5 Kasım'da Netflix'te yayınlanan Kulüp dizisinin konusu, oyuncuları, yorumları, hakkında bilinmeyenleri ve güncel 2. sezon haberleri.

Netflix'in merak ve heyecanla beklenen orijinal dizisi Kulüp, ilk kısmı ile 5 Kasım 2021'de seyircileri ile buluştu. İlk başta sıradışı görünen, ünlü isimlerden oluşan bir oyuncu kadrosuna ve özgün bir konuya sahip olan dizi hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. 

Kulüp Dizisi 

O3 Medya imzalı dizi,1950'li yıllardaki İstanbul'u yansıtıyor. İstanbul'un 1950'ler modasını, ışıltılı gece hayatını, o zamanın sosyal çevresini ve kullanılan arabaları izleyiciye detaylı bir şekilde aktarıyor.

Kulüp, İstanbul Galata'da yaşayan Sefarad Yahudileri'nin hikayesini anlatıyor. Dini ritüeller ve Ladino dili özenli bir şekilde ekrana yansıtılıyor. Aynı zamanda Varlık Vergisi gibi siyasi olaylara da değiniyor.

Yahudiler, Museviler, komünistler, devrimciler ve Türkiye. Kulüp, kaotik düzenden ve akla gelebilecek birçok hayati olaydan bahsediyor. Entrika, iftira, aile çatışmaları, yalan, çarpık toplumsal ve siyasi ilişkileri yer alıyor. 

Kulüp dizisinde dönemin ruhunun doğru bir şekilde yansıtılması amacıyla uzun bir ön hazırlık yapıldı. 

Murat Güney, dizinin yapım tasarımcısıydı ve kendisini Babam ve Oğlum, Hakan: Muhafız filmlerindeki tasarımlarıyla tanıyoruz. Yine Hakan: Muhafız ve Masum yapımlarında çalışan Ayşe Buket Demiratar da sanat yönetmeni olarak dizide yer alıyor. 

Kulüp Dizisinin Konusu, Ne Anlatıyor?

Yapımda, gece kulübünde çalışan Matilda ve onun kızı Raşel'in yaşam öyküsü anlatılıyor. Matilda'nın Raşel'i bulma ve yeniden kazanma hikayesini izliyoruz.

Matilda, yıllar önce, farklı sebepler yüzünden yapmaması gereken bir şey yapmış ve kızını daha çok küçükken sokağa bırakmak zorunda kalmış. Hapishanede olduğu süre boyunca görüşemediği kızı ile ilişkisini yeniden kurmaya çalışıyor. Bir yandan da o dönemin gece hayatının patronu Orhan'ın, kıskanç kulüp yöneticisi Çelebi'nin ve Selim'in baskıları altında yaşamaya, onlar karşısında ayakta durmaya çalışıyor.

Dizinin akışında Matilda'nın küçük bebeği neden sokağa bıraktığı, kocasına ne olduğu ve ne tür zorluklar yaşadığı konusunda sorular ortaya çıkıyor ve yavaş yavaş cevaplanıyor.

İstanbul'da önemli bir konuma fakat sıkıcı bir içeriğe sahip olan Kulüp, Matilda'nın burada çalışmaya başlamasıyla yepyeni bir karaktere bürünüyor. İlk olarak kızını bulmak isteyen Matilda, aslında geçmişindeki kayıplar, acılar ve trajediler ile besleniyor. Kızını bulduğunda, onun hayatına musallat olan Fıstık İsmet ile de bir mücadele içine giriyor. 

Kulüp'e bir hizmetçi olarak girmesine rağmen, burada yaşanan ve toplumu, insanlığı ilgilendiren olumsuz olaylar karşısında bir öncü oluyor ve cehennemi cennete çevirme potansiyeline ulaşıyor. 

Kulüp Dizisi Birinci Kısım Fragmanı

Kulüp Dizisi Oyuncuları Kimler?

*SPOİLER!

