2021 yılı biterken bu yıla damga vurmuş doğanın en güçlü ikilisini bir araya getiren Godzilla vs. Kong filmini tekrar hatırlamaya ne dersiniz?

2021 yılında vizyona giren ABD yapımı Godzilla vs. Kong filmi aksiyon, macera ve bilimkurgu türünde çekildi. Bu filmin yönetmenliğini Katliam Gecesi, Misafir ve Blair Cadısı filmleriyle bilinen Adam Wingard üstlenirken filmin senaristliğini Thor: Ragnarok, Black Widow gibi film senaryolarıyla bilinen Eric Pearson ve Kong: Kafatası Adası, Godzilla: Canavarlar Kralı ile adından söz ettiren Max Borenstein paylaşmıştır.

Godzilla vs. Kong Filmi

Godzilla vs. Kong filmi pandemi sürecinde sinemalara girmesine rağmen gişe rekorları kırmıştır. Türkiye’de sinema salonları kapalı olduğu için ne yazık ki film gösterime girmemiştir. Bu filme 160–200 milyon dolar bütçe ayrılmıştır. Filmin hasılatı ise 467.8 milyon dolar civarında olmuştur.

Godzilla vs. Kong Konusu

Godzilla vs Kong, Titanların ve bazı canavarların Dünyada dolaştığı, insanlığın gelecek yıllar için çaba gösterdiği bir zamanda, doğanın en güçlü ikilisi olan Godzilla ve Kong, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir savaşta karşı karşıya gelmelerini konu alıyor. Godzilla, düşmanı olan Ghidorah'ı öldürmesinden sonra ortalıktan kaybolmasının ardından beş yıl sonra gün yüzüne çıkıyor.

Yeniden ortaya çıkmasıyla birlikte kendisine tehdit olarak gördüğü eyaletler için saldırılarına başlayan Godzilla önüne çıkan her şeyi yok etmek üzere bir hedef almış bunun farkına varan hükümet yıkımların da devam edeceğini düşünerek onu durdurabilmek için başka bir efsaneye yönelir; King Kong. İki canavar üstünlük için birbirlerine karşı geldiklerinde, insanlar da büyük bir tehlikenin ortasında kalmış olur.. Bu sırada bir komplo, hem iyi hem de kötü tüm yaratıkları ilelebet yeryüzünden kaldırmakla tehdit eder.

Godzilla vs. Kong Fragmanı

Godzilla vs. Kong 2021 Yönetmeni, Senaristi

Yönetmen: Adam Wingard

Yapımcı:  Jon Jashni,Thomas Tull, Eric McLeod , Mary Parent, Brian Rogers, Alex Garcia. 

Senarist: Eric Pearson, Max Borenstein

Hikâye: Terry Rossio, Michael Dougherty, Zach Shields

Müzik: Tom Holkenborg

Görüntü Yönetmeni: Ben Seresin

Kurgu: Josh Schaeffer

Stüdyo: Legendary Pictures

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2021

Süre: 1s 54dk

Tür: Aksiyon, Macera ve Bilimkurgu

Ülke: ABD

Bütçe: $160–200 milyon

Hasılat: $467.8 milyon

Godzilla vs. Kong IMDb Puanı

Aksiyon, macera ve bilimkurgu kategorilerinde yer alan bu filmin IMDb puanı 186 bin kişinin oyuyla 6.4 olarak belirlenmiştir.

Godzilla vs. Kong Oyuncular

Alexander Skarsgård: Nathan Lind rolünü üstleniyor.

Millie Bobby Brown: Madison Russell rolünü üstleniyor.

Rebecca Hall: Ilene Andrews rolünü üstleniyor.

Brian Tyree Henry: Bernie Hayes rolünü üstleniyor.

Shun Oguri: Ren Serizawa rolünü üstleniyor.

Eiza Gonzalez: Maya Simmons rolünü üstleniyor.

Julian Dennison: Josh Valentine rolünü üstleniyor.

Kyle Chandle: Mark Russell rolünü üstleniyor.

