Paul Thomas Anderson’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı 70’lerin Californiya’sında iki gencin hayatının anlatıldığı romantik komedi filmi Licorice Pizza hakkında bilgiler ve yorumlar.

Yarı otobiyografik ve romantik komedi türünde olan Licorice Pizza94. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde adaylıklarının bulunmasıyla birlikte 2021’in öne çıkan filmlerindendir. Alana ve Gary adlı iki gencin hayatlarında ne istediklerini bulma çabalarını ve bu yolda yaşadıklarını anlatan bu film, 7 Ocak 2022’de vizyona girmiştir. Dilerseniz Filmmodu sitesinden de izleyebilirsiniz.

Licorice Pizza Fragman 

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Süre:  133 dakika 

Oyuncular: Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn, Tom Waits, Bradley Cooper, Benny Safdie 

Licorice Pizza IMDb

IMDB Puanı: 7.7 

Metascore Puanı: 90

Letterboxd Puanı: 3.9

Licorice Pizza Konusu Nedir?

There Will Be Blood, Magnolia ve en son 2019 yılında yönetmenliğini yapmış olduğu Netflix yapımı Anima adlı müzikal filminden tanıdığımız Paul Thomas Anderson, bir önceki filmlerinin yanı sıra 70’lerin Californiya’sında geçen bir romantik komedi filmi ile karşımızda. 15 yaşındaki Gary’nin kendine yaşça büyük Alana’ya olan ilgisiyle başlayan bu film, bu iki ana karakterin kendilerini bulma ve hayata tutunma çabalarını anlatıyor.

Alana ve Gary’nin bir şeyleri başarma isteklerini ve başarmak istediklerinin planladıkları gibi sonuçlanmamasıyla bambaşka alanlara yönelip yine hayattaki arzularını bulma, keşfetme uğraşlarını gösteren bu film her ne kadar iki insanın sıradan bir hayat kesitini paylaşıyor olsa da Paul Thomas Anderson; filmde izleyenlerin heyecana kapılmasını, bir sonraki sahnede olayların nasıl gelişeceğine dair seyircilerde merak uyanmasını sağlıyor.

Licorice Pizza Oyuncuları Hakkında

Alana Kane

Filmin başkarakteri Alana Kane, Alana Haim tarafından canlandırılıyor. Hatta gerçek hayattaki ailesi de onunla birlikte filmde rol alıyor. Alana’nın filmdeki kardeşlerine gerçek hayattaki kardeşleri Danielle Haim ve Este Haim hayat veriyor. Kardeşlerinin yanı sıra karakterin annesini ve babasını da Alana Haim’in gerçek hayattaki annesi ve babası oynuyor. Kısacası tüm Haim ailesi filmde rol almakta. 

Alana Haim aynı zamanda kardeşleri Danielle Haim ve Este Haim’den oluşan HAIM pop rock müzik grubunda piyanist, gitarist ve vokalisttir. Birçok ünlü şarkıcıyla birlikte şarkıları ve Grammy Ödülleri’ne adaylığı vardır. HAIM grubun birçok müzik videosunun yönetmenliğini de Paul Thomas Anderson yapmıştır. 

Gary Valentine

Filmin bir diğer başkarakteri Gary Valentine’a hayat veren Cooper Hoffman; Paul Thomas Anderson’ın birlikte birçok filmde çalıştığı, 2014 yılında hayatını kaybeden aktör arkadaşı Philip Seymour Hoffman’ın oğlu. Licorice Pizza, Cooper Hoffman’ın ilk oyunculuk deneyimidir. Her ne kadar ilk oyunculuk tecrübesi olsa da gayet başarılı bir performans sergilemiştir. 

Filmde konuk oyuncu olarak giren oyunculardan bir tanesi Bradley Cooper. Ünlü bir müzisyen olan karşımıza çıkan Cooper, absürt bir karaktere hayat vermekte. Licorice Pizza’da çok az sahnesi olmasına rağmen filme neşe katmayı başarıyor. Gerçek hayattaki Barbara Streisand’ın partneri Jon Peters’ı oyunuyor. Ayrıca filmde yönetmen, Bradley Cooper aracılığıyla Barbara Streisand’dan bahsederken 2018 yılında çıkmış olan A Star Is Born filmine göndermede bulunuyor. 

Filmde görmüş olduğumuz bir diğer konuk oyuncular da Tom Waits ve Sean Penn. Tom Waits, filmde gerçek hayatındaki mesleği gibi bir müzisyen karakteri canlandırmakta. Sean Penn’de 70’lerin Holloywood’undaki ünlü oyuncu William Holden’a hayat vermekte. Filmde ilginç bir nokta da: Leonado DiCaprio’nun babası George DiCaprio su yatağını satan adam rolünde karşımıza çıkıyor. 

