Arsène Lupin'in kitaplarının hikayesini kendine örnek almış ve yaşadığı haksızlıklara karşı bunu kullanan bir hırsızın hikayesi.

Son zamanların en çok izlenen dizilerinden biri olan Lupin dizisi 8 Ocak 2021 tarihinde Netflix’te yayınlanmıştır. 5 bölümden oluşan mini dizi Netflix’in en çok izlenen yapımları arasında kendine yer elde etmiştir. Bu yapımın aslında 6 ve 7. bölümlerinin de yakın zamanda izleyiciyle buluşacağı söylenmekte. Amerikan ve İngiliz ortak yapımı olan bu yapım aynı zamanda da IMDb üzerinden 7,8’lik bir puan almıştır. Dizinin yazar koltuğunda George Kay ve François Uzan isimleri yer almaktadır. Yönetmeni ise ''Titanların Savaşı'' filminden tanıdığımız Louis Leterrier, Marcela Said ve Ludovic Bernard isimlerinden oluşmaktadır. 

Başrolünde ise Can Dostum, Hayatımın Şansı ve Jurassic Wold’de yer alan Omar Sy ve yine bir Netflix orijinal yapım dizisi olan Into the Night’dan tanıdığımız Vincent Londez isimleri yer almaktadır. Dizinin diğer rollerinde Antoine Gouy, Soufiane Guerrab, Clotilde Hesme, Hervé Pierre, Ludivine Sagnier, Etan Simon, Shirine Boutella, Johann Dionnet, Vincent Garanger, Nicole Garcia isimleri yer almaktadır.

Konusu

Dizi Paris şehrinde yapılan bir soygunun hikayesini anlatıyor. Assane Diop adlı baş karakterin babasının işlemediği bir suç yüzünden hapse atılması ve daha sonra hapiste kendini asmasıyla Assene’nin hayatı alt üst olur. Aradan geçen 25 yıldan sonra Assene babasının yaşadığı bu olayın intikamını almaya karar verir. Bu intikamı almak içinde babasının çocukken ona verdiği kitaplardan birinde geçen daha sonra Assene’nin kahramanı olan Arsène Lupin’den ilham alır.

Kibar Hırsız

Arsène Lupin kitaplarında ''Kibar Hırsız'' şekilde geçer. Assane Diop için de tam bu tamlamayı kullanabiliriz. Bütün işlerini ustalıkla yapan biri ama aynı zamanda da çok kibar olan bir karakter.

Assane, annesi ölmüş babasıyla beraber yaşayan bir çocuk başlarda. Babasının büyük bir malikanede işe girmesiyle Assene’nin hayatı tamamen değişiyor. Malikanenin sahibi Assane’nin babasını çok önemli bir kolyeyi almakla suçluyor ve bu suçlama yüzünden hapse atılıyor. Assene ise bir yurda veriliyor. Assene’nin hayatını değiştiren bu olay onu farklı bir kişiliğe doğru itmeye başlıyor. Babasının o evde çalışırken ona verdiği ''Arsène Lupin'' kitabını okumaya başlıyor. Aynı kitabı birden fazla kez okuyor ve o kitaptaki karaktere yavaş yavaş dönüşüyor diyebiliriz. Yurtta tanıştığı Claire’le beraber kendilerine daha farklı bir yol çiziyorlar.

Assene hayatını usta bir şekilde hırsızlık yaparak geçiriyor. Clarire ile ileriki zamanlarda evleniyor hatta bir çocukları bile oluyor. Assene kendine ve ailesine bu şekilde bakıyor. İzlerken Assene’nin hırsızlık yapmak için yaptığı planlar hem gerçekten çok akıllıca ve hem de her küçük detayı düşünülmüşmüş oyunlar. İzlerken kurtulacağından o kadar emin oluyorsunuz ki ''Acaba şimdi nasıl kurutulacak?'' diyorsunuz. ''Acaba kurtulacak mı?'' sorusunu sormaya gerek bile duymuyorsunuz.

Assene’nin hayatını bir kere değiştiren kolye bir daha değiştirmek için diziye dahil oluyor.  25 yıl sonra bu kolyenin bulunduğunu ve satışa çıkacağını söyleyen bir haber dinliyor ve kibar hırsızımız bu kolyeyi çalmak adına çok iyi planlar kuruyor. Kılık değiştirme konusunda da aynı şekilde usta olan Assene ilk önce temizlik görevlisi olarak daha sonra ise kolyeyi satın alabilecek kadar serveti olan biri olarak çıkıyor karşımıza. Dizi içinde de bir çok kez karakter değişimi yaşadığını görüyoruz zaten.

Assene onun için çok değerli olan bu kolyeyi kurduğu planla hiçbir pürüz yaşamadan çok rahat bir şekilde çalmayı başarıyor ancak ilerleyen dakikalarda öğreniyor ki kolye daha önce hiç çalınmamış, babası suçsuz yere hapse girmiş ve kendini asmış. Assene için bu yıllardır kendi içinde emin olduğu şeyin bir kanıtı oluyor. Bu kanıtı daha da kesinleştirmek için geri kalan diğer şeylerin peşine düşüyor. Yıllar sonra babasının yazdığı mektupta bazı küçük ipuçları buluyor. Bu ipuçlarıyla babasının öldüğü hapishaneye gidiyor ve orda bir kitapta babasının ona yine küçük ipuçlarıyla bir şeyler anlatmaya çalıştığını fark ediyor. Bunları birleştirdiğinde ise ipucunu tam olarak anlıyor ''Ben masumum''. Assene bu yazıdan sonra babasının masumluğunu kanıtlamak adına bir yola giriyor ve altında daha fazla şey buluyor. Aslında kolyenin hiç çalınmadığı, sadece para almak adına yapıldığı kanıtlarına ulaşıyor.

Dizi de aslında sürekli ters köşelerle karşılaşıyoruz. Her gördüğümüz şeyin altından farklı bir olay çıkıyor. Ne tam doğru ne tam yanlış bilemiyoruz. Biraz Sherlock Holmes’un dedektif değil hırsız olduğu versiyonu gibi bir dizi karşımızda.

Hem 5 bölüm olması hem hızlı ilerlemesi bizleri ekrana kitliyor. 5. bölümün sonunun pek heyecanlı ve ortada bitmesi bizi tabi ki çok meraklandırdı. Netfilix tarafından 6 ve 7. bölümlerin yakın zamanda geleceği duyuruldu. Umarım bizleri daha fazla merakta bırakmadan hızlı bir şekilde yayınlarlar. Eğer Lupin’i izlemediyseniz izlemenizi tavsiye eder ve iyi seyirler dileriz.


BENZER YAZILAR

İtalya'da Geçen İçinizi Isıtacak 3 Film

İçinizi ısıtacak ve ayrıca İtalyanca öğrenenlerinde dillerini geliştirmeleri için iyi alternatif olan filmler; konuları, fragmanları ve izleyici yorumlarını sizler için derledik. İyi okumalar.

Clint Eastwood ve Batı Sineması

Başarılı oyuncu ve daha önce birçok ödül almış yönetmen Clint Eastwood'un içinde yer aldığı projeleri derledik.


Paylaş