2022 Altın Küre Ödülleri adayları açıklandı. Belfast ve The Power of the Dog film kategorisinde öne çıkan yapımlar oldu.

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen Altın Küre Ödülleri'nin bu yıl düzenlenip düzenlenmeyeceği uzun süredir bir tartışma konusuydu. Oscar Ödülleri'nden önceki en büyük ödül töreni olan Altın Küre Ödülleri'nin 79.'su düzenlendi ve kazananlar belli oldu.

2022 yılında Altın Küre için aday yapımlar Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından belirlendi. ABD genelinde 2021 yılı içerisinde yayınlanan en iyi filmler ve diziler bu ödülle belirlendi.

Hollywood Yabancı Basın Birliği geçtiğimiz yıllarda sık sık, yeteri kadar etnik kökene sahip olmaması nedeniyle eleştirilmişti. Irksal ve cinsel ayrımcılık yapıldığı gerekçesi ile geleneksel ödül töreni tehlikeye girmişti. Hatta ABD’nin en ünlü ulusal kanallarından biri olan NBC, ödül törenini yayınlamayacağını duyurmuştu. Ardından da 2022 Altın Küre Ödülleri’nin iptali medyada konuşulmuştu.

Bu yıl alınan tepkilerin ardından Hollywood Yabancı Basın Birliği, tüzüklerinde kapsamlı değişiklikler yaparak ilk defa seçmen olacak 21 yeni üyeyi ekiplerine kattı ve kendi tarihinin en çeşitli takımını kurdu. 

79. Altın Küre Ödülleri Ne Zaman Verildi? Ödül Töreni Nerede Yayınlandı?

Ödül töreni 9 Ocak 2022'de gerçekleşti. Tören bu yıl ilk defatelevizyonda yayınlanmadı.  goldenglobes.com ve Altın Küre YouTube kanalı üzerinden canlı olarak online ortamda yapıldı. 

79. Altın Küre Ödülleri Kazananları

Altın Küre Ödülleri'nde birden fazla dalda aday gösterilen yapımların başında The Power of the Dog ve Belfast geliyordu. İki yapım da, 7 farklı dalda Altın Küre Ödülü'ne aday gösterilmişti. Bu iki film dışında 4 adaylıkla Don't Look Up, West Side Story, Licorice Pizza ve King Richard filmleri öne çıkıyordu. Törende müzikal dalında West Side Story En İyi Film Ödülü’nü alırken, En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi Jane Campion oldu.

Film kategorisine nazaran dizi kategorisinde daha sürtüşmeli bir yarış vardı. En fazla dalda aday gösterilen yapım, 5 kategoride yer alan Succession dizisiydi. Bunun ardından 4 farklı dalda adaylığa sahip olan yapımlar ise; Ted Lasso ve The Morning Show.

Sinema Kategorisi

En İyi Film (Drama)

En İyi Film (Komedi ya da Müzikal)

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

En İyi Yönetmen

En İyi Senaryo

En İyi Müzik

En İyi Orijinal Şarkı

En İyi Animasyon Film

Yabancı Dilde En İyi Film

Dizi Kategorisi

En İyi Dizi (Drama) 

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

En İyi Dizi (Komedi-Müzikal)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

En İyi Mini Dizi/Film

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu  (Dizi, Mini Dizi, TV Filmi)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu  (Dizi, Mini Dizi, TV Filmi)


BENZER YAZILAR

Life in a Day: Hayattan Bir Gün 2020 Belgesel Filmi

2011 yılında yayınlanan aynı adlı belgesel filminin devamı niteliğindeki Youtube özel yapım uzun metraj filmi ile ilgili detaylar.

Loving Vincent: Vincent'tan Sevgilerle

Dünyanın en ünlü ressamlarından biri olan Vincent Van Gogh'u onun sanatıyla anlatan 2017 yapımı film.


Paylaş