Amazon'un yeni MMO'su New World hakkında bilmeniz gerekenler.

Birçok gecikmeden sonra Amazon’un uzun zamandır beklenen oyunu New World, 28 Eylül günü yayınlandı. Devasa çok oyunculu bir çevrimiçi oyunun başarısını ölçmek aylar veya yıllar alabilir. Ancak New World iyi bir başlangıç ​​yaptı. New World; güncel verilere göre diğer çevrimiçi oyunlardan daha fazla oyuncuya ve daha fazla Twitch izleyicisine sahip. Çarşamba günü(6 Ekim) 700.000'den fazla oyuncusu ile New World şimdiden listelerde birinci sıraya yerleşti.

New World Nedir?

New World, Amazon Games tarafından geliştirilen bir fantezi MMO oyunu. 2021'de büyük bütçeli bir MMO'dan bekleyeceğiniz tüm özelliklere sahip (ve Amazon'un büyük bir bütçesi olduğunu biliyorsunuz). Çeşitli ortamlara sahip devasa bir dünya ve oyuncu içeren çeşitli modlar ile geniş rol yapma seçenekleri sunuyor.

New World, Atlantik Okyanusu'ndaki kurgusal bir adada geçiyor. Aeternum adasını kolonileştirmek isteyen bir kaşif olarak oynuyorsunuz. Ancak Aeternum'un ev sahipliği yaptığı Azoth adlı büyülü bir madde ile her şey değişiyor. Azoth sadece adanın faunasını ve florasını size düşman etmekle kalmaz, aynı zamanda sizden önce Aeternum'a gelen ölü kaşifleri de canlandırabilir. Kısaca ada sizi öldürmeye çalışıyor. Ama siz zavaşmak için Azoth'un gücünü kullanacaksınız.

MMORPG Nedir?

MMORPG, çevrimiçi oyun bağlamında Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma anlamına gelir. MMORPG, aynı oyun dünyasını işgal eden milyonlarca oyuncunun yer aldığı oyunların ortak adı. Oyuncular, insanlar veya bilgisayarlı botlar olabilir.

MMO'lar genellikle aşağıdakilerden biri olabilir:

New World İçeriği

New World'de oyuncuların seçimine sunulan dört tür etkinlik var: Expeditions, Invasions, Outpost Rush ve War Mode. Bunlar şunları içerir:

New World Sınıflar

Aslında New World’de belli bir sınıf bulunmuyor. Karakterinizi istediğiniz gibi inşa etmekte özgürsünüz ve bu yolu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. New World’de yaratılan her karakter tamamen benzersiz ve onları istediğiniz gibi özelleştirmekte özgürsünüz. En iyi sonuçları elde etmek için farklı zırh kombinasyonlarını deneyebilirsiniz.

Sınıfsız olmak kulağa güze gelebilir. Bunun dezavantajı ise silah geliştirme denen bir terim. Silah geliştirme, özellik puanlarınızı ve yeteneklerinizi arttırarak daha güçlü vuruşlar yapmak anlamına gelir. İşin püf noktası, bir ana ve alt özelliği artırarak bu yeterliliği geliştirebilmeniz gerekir.

New World Toplayıcılık

Oyun içerisinde savaş ve PvPlere katılmadan sadece toplayıcılık yapmak da mümkün. Toplayıcılar; deri, balık, bitki gibi farklı ürünler toplayabilir. Çiftçilikten madenciliğe silah yapımına ve mücevher işçiliğine kadar uzanan 17 zanaatla ilgili beceri mevcut. Eşyaları üretmek nispeten hızlı bir şekilde yapılabilirken, gerekli kaynakların toplanımı zaman alıcı olabilir. Bir ağaç kesmek için onu baltanızla kesmeniz gerekir. Toplama araçlarının daha iyi olması tüm süreci daha hızlı ve daha kolay hale getirilebilir.

New World Factions (Gruplar)

Oyuna başladığınızda üç gruptan birini seçersiniz: Marauders, The Syndicate ve The Covenant. Her grup içinde katılabileceğiniz şirketler mevcut. Şirketler, Aeternum'a dağılmış yerleşimleri ele geçirmek için birlikte çalışabilirler ve bu yerleşimler daha sonra oyuncu şehirlerine dönüştürülebilir. Daha sonra ise şehirleri korumanız gerekir. Ayrıca The Corrupted, The Lost, The Ancient ve The Angry Earth'te oyun sisteminin kontrolünde dört grup mevcut. Oyuncu tarafından kontrol edilen gruplar genellikle savaş halinde olur ve bu savaşlardan birine katılıp savaşmanız gerekir.

New World Oyunu İçin Sistem Gereksinimleri

Minimum:

Önerilen:

New World Nasıl İndirilir?

28 Eylül itibariyle oyun, Twitch'te 977 binin üzerinde oyun izleyicisine ve Steam'de 913.027'den fazla eş zamanlı oyuncuya sahip olmakla övünüyor. Sadece kalite ve kapsam açısından Amazon'un en başarılı oyun girişimlerinden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda kısa bir süre sonra yoğun bir şekilde adanmış bir hayran kitlesine de sahip.

New World Fiyatı

New World şu anda yalnızca PC'de (Windows) Steam mağazası ve Amazon üzerinden indirilebilir. Standart paketin Steam fiyatı 109 TL iken, New World'ü (Deluxe Edition) 139 TL bir fiyata sahip.

1 milyona yakın eş zamanlı kullanıcı ile dikkat çeken New World, bu kadar çok oyuncuyu ağırlamanın da bir yolunu bulmuş. Diğer birçok MMO gibi, New World de boşta kalan oyuncuları oyundan atmak ve sunucu alanını boşaltmak için bir AFK zamanlayıcı kullanıyor. 20 dakika hareketsiz kalan kullanıcılar ana menüye atılarak tekrar oyun için kuyruğa dönüyor.

New World, son bir haftadır dünyanın hem en çok oynanan hem de en çok izlenen bilgisayar oyunu olma ünvanını elinde tutuyor. Ancak tüm devasa çevrimiçi oyunlarda olduğu gibi, New World'ün birçok unsurunu gerçekten anlamak için oynamanız gerekecek.

Kaynaklar

https://www.pcgamesn.com/new-world/classless-system

https://www.pcgamer.com/new-world-pvp-guide/


BENZER YAZILAR

Grotesk Nedir?

Sözlükteki karşılığı, bir varlığın çirkin ve rahatsız edici şekilde gösterildiği resim ya da başka sanatsal eserler olan grotesk kavramı nedir?

Robot Hayvanlar

Robot hayvanlar nasıl ortaya çıktı, özellikleri neler, nerelerde kullanılıyor?


Paylaş