyen atmosferi yaşatıyor. 

Kafenin menüsüde başlangıçlar, ana yemek, kahvaltı, tatlı seçenekleri ve içecekler bulunuyor. Geleneksel Fransız mutfağını deneyimlemek isteyenler için Gaskonya bölgesine özgü ördek konfi (Confird de Canard) ve soğan çorbası (Soupe à l'oignon) seçenekleri bulunuyor. Aynı zamanda ziyaretçiler birbirinden güzel Fransız şaraplarını da tadabiliyor. 

Fransız mutfağının vazgeçilmezi olan Roquefort, Saint Marcellin, Camembert, Brie gibi peynirler de menüde yerini alıyor. Café de Flore'un en çok tercih edileni ise şüphesiz sıcak çikolatası (Chocolat Chaud). 

Popüler Kültürde Café de Flore

Paris'in en eski kafelerinden biri olan Café de Flore şarkılara, filmlere ve kitaplara da konu olmuş. Amerikalı yazar Adam Gopnik, Paris to the Moon adlı kitabında Café de Flore ve rakibi Les Deux Magots'u ele alıyor. 2006 yapımı Les Amants du Flore adlı film de Café de Flore müdavimleri Jean-Paul Sartre ve Simonde de Beauvoir'ın Paris yıllarına odaklanıyor.  

Kaynak : 

https://cafedeflore.fr/menu/?lang=en

https://en.wikipedia.org/wiki/Caf%C3%A9_de_Flore


BENZER YAZILAR

İstanbul’daki En İyi 7 Butik Hamburger Mekânı

Türkiye’nin bir diğer kalbi olan İstanbul’da gidebileceğiniz butik hamburger mekanlarını ve bilinen programların bu hamburger mekanları için yaptığı genel değerlendirmeleri bu yazımızda ele aldık.

Hamburger Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Benimsendi?

Fast food ‘un gözdesi hamburgerin tarihçesi ve gurme burger trendi hakkında bilgi


Paylaş