2020 Oscar adayları belli oldu. 92. Oscar adayı "en iyi film" filmleri hangileri? Birlikte bakalım

Geçtiğimiz günlerde Instagram hesabımızdan yayınladığımız yazımızda takipçilerimizle bu haberi paylaşmış ve favorilerinin hangileri olduğunu sormuştuk. Takipçilerimizin favorilerine göre sıraladığımız filmler hakkında kısaca bilgileri paylaşıyoruz.

Joker

Takipçilerimizin açık ara favorisi Joker. DC Comics'in en başarılı serilerinden biri olan Batman serisindeki kötü karakter Joker öyle başarılıydı ki onun karakteri üzerine bu yepyeni film inşa edildi.

Seyirci Joker'i kötü ve empatiden uzak yanlarıyla izleyeceğini düşünürken kötü karakterle güçlü bir empati kurdu.

Joker'i kötü, baş kaldıran, zarar veren ve sürekli kahkaha atan kişiye hangi olayların dönüştürdüğünü Joaquin Phoenix'in mükemmel oyunculuğuyla izledik.

Şüphesiz 2019 yılının en iddialı filmlerinden biriydi. Fakat ezici üstünlükle takipçilerimizin favorisi olmasında etkenlerden biri de diğer filmlerin henüz vizyona girmemesi olmuş olabilir.

Parazit

Cannes'da düzenlenen Altın Palmiye Ödülleri'nde En İyi Film Ödülü'nü alan ve yabancı film kategorisinden Oscar'a aday olan Kore filmi.

Park Ailesi soylu ve zengin bir aile, Kim Ailesi ise bir o kadar zorluk içinde yaşayan bir aile. Hayat bu iki aileyi bir şekilde bir araya getiriyor .

Kim ailesinin elinde çok güçlü bir koz var: O da manüplasyon konusunda günden güne ustalaşan çocuklarının yetenekleri. Kim ailesi bu yetenekler sayesinde Park ailesi için vazgeçilmez hale gelir.

Park ailesi varlıklarını fark etmeden Kim ailesine vererek kaybetmektedir. Fakat eve gelen üçüncü bir misafir bu asalak ekosistemi bozmaya çalışır.

Marriage Story

Yönetmen Noah Baumbach'ın filmi Marriage Story takipçilerimizin favorilerinde üçüncü sırada.

Filmin başarısı kadar başrol Scarlett Johansson'un oyunculuğu da konuşuluyor.

Film evli bir çiftin New York'tan Los Angeles'a kadar uzanan boşanma hikayesini ele alıyor. Biri yönetmen diğer oyuncu olan çift kolayca ayrılacaklarını planlarken araya büyük anlaşmazlığa yol açan ve işleri derinleştiren bir konu çıkar: Çocuklarının velayeti.

Çiftin uzun zaman boyunca saklı kalmış kızgınlıklar da boşanma sürecinde ortaya çıkmaya başlar.

1917

7 Şubat 2020'de vizyona girecek olan 1917 filminin Yönetmeni Sam Mendes. Film henüz yayına girmedi ama tek planda çekilen başarılı kamera arkası virali sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

I. Dünya Savaşı sırasında Britanya askeri olan Schofield ve Blake, başarılması imkansız görünen bir göreve atanır.

Görevleri, düşman bölgesini geçerek yüzlerce askerin ölümünü engelleyecek bir mesajın iletilmesidir. Bunu başarmak için zamana karşı yarışmaları gerekir.

 

Tavşan Jojo

İkinci Dünya Savaşı dönemini ele alan yüzlerce film gördük ama bunların yalnızca birkaçı hikayeyi ele alış biçimiyle diğerlerinden ayrıldı. Savaşın içindeki insanın derin duygularını ele alan başarılı filmler oldukça az.  Roberto Benigni'nin Life is Beautiful filmi bunlardan biriydi.

Tavşan Jojo da bunlardan bir tanesi. Film 2. Dünya Savaşı Almanya'sında kendini Hitler askeri olarak gören ve onu örnek alan küçük bir çocuğun (Jojo Betzler) üzerinden ilerliyor. Scarlett Johansson'ın anne olarak rol aldığı bu filmde evde yahudi bir kız saklanıyor. 

Jojo Betzler hayal dünyasında gördüğü Hitler ile Yahudi kız arasında ırkçılık ve vicdan üzerine muhakemeler yapmak zorunda kalıyor.

Film 31 Ocak'ta vizyonda olacak.

 

The Irishman

Holywood'un üstadları sayılan Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci'nin bir araya geldiği bu filmin yönetmeni Martin Scorsese.

Godfather filminin ruhunu özleyenler için beklenen film. Irıshman 2. Dünya Savaşı'nda savaşmış ve mafya tetikçisi olan Frank Sheeran'ın hayatını ele alıyor. 

"İrlandalı" olarak bilinen Sheeran, ünlü isimler için dolandırıcılık ve tetikçilik yapıyor. Aynı zamanda işçi sendikası memudur.

Filmde Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa'nın ortadan kayboluşuna da değiniliyor.

Irishman 3 saat 29 dakika uzunluğunda bir Netflix filmi.

Bir Zamanlar Hollywood'da

Leonardo Di Caprio, Brad Pitt ve Margot Robbie'nin oynadığı film, hit bir dizide oynayan bir TV aktörünün film sektörüne girme çabasını ele alıyor.

Rick Dalton bir Western dizisi oyuncusudur. Fakat kendisini buradan uzaklaştırmak ve sinema dünyasına girmek ister. Onun dublorü olan Cliff Booth da ona katılıp film dünyasına dalmak ister. Fakat ikisinin de ilerleyen yaşı bunu başarmalarına engel olur. 

Hollywood'un parlayan ismi Sharon Tate  Rick'n komşusudur. Fakat bu renkli hayatı Tate'in dört arkadaşının Charles Manson tarikatı tarafından öldürülmesiyle sona erer.

Asfaltın Kralları

Orijinal ismi Ford vs. Ferrari olan film 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini ele alıyor.

II. Henry Ford ve Lee Iacocca, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister.

Carroll Shelby ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın  başını çektiği ekip, pistlerin yenilmezi kabul edilen Ferrari’yi Fransa’daki 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda yenmek için kolları sıvar.

Küçük Kadınlar

Amerika'da yaşanan iç savaştan sonra yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kız kardeşin hikayesi.

Bu kardeşler Meg, Jo, Beth ve Amy. Hepsi birbirinden farklı karakterlere sahip.

Babaları Amerikan İç Savaşı'na katılır ve anneleri ile birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlarlar. Tür zorlukları birlikte göğüsleyen kardeşler bu süreçte asıl mutluluğun sevgi olduğunu anlar.

Louisa May Alcott’un klasikleşmiş romanından uyarlanan filmin yönetmeni Greta Gerwig. 

Film 14 Şubat 2020'de vizyona girecek.

Kaynak: IMDB.com, beyazperde.com


BENZER YAZILAR

Hırsızlar Ordusu (2021)

Ölüler Ordusu adlı filmin öncesini anlatan, aksiyon ve komedi bandında ilerleyen filmin detayları.

Pixar'ın Yeni Filmi: Luca

Pixar'ın bir İtalyan sahil kasabasında geçen ve büyüme, arkadaşlık ve korkularla yüzleşmeyi konu alan, geçtiğimiz günlerde yayımlanan filmi Luca.


Paylaş