Godzilla vs. Kong Müzikleri

1) Last Beast Standing

2) Chris Classic - Here We Go

3) Book - Hold On, I'm Coming

Godzilla vs. Kong İzleyici Değerlendirmeleri ve Eleştirileri

Kong: Skull Island filmiyle Monsterverse’e (Kurgusal bir evren) dâhil olan Kong, hikâyenin kendi üstüne kurulmasından kaynaklı olarak filmde büyük bir yer kaplıyor. Bu yüzden filmin Kong nereye giderse gitsin biz de onun arkasından savruluyoruz. Belki de izleyiciler Godzilla’nın da nerelerde ne yaptığını görmek isterdi. Fakat sahneleri eşit paylaşmak yerine dediğim gibi hikâye onun üstüne kurulu olarak ele aldıkları için bu eşitliği sağlayamamışlar.

Buna rağmen Kong’u izlemek de keyifliydi diyebiliriz. Özellikle Kong’un başına gelen olaylara verdiği tepkiler çok insancıl kalıyordu ve yaşadığı durumlara istemsiz bir şekilde düşmesi izleyiciyi Kong karakteriyle bir özdeşim kurma durumunu seziyoruz. Bunu anlamanın en basit yolu da filmin ortalarına doğru izleyicinin Godzilla’yı sanki kötü bir canavarmış gibi görmelerinden anlıyoruz. Hâlbuki sadece Kong izleyicilere daha sıcak geldiği için böyle bir algı oluşmuştur. Godzilla ve Kong ikilisi bir filmde olunca izlenmemesi zaten kaçınılmaz bir olay olmasına karşın Adam Wingard'ın da, çok sağlam bir başarı örneği sergilediğini söyleyebiliriz. İkiliyi sahnede gördüğümüz her an bize ‘’İşte dövüş sahnesi geliyor.’’ dedirttiler.

Bir diğer takdir edilmesi ve başarıya giden yolda büyük bir öneme sahip olduğunu düşündüğümüz nokta ise Titanların birbiriyle karşı karşıya geldikleri durumlarda, sahneyi insanların gözünden sunmaya çalışmıyor olması. Bu sebepten dolayı da dövüşler esnasında sadece ekranda izlemek istediğimiz asıl karakterleri her alanda görmüş oluyoruz. Bu dövüşlerin ise bayağı emek verilerek tabiri caizse kafa patlatılarak yapıldığı gözlerden kaçmayan bir diğer husus oluyor.

Sonuç olarak, 1 saat 50 dakikalık süresi boyunca keyif aldığımız bir filmdi. ‘’Diğer sahnede acaba ne olacak?’’, ‘’Godzilla iyi bir karakterdi neden saldırıyor?’’ gibi sorular sordurtarak heyecanın diri kalmasını sağlamışlardı. Bir puan vermek gerekirse bizim filme puanımız 7.5/10 olurdu.

Bizim yorumumuz bu şekildeydi bir de başka izleyicinin yorumuna göz atacak olursak; (www.karanliksinema.com sitesinden alınmıştır.)

‘’Mega iki yaratık şehirlerin ortasında kapışıyor. Devasa olarak nitelendirdiğimiz gökdelenler saniyeler içerisinde yıkılıyor, geriye toplu mezar niteliğinde şehir harabeleri kalıyor. Her iki canavarın da kendilerine özgü kombo dövüş hareketleri ise nedense bana komik geliyor. Film sanki “hâlihazırda yaratılmış olan iki yaratığımız var. Ee ne yapalım onları bir arada sunalım” düşüncesinden yola çıkılmış konusuz denebilecek kadar yavan bir film.’’ şeklinde değerlendirmiştir.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Godzilla_vs._Kong

https://www.imdb.com/title/tt5034838/


BENZER YAZILAR

Save Ralph: Ralph'i Kurtarın

Save Ralph adlı kısa filminin konusu, filmin üzerinde durduğu hayvan deneyleri sorunu ve hayvanlar üzerinde denenmemiş ürünlere verilen sertifikalar.

The Haunting: Bly Malikanesi

The Haunting of Hill House dizisinin devam halkası olan The Haunting of Bly Manor dizisinin incelemesi.


Paylaş