Ekim ayında çıkan kitaplar arasından, deneme, tarih, psikoloji, felsefe, kişisel gelişim, öykü, roman ve araştırma türlerinden bir seçki hazırladık.

Devam Ağacı-Murathan Mungan 

Türü: Deneme-İnceleme

Yayınevi: Metis Yayınları

Sayfa Sayısı: 216 sayfa

Devam Ağacı Konusu

Murathan Mungan’ın farklı tarihlerde çeşitli mekanlarda yaptığı 9 konuşma metni, Devam Ağacı kitabında bir araya getiriliyor. Bu konuşmalar genel olarak Mungan'ın sanatta ve hayattaki temel ölçütlerine, kendine dert edindiği konulara, yazı dünyasının temalarına dair ipuçları taşıyor.

Devam Ağacı, okuyanlara, kendi dünyasını oluşturmayı başaran yaratıcı bir sanatçının, hayata ve yoluna devam etmekteki ısrarını anlatıyor. 

Asya Tarihi-Zeki Velidi Togan

Türü: Tarih

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa Sayısı: 216

Asya Tarihi Konusu

Zeki Velidi Togan, yıllar boyu üzerinde çalıştığı Asya tarihinin ders olarak üniversitede okutulabilmesi için uzun uğraşlar verdi. Burada kullanmak için bir kaynak olarak hazırladığı Asya Tarihi kitabı, Türk tarihi için çok önemli olduğunun üzerinde durduğu Çin, Japonya ve Hindi-Çini’yi eski devirlerinden itibaren ele alıyor. 

Asya Tarihi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde 1968-1969 ders yılı notlarına haritalar ve resimler eklenerek yayına hazırlanmış. Aynı zamanda Zeki Velidi Togan'ın ders notlarından yayına çıkarılan ilk eser.

Bütün-Beyinli Çocuk Uygulama Rehberi-Daniel J. Siegel

Türü: Psikoloji ve Kişisel Gelişim

Yayınevi: Diyojen Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 234

Bütün-Beyinli Çocuk Uygulama Rehberi Konusu

Bir nöropsikiyatrist olan Daniel Siegel ile beyin temelli ebeveynlik uzmanı Tina Payne Bryson, bütün-beyin ilkelerini uygularken yardımcı olacak bir rehber olarak bu kitabı hazırladı. Bütün-Beyinli Çocuk Uygulama Rehberi, okurların kendi ebeveynlik davranış ve yaklaşımlarını düşünmelerini sağlıyor. Aynı zamanda eserde yer alan stratejileri kendileri ve çocukları üzerinde uygulamak için kişisel yollar geliştirmelerine yardımcı oluyor. Etkileşimli yaklaşımları sayesinde bu yolları hayata geçirmeleri için olanak tanıyor. 

Stoacılık-St. George Stock

Türü: Felsefe-Düşünce

Yayınevi: FOL

Sayfa Sayısı: 96

Stoacılık Konusu

Stoaçılar, insanın ulaşabileceği en yüksek yaşam biçimini doğaya uygun bir yaşam ile özdeşleştirir. Stoacı bir ilke benimsemek, erdemli bir yaşam sürmek, akla ve doğaya uygun yaşamak anlamına geliyor. Bu kitap da Stoacılığ abir giriş niteliğinde. Cicero’dan Epiktetus’a, Zenon’dan Seneca’ya Stoacılığın etik, fizik, retorik ve mantık anlayışını ana hatları ile birlikte sunuyor. 

Yol-Eren Tümer

Türü: Hikaye (Öykü) 

Yayınevi: Vaveyla Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 80

"Yürümesi pek kolay olmayan bir yol bu. Sözcüklerden, cümlelerden, nokta ve virgüllerden ibaret bir dilin anlatmaya yetmediği yerde çizgilerin, gölgelerin, karalamaların ve siluetlerin eşlik ettiği hüzünlü bir yol… Bir yürüyüşün eskizi…" (Tanıtım bülteninden bir kesit)

Kendinle Yüzleşme, M. Betül Uzun

Türü: Kişisel Gelişim

Yayınevi: Perseus Yayınevi

Sayfa Sayısı: 146

İnsanın kendisiyle ilgili olan her şeyi bilmesi, öğrenmesi gerektiğini anlatan bir kitap. Sade ve dingin bir hayatı, uğruna savaşacağı hayalleri ile birlikte benimsemeyi öğütlüyor. İstedikleri için insanın savaşmasını ama yeri geldiğinde yoruldum diyebilmesi gerektiğini söylüyor. 

