Andrew Kevin Walker tarafından kaleme alınan, David Fincher tarafından yönetilen 1995 Hollywood yapımı bir klasiği inceledik.

Se7en, Hristiyanlık dininde geçen yedi ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleri ile cezalandırarak vahşice öldüren bir seri katilin hikayesinin ele alındığı bir psikolojik-gerilim filmidir. Katilin peşindeki iki polis dedektifi, her ne kadar bu seri cinayetleri çözmeye çabalasalar da işler hiç de onların umduğu gibi gitmeyecektir. Hollywood yapımı bu çarpıcı hikayeye destek olan karanlık mekanlardaki çekimler ve küf renginde tonlar bu yapımı izleyiciler için klasikler içerisine almayı başarmıştır. Filmin IMDb puanı 8.6 ve Netflix üzerinden bu çarpıcı hikayeye rahatlıkla ulaşılabilir.

Yönetmeni David Fincher Hakkında

David Fincher'ın yönetmen koltuğuna oturduğu diğer yapımlar:

1990: Yaratık 3, Oyun, Dövüş Kulübü

2000: Panik odası, Zodiac, Benjamın Botton'ın Tuhaf Hikayesi

2010: Sosyal Ağ, Ejderha Dövmeli Kız, Kayıp Kız 

2020: Mank

Kısaca Filmin Konusu ve Karakterleri

Filmde Kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, öfke ve tembellik olmak üzere Hristiyanlık dininde asla yapılmaması istenen bu yedi günahı işleyen insanları kendi vahşice yöntemleriyle öldüren bir seri katilin peşindeki iki dedektifin çarpıcı ve sürprizlerle dolu hikayesini izliyoruz. Başrol oyuncuları Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Paltrow. Seri katil ise yine bir o kadar çarpıcı ve oyunculuğuna doyulamayacak bir isim. Bunu daha sonra filmle ilgili ilginç detaylar kısmında paylaşacağız. 

Eleştirmenler Brad Pitt ve genç dedektif David Mills rolü için oldukça olumlu yorumlar yaptı. Kariyerindeki en önemli yerlerden birisi şüphesiz ki Se7en filmi. Daha sonraki rol aldığı Sleepers, Meet Joe Black, The Curious Case gibi projelerde de bunu bir kez daha ispatlama fırsatı buldu.

Películas que tienes que ver antes de morir ?? - Chismes Today

Morgan Freeman, daha önceki rollerine benzer bir karakterde olsa da, bu projede onun David Mills karakterine verdiği o güven verici his ve sakin, sabırlı tavrıyla William Somerset'i oldukça başarılı canlandırmış.

Se7en filmini başarıya ulaştıran etken yalnızca oyunculuklar değil, yönetmen David Fincher'ın kamera arkasından yarattığı o puslu ve gizemli dünya ve filmin şaşırtan finali bu filmi sinema tarihinin en ikonik filmlerinden biri haline getiriyor.

Film Hakkında Diğer İlginç Bilgiler

Tembellik günahkarının sahnesi sırasında ekibe cesetin hala yaşıyor olduğu gerçekten söylenmemiş. Kurban öksürdüğünde verilen korku tepkisi gerçek.

Filmin 1 saat 52 dakika ve 53. saniyesinde durduranlar Tracy'nin yüzünü gizli bir şekilde görebiliyor.

Seri katil rolünü canlandıran Kevın Spacey isminin filmde duyurulmaması konusunda ısrar etti. Seyirciyi katilin kim olduğu konusunda şaşırtmak istemişti. Buna karşılık yapımcılar Kevın Spacey'in ismine filmin sonunda iki defa yer verdiler. 

Filmin senaristi Andrew Kevın Walker filmin hemen başında gözüken cesetin bizzat kendisi.

se7en-filmloverss-3

Victor rolü için aşırı derecede zayıf bir oyuncu isteniyordu. Michael Reid Mackay deneme çekimine girdiğinde 44 kiloydu. Davıd Fincher kendisine şaka yoluyla karışık daha da zayıflamasını söyledi. Michael bunu ciddiye alarak çekimlere kadar 40 kiloya düştü.

Film için bir çok alternatif son hazırlandı ancak Brad Pitt bu sonun en etkileyicisi olduğu konusunda ısrarcı oldu.

Alternatif sonlardan biri; Somerset, Jon Doe'yu öldürür.

Alternatif sonlardan bir diğeri; Mills, Somerset'i vurur.

Bu alternatif sonların yanında yapımcı Arnold Kopelson, Tracy'nin hayatını kurtarma yarışı odaklı alternatif bir son için Se7en'ın yeniden kaleme alınmasını istiyor. Bu Pitt, Freeman ve Fincher tarafından kabul görmüyor ve böyle bir son çekilirse içinde yer almayacaklarını söylüyorlar.

Bu çarpıcı bilgilerin ışığında izlerken sizleri oyunculuk ve çekimler konusunda hayran bıraktıracak bir filmle buluşturuyoruz ve izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynakça
https://tr.wikipedia.org/wiki/Yedi_(film)

http://www.brandlifemag.com/se7en-25-yasinda/

https://filmloverss.com/se7en-hakkinda-mutlaka-bilinmesi-gereken-15-detay/


BENZER YAZILAR

Sinemanın Şairi: Krzysztof Kieślowski

Dünya sinemasının en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Krzysztof Kieslowski'nin hayatı, filmleri ve sanat anlayışı.

Bird Box (2018)

Vizyona gireceği anı merakla beklenen, beyazperdeye uyarlandığı ilk günden itibaren merakla izlenen ve Netflix dijitalinde en çok izlenen 2. filmin detayları.


Paylaş