Neden Licorice Pizza 

Filmde, filmin ismini yansıtacak herhangi bir durum veya bir olay yok. Bu sebeple Paul Thomas Anderson ile yapılan birkaç röportajda bu durumla alakalı sorular yönetilmiş. Aslında filmin içeriğiyle alakası olmayan Licorice Pizza ismi, Paul Thomas Anderson’ın kendi çocukluk anılarını hatırlattığı için 70’li yılların popüler plak dükkanından aldığı bir ad. 

Bir başka sorularda da Paul Thomas Anderson’a bu filmin fikrinin nereden geldiği soruluyor. Paul Thomas Anderson, kendi ortaokul zamanında bir fotoğraf çekiminde iken bir çocuğun kendisinden büyük bir kıza nasıl asıldığını görmüş aynı filmin başlangıcındaki sahnedeki gibi ve bu anısından yola çıkarak filme hayat vermiştir. 

Licorice Pizza Analizi

70’lerin Californiya’sında yaşanan bir aşk hikayesini anlatan yarı otobiyografik bir film olan Licorice Pizza; 25 yaşındaki Alana’nın, 15 yaşındaki Gary’nin okulunda yıllık çekiminde karşılaşmalarıyla başlıyor. Alana, okulda asistan fotoğrafçı görevindeyken Gary ise okulun bir öğrencisi. Alana’yı çok beğenen Gary gayet özgüvenli bir şekilde Alana’ya akşam yemek yemeyi teklif ediyor. Alana her ne kadar aralarındaki yaş farkından dolayı kabul etmek istemese de kendini o akşamki yemekte buluyor. Gary, yaşının küçük olmasına ve hayattaki tecrübesizliğine rağmen karşısındaki kişiyi etkilemeyi başarıyor. O günden sonra bu iki ana karakterin hayatı birleşiyor.

Alana 25 yaşında olsa dahi hayatta nasıl bir yol çizmek istediğini, nasıl bir hayatı arzuladığını bilmeyen bir kadın. Hayattaki seçimleri konusunda oldukça kararsız bir karakter Alana. Anı yaşıyor ve her fırsatta önüne çıkan şeyleri deneyip hayata tutunmaya çalışıyor. Filmden gördüğümüz üzere ilk başta okullara giden fotoğrafçının asistanlığını yapıyor, ardından Holloywood’a girmek üzere çaba gösteriyor fakat oradaki hayatın beklediği gibi olmadığını anlayınca Gary ile birlikte su yatağı işine giriyor. Bu işte de umduğunu bulamayınca dönemin en seçkin siyasetçilerinden birinin yanında çalışmaya başlıyor. En sonunda da aslında burasının da hayal ettiği gibi bir yer olmadığını fark ediyor. 

Gary, hayata erkenden atılmak isteyen bir genç. Çok hoşlandığı Alana’ya kendini kanıtlamaya çalışırken birçok girişimcilik gerçekleştiriyor, oyuncu olmayı deneyimliyor. Alana’nın tersine Gary hayatta istediklerini az çok biliyor ve her ne kadar yaptıkları şeylerin sonu hüsranla bitse de hepsinin peşinden koşuyor. 

Licorice Pizza, iki aşık gencin hayatlarından bir kesiti anlatırken hayatta bir şeyleri başarma çabalarına değiniyor. Alana ve Gary’nin hayatta tutunamadıklarını, devamlı başarma isteğiyle yeni şeyler deneyip hepsinin istedikleri gibi sonuçlanmamasını anlatıyor. Kendini bulma, keşfetme hikayesi olan Licorice Pizza’da izleyen herkes kendine ait bir şeylere rastlayabilir. 

Film boyunca yaşanan tüm bu olaylarla birlikte Gary ve Alana’nın yaşadıkları aşk filme tatlı bir hava katıyor. Güzel duyguların yanı sıra yaşadıkları kıskançlıkları da anlatan Licorice Pizza’nın insanın içini ısıtan bir havası var. Licorice Pizza, aslında sıradan bir hikayeyi bize aktarmasına rağmen filme konuk oyuncu şeklinde girip çıkan birçok aktör sayesinde eğlenceli ve tuhaf bir film haline gelmiş. 

Licorice Pizza Müzikleri

Oyuncuları ve yönetmeniyle oldukça ses getirmeye devam eden Licorice Pizza’nın müzikleri de çok başarılı. 70’lerin önemli sanatçılarından ve müzik gruplarından oluşan Spotify’daki müzik listesini ekledik. 

