İki tiyatro, bir atölye ve bir konser ile 2022'nin ilk etkinlik önerileri listesi.

Memleketimden İnsan Manzaraları

Tür: Tiyatro

Yazar: Nazım Hikmet

Kurgulayan ve yöneten: Rutkay Aziz

Oyuncular: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Levend Yılmaz, Levent Ülgen, Özcan Alpar, Ebru Saçar, Ekin Aksu, L. Can Bulut, Enes Sarı, Hale Algabri, Öykü Eraslan

Yer: Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi İstanbul

Tarih: 8 Ocak 2022

Saat: 20:30

Biletler: www.mobilet.com

Memleketimden İnsan Manzaraları, hem dünya hem de ülke sorunlarını tartışarak yarınlara umutla bakan, 1939 yılında Haydarpaşa Garı’nda başlayan; savaş, işsizlik ve açlık gibi konulara değinen bir hikaye. Nazım Hikmet’in bu eseri, Rutkay Aziz'in rejisi sayesinde izleyiciyle buluşuyor. 

Dünya Müzikleri Atölyesi (Asya - Grek - Hint Müziği)

Tür: Atölye

Yer: Güzidem Köşkü, İstanbul

Tarih: 9 Ocak 2022

Saat: 11.00-14.00

Kayıt: www.biletix.com

Ömer Kurtuluş Müzik Akademisi iki farklı kategoride, 6 farklı medeniyetin müziklerini sunuyor. Teorik, tarihsel, dinleme ve uygulama temellerinde sunulan atölye, İstanbul Devlet Konservatuarı eski Öğretim Elemanı ve jürisi olan Besteci ve Orkestra Şefi Ömer Kurtuluş tarafından yürütülüyor. Ömer Kurtuluş’un eserleri Türkiye, Avusturya, İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde icra edilmiş ve edilmeye de devam ediyor. 

Bu atölyede; Orta Doğu, Batı, Afrika, Hint, Grek ve Asya medeniyetleri müziklerinin tarihsel ve etnomüzikolojik gelişimini öğrenebilirsiniz. Bu müziklerin tüm enstrümanlarını tanıyabilir, müzikal dillerini, melodik-armonik-ritmik açılardan nota bilgisi gerektirmeyen sade ve anlaşılır yollarla kavrayabilirsiniz. Atölye sonunda bu toplumların müzik sanatlarını anlayabilir, analiz edebilir bir duyuş becerisine sahip olabilirsiniz. 

Laure Favre-Kahn

Tür: Konser

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Tarih: 14 Ocak 2022

Saat: 20:00

Biletler: www.biletix.com

Laure Favre-Kahn, Fransız bir virtüöz. Başarılı Chopin yorumu, aldığı ödüller ve sahne enerjisi sayesinde uluslararası klasik müzik alanında popülerlerik kazandı. Chopin'e ithaf ettiği ve "Aleve doğru" isimli 12. albümü  Ocak ayında İstanbul Resitalleri'nde yer alacak. 

Sanatçı, 17 yaşında Paris Konservatuarı'nı en yüksek derece olan "Premier Prix" ile bitirdi. 1998 yılında kaydettiği Chopin albümü sayesinde Cannes Midem Müzik Festivaline kabul edildi. Üç yıl sonda, New York Pro Piano Competition'da birincilik ödülü kazandı. Aynı yıl "Pro Piano Yılın Sanatçısı" ünvanını da kazandı. 

Ölü Ozanlar Derneği

Tür: Tiyatro

Yöneten: Hakan Altıner

Oyuncular: Hakan Altıner, Tayfun Yılmaz, Sadi Özen, Berkay Şengil, Berkay Şanveren, Enes Daniş, Onur Yaldız, Barış Özkoçak, İrem Uğural, Dilara Ayata

Yer: KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, İstanbul

Tarih: 12 Ocak 2022

Saat: 20:30

Biletler: www.biletix.com

Hikaye, ergenlik çağında olan birkaç gencin aşırı disiplinli bir yatılı okulda geçen zamanlarını anlatıyor. Gençler, okulları ve aileleri tarafından onlara yüklenen başarılı olma sorumluluğu ile başa çıkmaya çalışıyorlar. Aileleri onlar için bir gelecek belirlemiş fakat onlar kendi istediklerini yapma yolunda ilerlerken önlerinde engeller çıkıyor ve bunları aşmaya çalışıyorlar. 

Okula yeni atanan öğretmen John Keating, Öönlerine yeni bakış açıları koyuyor, günü en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlıyor, önlerine şiir dünyasını koyuyor ve hayata kendi çabaları ile katılabilmeleri için farkındalıklarını artırmaya çalışıyor. 


BENZER YAZILAR

Avignon: Güney Fransa’nın Tarihi Şehri

Göz alıcı manzaraları ve önemli tarihiyle Avignon Güney Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri.

Churros

İspanyolların vazgeçilmez tatlısı churros, hazırlanışı ve İstanbul’da tercih edilebilecek mekanlar.


Paylaş