Oyunculuğuyla ön plana çıkan Kulüp dizisinde çok değerli ve popüler isimler bulunuyor. Performanslarıyla büyük övgü alan isimler ve karakterleri ise şu şekilde:

Gökçe Bahadır: Matilda

Dizide başrolü oyunuyor ve Matilda Aseo karakterini canlandırıyor. Çok önceden İstanbul'a göçmüş Seferad Yahudilerinden. Bir adamı öldürdüğü için hüküm giymiş ve af yasasıyla beklenmedik bir şekilde serbest bırakılıyor. Dizi boyunca kızı ile arasını düzeltmeye çalışıyor. Aynı zamanda geçmişin hayaletleriyle uğraşıyor ve hayatını yoluna sokmaya çalışıyor. 

Barış Arduç: İsmet

Raşel'in hayatına karışan, Pera'nın baş belası İsmet Denizer rolünde. Kendisi çapkın, elde tutulamaz ve aile problemleriyle uğraşan bir taksi şoförü. Yakışıklılığı sebebiyle kadınların gözdesi ve kendisini evlenemez, aile kuramaz biri olarak tanımlıyor. 

Asude Kelebek: Raşel

Matilda'nın kızı Raşel Aseo'yu canlandırıyor. Bebekliğinden beri bir yetimhanede büyümüş ve arkadaşları yalnızca Tasula ve ona bakan adamın oğlu Mordo. Dizide 16-17 yaşlarında ve gençliğin getirdiği bazı hayati hatalar yapıyor. 

Salih Bademci: Selim

Vizyoner gazino şarkıcısı Selim Songür karakterini oyunuyor. Üç mühendislik okulu bitirmiş fakat asıl hayali sanatçı olmak. Bunun için hayallerinin peşinden koşuyor ve Kulüp İstanbul'un sahibi Orhan ile karşılaşması, onun hayatını değiştiriyor. 

Fırat Tanış: Çelebi

Gece kulübünün yöneticisi Çelebi rolünü oynuyor. Aslında sakladığı adı Aziz Somuncuoğlu. Zamanında Matilda'nın babasının yanında çalışan bir çaycıymış, daha sonra Kulüp İstanbul'un yöneticisi konumuna gelmiş. Matilda'ya takıntılı ve onu alt edebilmek için elinden geleni yapıyor.

Metin Akdülger: Orhan

Kulüp İstanbul'un sahibi olan iş adamı Orhan Şahin'i canlandırıyor. Vizyon sahibi ve risk alabilen bir karakter. Fakat onun da toplumda ve aile içinde saklaması gereken sırları var ve son bölümlerde bu sırları izleyici görüyor. 

Merve Şeyma Zengin: Tasula

Dizideki dansçı ve Raşel'in en yakın arkadaşlarından biri rolünde. İsmet'e aşık fakat kendini sevdiremiyor. O da bir Yahudi ve sürekli dışlanma korkusu yaşıyor. Arkasında güvenebileceği kimse olmadığı için her işini kendi halletmeye çalışıyor. 

Diğer Oyuncular

Sezer Arıçay-Hacı

Murat Garibağaoğlu-David

Istar Gökseven-Ali Şeker

İlker Kılıç-Mordo

Valeria Lakhina-Diana

Kulüp Dizisi Yönetmeni, Senaristi ve IMDb Puanı

Dizinin Türü: Dram

Yönetmen: Seren Yüce, Zeynep Günay Tan

Senaristler: Necati Şahin, Serkan Yörük, Ayşin Akbulut, Bengü Üçüncü, Rana Denizer

Bölümler: 1 sezon, 6 bölüm

Yayın Tarihi: 5 Kasım 2021 Türkiye

Yapımcılar: Ayşe Durmaz, Saner Ayar

Yapım Şirketi: O3 Medya

IMDb Puanı: 8.1

Beyazperde Puanı: 3.3

Kulüp Dizisi Konusu Gerçek Mi?

Kulüp dizisinin hikayesi, gerçek hayattan esinlenerek oluşturulmuş. 1950'li yıllarda Türkiye'deki Yahudilerin gerçek durumunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda o dönemin siyasi ve sosyal ortamları da tarihe bağlı kalarak anlatılmış. 

Kulüp Dizisi Nerede Çekildi?

Dizi, İstanbul Beyoğlu'nda, Galata ve İstiklal Caddesi civarlarında çekildi. 

Kulüp Dizisi İzleyici Yorumları

İzleyenler genel olarak Kulüp dizisinin, klasik Türk yapımlarından farklı bir havası olduğunu söyleyerek beğenilerini sunuyor. 

