Caz müziğin doğduğu, şekillendiği ve halen daha etkisini devam ettirdiği topraklardan New Orleans'ı araştırdık.

Online - New Orleans: Jazz ve Blues - Küba Turları, Hindistan Turları,  Yurtdışı Gezileri, Yurtiçi Gezileri

Önceki içeriklerimizden bir tanesi Caz müzik hakkında temel bilgiler üzerineydi. Bu içeriğimiz ise bu yazının devam niteliğinde. 

Caz'ın Doğduğu Topraklar: New Orleans

Ve Caz Doğdu

Amerika'ya geldiklerinde, yanlarında müzik aleti bulundurmaları yasak olan Afrikalı köleler, yalnızca müzikal gelenek ve zevklerini yanlarına almışlardı. İşte tam da bu nokta caz müziğin başlangıcıydı. Melodiler ve akorlarla birlikte kavuştukları bir özgürlük savaşı.

Zaman zaman hareketli, zaman zaman eğlenceli, zaman zaman ciddi, ama bir o kadar anlam derinliği olan caz, 1880'lerde New Orleans'ta temellerini atmaya başladı. Ardından bu notalar bütün güney eyaletlerinde yeşermeye başlayıp filizlenerek, müziğin doğasını etkilemeyi başardı.

İlk olarak Tom Brown, ''jazz(caz)'' sözcüğünü 1915 yılında Chicago'da çaldığı bir esnada izleyici karşısında söylediğini iddia etse de, asıl gerçek, 1913 yılında San Francisco Gazetesi'nde müzikal anlamda ilk kez kullanıldığıydı.

Caz Her Yerde

Caz müzik, genelde azınlığın çaldığı bir müzik türü de olsa, çoğunluğu her daim etkilemiştir. Felsefesini, derinliğini ve temelini anlamamız için, notalardan daha fazlasını incelememiz gereken bu müzik, günümüz popüler müziğini de etkisi altına almıştır. 

Dizi ve film müziklerinde, gerek otel lobilerinde, gerek radyo ve TV reklamlarında, gerek asansörlerde, gerek telefon hatlarında beklerken, ya da hip-hop, funk, rock'a kadar duyduğumuz pek çok müzikte, bir şekilde bizi sarıp sarmalayan tüm melodilerin etkisinde caz müzik hakimdir. Şehrin muhteşem mimarisi de müziğe olan etkisini yadsınmaz bir şekilde ortaya koyuyor. Şehri gezintiye çıktığınızda ''cazın neden burada doğduğuna şaşırmamak gerek'' hissiyatına kapılıyorsunuz.

Oldukça renkli ve hareketli bir hayat geçirebileceğiniz bu şehirde, birçok bar ve müzisyenler için çeşitli iş imkanları mevcut. Dahası her yıl sergilenmekte olan sahne sanatları ve kültürel aktiviteler New Orleans'ın adını tüm dünyaya duyurmasında oldukça etkili.

Sabaha Kadar Dans ve Caz Sokağı

Binalarda yoğun bir şekilde ferforjen kullanılan French Quarter'a New Orleans'ın yerlileri Vieux Carre, ''Eski Meydan'' diye hitap ediyorlar. Sokakta Louisiana Filarmoni Orkestrası oldukça başarılı konserler vermektedir. 

Royal ve Bourbon sokaklarında da gündüzleri sokak müzisyenlerine rastlamak mümkün. Özellikle Bourbon Street, geceleri her çeşit eğlencenin dorukta olduğu, ''sabaha kadar dans ve caz'' mottosunun hakim olduğu bir yer.

''Tipitina's'' adlı kentin en büyük müzik kulübü (kısaca Tip's adıyla geçiyor). Günümüzde bir efsane haline gelmiş bu yer, Sandra Jaffe ve Allan tarafında 1961 senesinde New Orleans caz stilini korumak maksadıyla açılmış.

''The Smokin Time Jazz Club-on Royal Street New Orleans'' New Orleans sokaklarında eğlenceli anlar.

Louis Armstrong'un Kenti New Orleans

Yaşayanların N'Awlins adını verdikleri şehirde caz adeta bir yaşam biçimi. Korno çalan Buddy ''King'' Golden, caz müziğe New Orleans esintilerini katan ilk isimdir. Louis Prima trompetiyle, Edwars ''Kid'' Ory trombonuyla, bu müziğe renk katan diğer isimlerdir. Ayrıca Piyanist Jelly Roll Morton caz müziğin ilk düzenlemelerini yapmış ve bestelerini icra etmiştir. Ancak jazz deyince bugün hala akıllara gelen isim Louis Armstrong'dur. New Orleans havaalanı, günümüzde ünlü müzisyenin ismini taşıyor. New Orleans'ta doğup, Perdido Sokağı'nda yaşamış olan müzisyenin, Caz Festivali'nin başladığı nokta olan Congo Meydanı'nda heykeli bulunmaktadır.

Caz müzikle ilişkisi kapsamında ele aldığımız bu şehri, dileriz imkanı olan herkes yakından görme şansına sahip olur. Ha olur da göremem diyorsanız hiç canınızı sıkmayın. Hemen neşeli bir caz şarkısı açın ve New Orleans'taymışçasına dans etmeye başlayın!

Kaynaklar

https://www.hurriyet.com.tr/cazin-baskenti-new-orleans-6335689

https://www.seturday.com/trend-seyahat-rotalari/cazin-dogdugu-topraklar-new-orleans


BENZER YAZILAR

Broadway Müzikalleri: Manhattan’ın Büyüsü

New York’ta mutlaka izlenmesi gereken müzikallerin hikayesi ve film uyarlamaları. 

2020 Yılında Gözden Kaçan Rap Albümleri

Rocket to Nebula, A Written Testimony, Miles albümlerini inceledik


Paylaş