Göz atmadan geçmek istemeyeceğiniz birbirinden başarılı Netflix korku ve gerilim filmlerini sizler için seçtik.

Mısırlar patlatıldı, pijamalar eşliğinde sıcacık battaniyelerin altına girildi. Bu müthiş ortama özel Netflix’te güzel bir korku filmi olsa da izlesem mi diyorsunuz? O zaman sizler için seçtiğimiz birbirinden güzel Netflix korku ve gerilim filmlerine bir göz atmadan geçmeyin.

1. IT (2017)

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan, IMDB puanı 7.3 olan IT filmi çıkış tarihinden beri birçok sinemaseverin gözde filmlerinden biri. Uzun bir bekleyişin ardından sonunda Netflix’e de gelen film, tavsiyelerimizin en başında geliyor.

IT Filminin Konusu Nedir?

Film, Maine’in Derry kasabasında geçer. Bu kasabada yaşayan ve toplumdan kendilerini bir şekilde soyutlamış yedi çocuk, kendilerine “Kaybedenler Kulübü” ismini vererek bir grup oluştururlar. Bu çocukların ortak noktaları her birinin birtakım zorbalıklarla karşı karşıya kalarak belli korkular edinmiş olmalarıdır. Kiminin ailesi ile ilgili önemli sorunları vardır, kimileri okul çevresinden gördüğü olumsuz davranışlar yüzünden bazı korkulara sahiptir.

Fakat tüm bu sorunlara sahip olan Kaybedenler Kulübü’nün başına bundan çok daha büyük bir sorun gelir: Pennywise! Her 27 yılda bir yeni avlarının korkularından beslenmek için çıkıp gelen Pennywise, Kaybedenler Kulübü üyelerinden birinin küçük kardeşini kaçırır. Bu döngüyü durdurmak ve küçük çocuğu kurtarmak için hareket geçen grup üyeleri, bir yandan da kendi bireysel korkuları ile yüzleşecektir.

IT Filminin Karakterleri Kimlerdir?

Pennywise: Çocukların korkularından beslenen bir palyaço olan Penny, birçok yeteneğe de sahiptir. Görünmez olabilir, şekil değiştirebilir, eşyaları hareket ettirip ışıktan havaya birçok şeye etki edebilir. Kısacası korktuğunuz ne varsa onun şekline girerek, onun vereceği tüm olumsuz etkileri size yansıtabilir.

Kaybedenler Kulübü: Richie, Beverly, Eddie, Stanley, Bill, Ben ve Mike karakterlerinden oluşan bu gruptaki her çocuk, kendi yaşamında oldukça önemli sorunlarla boğuşmaktadır. Bir yandan bu sorunlarla, bir yandan da Pennywise ile mücadele eden Kaybedenler, bu yolda bir yandan korkularını keşfederler, bir yandan ise aralarındaki ilişkiyi geliştirirler.

2. The Call / Telefon (2020)

Netflix orijinal yapımı olan The Call filmi 7.2 gibi oldukça iyi bir IMDB puanına sahiptir. 1 saat 52 dakikalık bu filmin yönetmenliğini ise Chung-Hyun Lee üstlenir.

The Call Filminin Konusu Nedir?

Filmdeki olaylar Seo-yeon ve Young-sook isimli iki kadının arasında geçer. 2019 yılında yaşayan Seo-yeon annesinin hastalığı üzerine birkaç gün kalmak için aile evine gelir. Evdeki telefonun çalmasıyla ve tanımadığı biri ile konuşmaya başlamasının ardından olaylar farklı bir yöne doğru evrilmeye başlar. Telefonun diğer ucundaki Young-sook o anda 1999 yılındadır. İki kadın aslında 20 yıl arayla aynı evde yaşamışlardır. Başlarda konuşmaları oldukça keyifli ilerler, aralarında neredeyse sıkı bir dost ilişkisi olduğunu düşünmeye başlarız.

1999 yılında babasını annesinin çıkardığını düşündüğü yangında kaybeden Seo-yeon, o yılda yaşamakta olan Young-sook’tan yangına engel olarak babasını kurtarmasını ister. Bir süre sonra Seo-yeon, Young-sook’un bu iyiliğinden sonra onun yaşamını araştırmaya ve geleceği hakkında ona bilgi vermeye başlar.

Fakat bu bilgiler, kendi hayatı için oldukça tehlikeli sonuçlar yaratmaya başlar. Hayatları bir şekilde birbirlerine bağlanan bu kadınların arasındaki mücadelenin ve alternatif yaşam kavramının önde olduğu bu film zaman meselesini de sorgulamak için oldukça iyi bir fırsat olacaktır.