Öz Şefkat-Kendine Nazik Olmanın Kanıtlanmış Gücü, Kristin Neff

Türü: Kişisel Gelişim ve Psikoloji

Yayınevi: Diyojen Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 336

Öz Şefkat-Kendine Nazik Olmanın Kanıtlanmış Gücü Konusu

Dr. Kristin Neff, alanında uzman diğer psikologlarla birlikte yıllar boyunca çeşitli araştırmalar yürüttü. Bunların sonucunda, kusurları ve başarısızlıkları karşısında kendilerine şefkat gösterebilen insanların, kendilerini yargılayanlara göre çok daha huzurlu bir şekilde yaşam sürdürdüklerini ortaya koydu. 

Öz şefkatin getirdiği özdeğer ve güvenlik duyguları, daha istikrarlı ve öz saygının düştüğü durumlarda da bir kurtarıcı. Bu kitap da öz şefkatli olmanın neden bu denli önemli olduğunu açıklıyor. 

Öz Şefkat kitabı, hayat kalitenizin düşmesine neden olan öz eleştiriyi nasıl kenara koyacağınızı ve kendinize nasıl daha nazik davranacağınızı göstermeyi amaçlıyor. 

Adnan Menderes-Biyografik Notlar: Kimliği ve Muhalefeti, Süleyman İnan

Türü: Araştırma-İnceleme

Yayınevi: Liberte Yayınları

Sayfa Sayısı: 607

Adnan Menderes Kitabı Konusu

14 Mayıs 1950 seçimlerinde ilk kez Türkiye'de yerleşik siyaset anlayışına zıt, sivil özgürlükleri savunan siyaset anlayışına sahip bir kişi iktidara geldi. Süleyman İnan'ın Adnan Menderes kitabı, bu seçimlere gidiş sürecini, Adnan Menderes'in fikirlerini ve hayatını daha önce kullanılmayan bazı belgelerle birlikte anlatıyor. 

Ne İçin Varsan Onun İçin Yaşa-Bir Arayışın Romanı, Hikmet Anıl Öztekin

Türü: Roman

Yayınevi: Destek Yayınları

Sayfa Sayısı: 264

Ne İçin Varsan Onun İçin Yaşa Konusu

Yaşadığı hayat ve dünyayla uyumsuz olduğunu hisseden bir genç adamın, kendisini bulmak üzere çıktığı uzun seyahatte, kendini arayan ve yaşça ondan büyük olan başka bir adamla karşılaşmasını anlatıyor. Bu iki adamın yollarının kesişmesi, hikayelerini bambaşka bir boyuta taşıyor. 

Ben Feride, Mehmet Emin Altan

Türü: Roman

Yayınevi: Müptela Yayınları

Sayfa Sayısı: 392

Ben, Feride kitabı, bir kadının gerçek hikayesinden yararlanılarak yazıldı. Mehmet Emin Altan, Feride'nin hikayesini dinledi ve kaleme aldı. Ardından hikayesi yazılmayan, duyulmayan tüm kadınlara ithaf edildi. Çünkü Feride'nin yaşadığı bu hayat aynı anda binlerce kişi tarafından yaşanıyordu fakat onların hikayeleri yazılmıyordu. 


BENZER YAZILAR

Simone De Beauvoir Kimdir?

Modern feminizmin temellerini atan Simone De Beauvoir, hayatı, özgürleşme teorisi ve eserleri.

Haftanın Kitap Önerileri 6 Aralık 2021

Kişisel gelişim, bilim kurgu, tarih, biyografi ve deneme türündeki kitaplardan derlediğimiz haftalık seçki.


Paylaş