"Oyunculuk gerçekten harikaydı ama aynı zamanda dönemin görselleştirilmesi de harikaydı. Genelde Türk dizileri izlemem ama bu bir hit oldu ve diğer ülkelerden arkadaşlarıma tavsiye etmeyi planlıyorum." (imdb.com)

"Kaliteli bir yapım her anlamda konusu, oyuncuları, çekimleri yaşanılan dönem itibariyle keyifle izlenecek bir dizi." (beyazperde.com)

"Netflix'de izlediğim en iyi Türk dizisi diyebilirim. Dönem dizisi olarak özenli çekim, doğal oyunculuklar ve atmosferi yansıtma olarak başarılı buldum. Çok iyi iş, devam etmesini diliyorum." (beyazperde.com)

İzleyicilerin yanısıra Kulüp dizisi, Türkiye'de yaşayan Yahudiler tarafından da beğeni kazandı. İstanbul'da yaşayan Yahudiler, bu yapın sayesinde ilk kez "görünür" olduklarını ifade ettiler. O dönemin yalnızca sosyal hayatının değil, siyasi hayatının da bu bakış açısıyla ele alınmasından mutluluk duyduklarını ifade ettiler. 

"Aynı Raşel gibi çok genç kız vardı. Çok etkiledi beni. Filmdeki gibi yaşadım, o yaşamı yaşadım ben. Büyük Hendek Caddesi bizim yürüyüş yolumuzdu. Arkada da Küçük Hendek Caddesi vardı. O da dizide yer alan yoldu. Her şey bizim zamanımızdaki gibiydi. Saç modellerimize kadar aynıydı." (bbc.com)

Kulüp Dizisi Hakkında İlginç Bilgiler

-Dizide Yahudi gelenekleri ve ritüellerini doğru yansıtabilmek için mekan, dekor ve aksesuarlar en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlandı. 

-Yapımda geçen Ladino dili, konuşma tonlarına kadar taklit edildi. Kulüp dizisinde farklı sahnelerde Ladino konuşması gereken 50 kişi, gerçekten Yahudi olan ve Ladino dilini bilen insanlardı. 

-Dizideki yemekler özel olarak Seferad kültüründen seçildi. 

-Setteki yemeklerde bile Yahudi oyuncu ve ekip çalışanlarının yemesi için vejetaryen menü seçeneği koyuldu. 

-Gökçe Bahadır’a çekim öncesinde Ladino dili öğreten kişi, yapımda yer alan oyunculardan biri olan Forti Barokas'tı. 

Kulüp Dizisi 2. Sezon Ne Zaman? Devamı Ne Zaman Gelecek? 

Toplamda 10 bölümden oluşan dizinin 6 bölümlük ilk kısmı 5 Kasım'da yayınlanmıştı. Geri kalan 4 bölümün de 2021 Aralık ayında yayınlanması planlanıyor.

Kulüp dizisi 2. sezon çekimleri ise beş bölüm olacak ve onların da çekimleri tamamlanmış durumda. Yeni sezonun 2022 yılının başında seyirci ile buluşması bekleniyor. 

Kulüp Dizisinin İkinci Kısmı Yayında

ilk sezonuyla Netflix'te büyük yankı uzandıran ve yüksek izlenme oranları alan dizinin ikinci kısmı Netflix'te yayınlandı. 6 Ocak 2022'de yayınlanan yeni bölümler, "Hiç tanımadığın bir insanın aile, hiç bilmediğin bir yerin yuva olduğu Kulüp’te ikinci kısım şimdi sadece Netflix’te" ifadeleriyle izleyiciye sunuldu.

Kulüp Dizisi 2. Kısım Fragmanı

Kulüp dizisinin ilk sezonunun kalan ikinci kısmını 6 Ocak'ta Netflix'te yayınlandı. 

Kulüp Dizisi Müzikleri


BENZER YAZILAR

Sessizliğin Müziği Filmi ve Andrea Bocelli

Andrea Bocelli'nin hayatını anlatan otobiyografik film Sessizliğin Müziği hakkındaki bilgileri sizin için derledik.

Sinemanın Şairi: Krzysztof Kieślowski

Dünya sinemasının en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Krzysztof Kieslowski'nin hayatı, filmleri ve sanat anlayışı.


Paylaş