The Call Filminin Kadrosunda Kimler Bulunmaktadır?

27 Kasım 2020’de yayınlanan Kore yapımı bu filmin başrollerinde Young-sook rolüyle Burning filminden tanıdığımız Jong-seo Jun; Seo-yeon rolüyle ise özellikle Pinocchio dizisindeki rolü ile bildiğimiz Park Shin-Hye bulunmaktadır. Hul-sun Jeong’un yapımcılığını üstlendiği filmin kadrosundaki diğer isimler arasında ise Sung-ryung Kim, El Lee ve Ho-San Park’ı sayabiliriz.

3. Voces-Sakın Dinleme (2020)

27 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan İspanya yapımı olan Voces, 1 saat 38 dakikalık bir süreye sahip. IMDB puanı 6.2 olan film, özellikle doğaüstü korku filmi severler için oldukça iyi bir tavsiye olacaktır.

Voces Filminin Konusu Nedir?

En başlarda oldukça mutlu bir aile tablosu çizen Daniel, Sara ve tek çocukları olan Eric, restorasyon amacıyla yeni evlerine taşınırlar. Eric, evde onunla konuşan birçok ses duyduğunu belli etse de bunun yeni bir eve taşınmanın getirdiği sorunlardan olduğunu düşünür ailesi. Bu nedenle de bu meselenin üzerine pek fazla gitmezler. 

-Spoiler Uyarısı-

Eric’in evlerinin havuzunda ölü bulunmasının ardından çiftin hayatı tamamen değişir. Sara, birkaç günlüğüne ailesinin yanına gider. Eric’ten sonra bu evde kalamayacağını düşünmektedir. Gitmeden önce aralarında bir tartışma yaşanır.

Aynı gece Daniel, özür amaçlı bir ses kaydı atar. Karısının, attığı ses kaydının anlaşılmadığını söylemesi üzerine kaydı tekrar dinler ve Eric’in sesini duyar. Kurtarılmak için bir çağrı niteliğinde olan bu ses kaydının ardından Daniel, oğlunu kurtarma amacıyla doğaüstü araştırmacı ve yazar olan Germán Redondo ile tanışır. Kızı Ruth ile evlerine gelerek, kızılötesi kameralar ve ses analizleri ile Eric’i kurtarma çabasına girişen bu üçlünün yaşamında bu çaba sırasında birçok sorgulama, kayıp ve mücadele yaşanacaktır.

Voces Filminin Kadrosunda Kimler Bulunmaktadır?

Yönetmen koltuğunda Ángel Gómez Hernández’in oturduğu İspanyol yapımı Voces’ın başrollerinde; Eric rolünde Lucas Blas, Daniel rolünde Rodolfo Sancho ve Sara rolünde ise Belén Fabra başarılı oyunculuklarını sergilemektedirler. Filmin kadrosundaki diğer önemli isimler ise Ramón Barea ve Ana Fernández’dir. Filmin senaristliğini ise Malaka ve Ke no! filmlerinden tanıdığımız Santiago Díaz üstlenmektedir.

Netflix’te oldukça fazla yapım ile karşılaşan biz izleyiciler için seçim yapmak da bir hayli zor hale geldi. Bu nedenle özellikle korku-gerilim alanında başarılı yapımlar bulmakta da zorlanabiliyoruz. Sinema gecenize özel, kaliteli bir film izleme telaşında olan tüm okuyucularımız için bahsettiğimiz bu üç filmin yol gösterici nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Tavsiyelerimizden birini çoktan seçenler için ise Pennywise’ın da dediği gibi, “uçma vakti!”.

Kaynaklar:

Link 1: https://www.imdb.com/title/tt11750282/?ref_=nm_knf_i1

Link 2: https://www.imdb.com/title/tt10530176/?ref_=rvi_tt

Link 3: https://www.imdb.com/title/tt1396484/?ref_=rvi_tt


BENZER YAZILAR

Honeyland: Bal Ülkesi

Bal Ülkesi güçlü bir kadın karakterini hayatın en içinden, gerçeklerle harmanlanarak seyirciye sunmuş başarılı belgeselin konusu ve ayrıntıları. ''Yarı Sana, Yarı Bana''

Tüm Zamanların En Beğenilen 5 Bilim Kurgu Filmi

Tüm zamanların en beğenilen, en çok ses getirmiş 5 bilim kurgu filmini derledik. İşte bilim kurgu filmlerinin aşığı olanlar için izlemeden geçilmemesi gereken, efsaneleşmiş 5 film...


Paylaş