Gerçek bir hayat hikayesinin derinlerine inerken, romantik bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

Aşk Gerçekten Tesadüfleri Sever Mi?

Küçük tesadüfler bir araya gelerek büyük aşklara nasıl yelken açtırıyor? Tesadüfler hayatın insanlara yaptığı küçük sürprizlerdir. Bu sürprizleri fark etmek için yapmamız gereken tek şey dikkat etmek. 

Aşk Tesadüfleri Sever 2 Filminin Konusu Nedir?

2011'de ilk vizyona giren Aşk Tesadüfleri Sever filminin devam halkası olan bu film, 9 yıl aradan farklı bir aşk hikayesiyle izleyicilere sunuldu. Ömer Faruk Sorak ve İpek Sorak yeni hikayenin yönetmen koltuğunda.

Film iki bölümden oluşmakta: İlk bölüm 1963 yılında eski İstanbul'da geçmekte. İkinci bölüm ise günümüz Ankara'sında. 60'lı yılların verdiği hava, gerçekten ''gerçek'' olan aşkların uyandırdığı hisler ve o zamanların olayları filme çok farklı bir tat vermiş.  Film 60'lı yıllardaki aşkların zor geçtiği yolları, tatlı heyecanları ve günümüzdeki aşkların kolay yoldan giderek nasıl hayatlarını zorlaştırdığı göstererek başlıyor. Bir süre bu iki farklı hikayeyi birleştirmekte zorlanıyorsunuz ancak izlemeyi bırakamıyorsunuz. Filmin her yaştan insanı etkileyebileceğini düşündüğümüz en dokunaklı sahneleri; 60'lı yıllarda yaşanan siyasi olayların başarıyla işlenmiş olması. Kıbrıs olayları ve Türklerin vahşice öldürülmesinden sonra Türkiye'de yaşayan bir grup Rumun 24 saat içinde ülkeyi terk etmeleri, hiçbir malını (alyansını bile) yanlarına alamadan Yunanistan'a gönderilmeleri oldukça acıklı ve gerçekçi işlenmiş. Masum bir aşkla bağlı olan iki gencin birbirlerinden koparılmalarını izlemek yüreğinize dokunacak kesinlikle. 

Hikayenin diğer tarafına baktığımızda; bir barda tanışarak çalkantılı bir aşka yelken açan iki aşığı izliyoruz. Bir tarafta birbirinden koparılmalarına rağmen hayatları boyunca birbirini sevmeye ve aramaya devam eden bir aşk varken, bu taraftaki aşk izleyiciye oldukça nankör gelebilir. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazıldığını bilmek ve filmin sonunda gerçek kahramanları görmek sizleri derinden etkileyecek. Günümüz aşklarının yanlışları, çalkantıları bir dünya, 60'ların yumuşak, saygılı ve bağlılığı bir dünya gibi gelebilir ancak bu iki farklı hayat tesadüfler sayesinde öyle bir birleşecek ki!

Filmin Oyuncu Kadrosu

Nesrin Cavadzade: Defne

Yiğit Kirazcı: Kerem

Elif Doğan: Sema

Aytaç Şaşmaz: Niko

Zuhal Olcay: Sema Adult

Uğur Polat: Niko Adult

Levent Can: Yorgo / Niko'nun Babası

Aşk Tesadüfleri Sever 2 Filminin İşlediği Hikaye: Daphne ile Appolon Efsanesi

Niko'nun anlattığı bu efsane aslında iki farklı hayat hikayesini birleştirmemiz için önemli bir ipucu taşıyor. Peki hem kendi aşklarının hem de Defne ile Kerem'in aşkının şekillenmesinde büyük yeri olan bu efsane aslında nedir?

Apollon oldukça iyi bir okçudur. Bir gün kendisi gibi iyi bir okçu olan Eros ile tanışır. Apollon kendisini övmeyi çok sevdiği için Eros'un okçuluk yetenekleriyle dalga geçer. Buna çok sinirlenen Eros intikam almak için iki ok atar. Bu oklardan biri sonsuz aşk ve bağlılığın simgesidir. Diğeri ise sonsuz aşk ve tutkudan kaçmanın simgesidir. Bu oklardan ilki Apollon'a saplanır ve Apollon Daphne'ye (Defne) aşık olur. Ancak diğer ok ise Daphne'ye saplanmıştır ve Daphne sonsuza kadar Apollon'dan kaçmak zorundadır. 

Bu kaçış fazla sürmez Daphne Apollon'a yakalanır. Daphne Yunan tanrılarından yardım ister. Daphne, Apollon'a dokunmak ve bu aşka kendini bırakmak istediğini söyler. Tanrılar onu bir Defne ağacına çevirir ve sonsuza kadar böyle kalır. Artık Daphne'nin kaçmasına imkan yoktur ve Apollon ona istediği kadar dokunabilir.

Filmin Seyirciye En Büyük Katkısı: Dinlemeye Doyamayacağınız Şarkılar

Aşk Tesadüfleri Sever 2 filmi, ilk filminden farklı ancak yine bir gerçek hikayeye dayanan konusunun yanı sıra müzikleriyle de oldukça ön plana çıkmayı başarabilmiş. Filmde nostaljik parçalara yer verilmesi, seyircinin kalbine giden yolda ilk adım olmuş. Bir önceki filmde olduğu gibi, filmin şarkıları Ozan Çolakoğlu imzasını taşımakta.

Nostalji Rüzgarı Yaratan Şarkılar: ''Elbet Bir Gün'' Zeki Müren, ''Benimle Kayboldun'' Kaan Boşnak, ''Kiss Me Quick'' Elvis Presley, '' Sensiz Saadet Neymiş'' Yaşar Güvenir.

Nesrin Cavadzade ve Elif Doğan'ın Seslendirdiği Şarkılar: ''Bir Rüya Gördüm'', ''Sen Benim Şarkılarımsın'', ''Takıntı'', ''Keşfedilmemiş Günahlar'', ''Zaman Olur''

Aşk Tesadüfleri Sever 2 film müzikleri albümünü tüm dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

Mucizelerin gerçekliğini, aşkın sevmekten vazgeçmemek olduğunu bir kez daha görmeye hazırsanız; Bu filmi çok seveceksiniz. Dönemler arası geçişler, şarkılar ve aşk rüzgarı sizi duygular arası savuracak!

Apollon ve Daphne'nin hikayesine ulaşmak için; https://tr.wikipedia.org/wiki/Apollon_ve_Dafni


BENZER YAZILAR

La Casa de Papel

Netflix'in başarılı yapımlarından biri olan La Casa de Papel, konusu, karakterleri ve aldığı ödüller.

Hitchcockçu Gerilime Bakış "Kuşlar"

Anlatılanı, özü yaratacak biçimde kullanan gerilim ustası Alfred Hitchcock sinemasında insani kaygılara dayanan gerilim filmleri serimize özgür bıraktığı “Kuşlar” ile başlıyoruz…


Paylaş