Venedik'te bulunan Avrupa'nın en eski ve en modern kahvesi olan, sanatın ve tarihin harmanlandığı bir mekan Caffe Florian 1720’den itibaren ünlü sanatçıların buluşma noktası haline gelmiş bir kahve evi.

Caffe Florian'ın Tarihi

Venedik’in ünlü San Marco meydanında 1720 yılında hizmete giren Caffe Florian, Venedik şehrinin sembolü olan Avrupa'nın en eski kahve evi olarak kabul edilir.

Kahve evinin içerisinde Doğu'nun, Malezya'nın, Kıbrıs'ın ve Yunanistan'ın en güzel şarapları ve kahveleri servis edilirken,kahve evinin dışı tarihin çok önemli olaylarına tanıklık etmiş. Pencereleri, Serenissima Venedik Cumhuriyeti'nin ihtişamına, düşüşüne, Fransız ve ardından da Avusturya yönetimine karşı gizli komplolara tanık olurken; zarif odaları 1848 ayaklanması sırasında yaralıları tedavi etmek için kullanılmış.

Caffe Florian, en ünlü kahve evi olmasının yanı sıra, kadınları kabul eden tek buluşma yeriymiş ve bu sebeple de toplumda farklı bir noktada yer almaktaymış.

Caffe Florian, ilk günlerinde oyun yazarı Carlo Goldoni, Goethe ve Casanova gibi tanınmış kişiler tarafından desteklenmiş. Daha sonra Lord Byron, Marcel Proust ve Charles Dickens sık sık ziyaretçilerinden olmuş. Gasparo Gozzi'nin eski gazetesi Gazzetta Veneta'nın 18. yüzyılın ortalarında satın alınabildiği birkaç yerden biriymiş ve farklı sosyal sınıflardan insanların da buluşma yeri haline gelmiş.

Kafede Özgürlük Odası, Senato Odası, Çin Odası, Oryantal Oda ve Mevsim Salonu gibi odalar bulunmakta. Her odanın kendine ait bir özelliği var. Senato Odası, ünlü Venedik Bienali konseptinin doğduğu yer olması açısından önem taşırken, Mevsim Salonu'nda güzelliği vurgulayan ve dört mevsimi temsil eden zarif kadınsı figürler yer alıyor. Özgürlük Odası 1920’de kafenin 200’üncü yılını kutlamak için oluşturulmuş ve bu bölümün mimarisinde Art Nouveau akımının etkileri görülmekte. Oryantal Oda'da 19. yüzyılın ikinci yarısında Giacomo Casa tarafından yapılan tablolar yer alıyor. Çin Odası'nın duvarlarında zarif ve kıvrımlı formlar bulunuyor ve Oryantal Oda gibi ayrı bir havaya sahip. Her iki oda da özel atmosferiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Bugün Florian, uluslararası kökleri onu zamanından önce modern kılan tarihi bir mirasa sahip, Venedik geleneğiyle dolu bir yaşam tarzını temsil ediyor. Florian, geleneksel değerleri ve modern yaşamın dinamizmini birleştiren bir köprü olarak lüks bir ritüel haline gelmiş. Tarzın ve kalitenin sembolü olan Florian markası, Venedik geleneğine ve ünlü İtalyan tarzının tüm zarafetine güçlü bir vurgu ile geniş bir benzersiz rafine ürün yelpazesi sunuyor. Kusursuz ve ayrıcalıklı olan serinin ürünleri üç farklı koleksiyona ayrılmış: Gurme serisinin lezzetleri (kahveler, kakao, çikolatalar, çaylar, bisküviler, reçeller, şaraplar, likörler), Yaşam Stili serisinin zarafeti (porselen, sofra takımı, tekstiller, ambiyans parfümleri, kitaplar, CD'ler) ve dünyaca ünlü sanatçılar tarafından özellikle Florian için yapılan benzersiz tasarım nesneleri ve aksesuarları. Florian markalı ürünler, dünya çapında Florians'taki köşe mağazalarında ve Florian web sitesinde satışa sunuluyor.