Licorice Pizza Aldığı Adaylıklar 

2021’in öne çıkan filmlerinden biri olan Licorice Pizza, 2022 senesinde de adını sıkça duyacağımız bir film. Paul Thomas Anderson’ın da başarılı yorumuyla birlikte bu seneki birçok prestijli film ödüllerinde adaylar arasında yerini koruyor. BAFTA’da, Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde ve Altın Küre Ödülleri’nde adaylıkları bulunmakta. 

27 Mart’ta 94. kez yapılması planlanan ve Amy Schumer, Wanda Skyes ve Regina Hall tarafından sunulması planlanan Oscar Ödül Töreni’nde Licorice Pizza’nın üç adaylığı bulunmakta. En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yönetmen Oscar Ödül’üne aday. 

Birçok film eleştirmenleri, Alana Haim’in Licorice Pizza’daki performansıyla en azından En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına aday olmasını bekliyordu fakat bu seneki adaylar arasında yerini alamadı. Alana Haim’in yanı sıra sekiz kez Oscar Ödülleri’ne aday gösterilmiş, yakın zaman Amerikan Sineması’nda tanınmış önemli yönetmen Paul Thomas Anderson bu sene En İyi Yönetmen Oscar Ödülü’ne aday. Bu seneki adaylığını gerçekten hak eden Paul Thomas Anderson acaba Licorice Pizza filmiyle ilk Oscar Ödülü’nü kazanabilecek mi?

Licorice Pizza İzleyici Yorumları

Birçok prestijli ödül ve jüri adaylarının beğenisini kazanan bu film, pek çok izleyici tarafından da takdir aldı. Sizin de fikirlerinizin şekillenmesi amacıyla birkaç izleyicinin yorumlarını derledik. İyi Ki Görmüşüm okuyucuları olarak sizin de yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. 

"Yönetmeni çok başarılı bulurum, bütün filmlerini seyretmişimdir. İleride yapacağı bütün filmleri de muhakkak seyredeceğim. Cooper Hoffman (Philip Seymour Hoffman‘ın oğluymuş) ve Alana Haim'i sevdim. Oyunculukları güzel. Yönetmen sevdiği mekanlarda bir gençlik ve büyüme hikayesi anlatmış. Yönetmenin en güzel filmi kesinlikle değil ama yine de izleniyor." -FORHAN- Sinemalar üye yorumu 

"Yönetmeni zaten övgüyü hak ediyor. Filmin konusu olsun oyunculuk olsun gerçekten müthiş. İsrailli ve müzisyen olan Haimin oyunculuğu başarılıydı. Dram çok ama komedi tarafı da iyi olan bir yapım. İzleyin izletin. Sıkılmadan izleyeceğiniz bir dram filmi." -KuzeyFaresi- Sinemalar üye yorumu

"Yine 2022 en iyi film oscarına aday filmlerinden biri: Licorice Pizza. Bende mi bir şey var bilmiyorum ama bu senenin oscar filmlerinde nasıl hayal kırıklığına uğruyorum anlatamam. Bu filmden çokça meziyetler bekliyordum. Yanıldık. Parça pinçik düzensiz bir akış hakimdi. Hani ondan da olsun, bundan da olsun, dur biraz da şundan iliştireyim derken hikaye alakasız yerlere sarkıyor. Bazen de sarkması güzel olmuş. Mesela benzin muhabbetinden çıkan yanlış anlaşılmalar ve akabinde yokuş aşağı aracı salma sahnesi benim hoşuma gitti. Genel itibariyle bu tür yaş hikayelerini severim. Gencimizin, bu aşk yolculuğunda bürüneceği heyecanı görmek isterdim. Umut deyin, heyecan deyin, artık adına her ne derseniz. Karnında kelebek uçuşturan heyecanlardan olmasını beklerdim. Şişirildiği kadar iyi olduğunu geçtim, kendi adıma Oscar’a aday olabilmesine bile şaşırıyorum." -KarKurdu- Sinemalar üye yorumu

Kaynakça:

https://www.polygon.com/22941532/licorice-pizza-deserves-best-picture-oscar-paul-thomas-anderson

https://www.imdb.com/title/tt11271038/?ref_=nv_sr_srsg_0

https://blog-okur.com/licorice-pizza-film-konusu-ve-yorumu/

https://www.soylentidergi.com/licorice-pizza/

https://altyazi.net/yazilar/elestiriler/licorice-pizza/


BENZER YAZILAR

Person Of Interest: Yaşam veya Bilgi Gizliliği

Jonathan Nolan'ın yazdığı ve yönettiği; teknolojinin artık herkesi izleyen bir göze dönüşmesini konu alan dizinin oyuncuları, en iyi bölümleri, dizi müzikleri.

21. İKSV Filmekimi

İstanbul'un en büyük film festivallerinden olan 21. İKSV Filmekimi Film Festivali'ne dair her şey.


Paylaş