Caffe Florian Lezzetleri

Caffe Florian Felsefesi, en iyi İtalyan mutfağının tatlarını koruyarak geleneği yeniden keşfetmek. Bu yüzden uluslararası üne sahip ve dünya çapında takdir edilmekte. Florian Mutfağı bir çok lezzetli ve geniş bir menü sunuyor. Misafirlerine klasik hafif öğle yemekleri, geleneksel kekler ve hamur işleri servis ediyor. Cafe Florian menüsü İtalya'nın yüksek kaliteli malzemelerle hazırlanan yaratıcı yemekleri içeriyor. 

Kahvaltı:

Florian'da gün Venedik'in en güzel kahvaltılarından biriyle başlıyor ve etli, tatlı ve tuzlu lezzetler, günün en rahatlatıcı zamanına eşlik ediyor.

Hafif Öğle Yemeği:

En taze ve özenle seçilmiş malzemeler kullanılarak yapılan hafif, lezzetli yemekler Caffe Florian'da misafirlerine sunuluyor.

Beş Çayı:

Caffe Florian, çaylar, ev yapımı İngiliz çörekler, reçeller, çırpılmış krema ve çeşitli parmak sandviçleri ile geleneksel Beş Çayı ziyafeti veriyor.

Aperatif:

Venedikliler için aperatifler son derece önemli bu sebeple de şehirdeki barlar akşamın erken saatlerinde dolup taşıyor. En bilinen Venedik aperatifi Bellini, en popüler olanı Spritz harika bir şekilde bu kahve evinde sunuluyor.

Hafif Akşam Yemeği:

Arkadaşlarla paylaşılan özel bir an için Caffe Florian'da lezzetli atıştırmalıklar ikram edilmekte.

Caffe Florian'da Sanat

1858 yılında kahve evi Lodovico Cadorin tarafından tamamen restore edilmiş. Cadorin, Venedik'te bulunan en iyi sanatçıları ve zanaatkârları çağıran harika bir yeniden dekorasyon projesi yaratmış.

Senato Salonu, Giacomo Casa tarafından "Aydınlanma Çağı", "Ulusları Eğiten Uygarlık" resimleri ve Sanat ve Bilimleri temsil eden on bir panel ile dekore edilmiş. Casa, resme masonik semboller ekleyerek, Venedik’in belirli gizli topluluklarla yakın bağlarına ve aydınlanmaya dikkat çekmiş. Çin Salonu ve Oryantal Salonu, Antonio Pascuti tarafından boyanmış aşıkların resimleri ve az giyimli egzotik kadın resimleriyle uzak doğudan ilham alıyor. 

Don Juan’ın yazarı Gordon Byron, Kayıp Zamanın İzinde’nin yazarı Marcel Proust, İki Şehrin Hikayesi’nin sahibi Charles Dickens, Kırmızı ve Siyah’ın anlatıcısı Stendhal, meşhur Ütopya’nın kurucusu Thomas More, Üç Silahşörler’in ve Monte Kristo Kontu’nun yazarı Alexandre Dumas, Goethe, Jean Jacque Rousseau, Giacomo Casanova Caffe Florian'ın en ünlü müdavimlerinden. Pek çok ünlü sanatçının uğrak yeri olan Caffe Florian mimaride, müzikte, edebiyatta pek çok büyük eserin temelinin atıldığı yer olmuş.  Meşhur Venedik Bienali’nin ilk fikri Caffe Florian'da ortaya çıkmış. Ricardo Selvatico, Florian’daki deneyimlerinden yola çıkarak bienal fikrini hayata geçirmiş. Florian, ilk bienale de ev sahipliği yapmış. 

Caffe Florian, geleneklerle dolu olmasına rağmen, günümüz şehir hayatıyla aktif bir şekilde ilgilenmekte ve özellikle çağdaş sanat alanına vurgu yaparak çok kaliteli kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Ziyaretçileri Caffe Florian'ı sadece bir kahve içmek için değil, tarihi solumak, orkestranın güzel müziğini dinlemek ve eşsiz bir deneyime dalmak için tercih ediyor.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_Florian

https://www.caffeflorian.com/en/venice/about-florian-venice/caffe-florianin-venice-1720.html


BENZER YAZILAR

29. İstanbul Caz Festivali'nde Genç Caz+ için Başvurular Başlıyor

Genç Caz, 20. yılında yolculuğunu caz ve ötesine taşımak ve yaratıcı genç müzisyenleri teşvik etmek amacıyla ismini “Genç Caz+” olarak yeniliyor.


Paylaş