Pixar'ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı animasyon filmi Soul hakkında bilgiler.

Pixar’ın yeni filmi Soul2020’nin son günlerine damgasını vurdu. 2020 yazında gösterime girmesi planlanan film, pandemi sebebiyle 25 Aralık’ta Pixar stüdyolarının sahibi olan Disney’in kendi online platformu Disney+’da yayınlandı. IMDB puanı 8,1 olan Soul şimdiden geçen yılın favorileri arasında sayılmaya başlandı.

Filmin yönetmeni Pete Docter, Pixar’ın diğer popüler filmleri Monsters Inc., Up ve Inside Out’ın da yönetmen koltuğunda oturmuştu. Soul’u 2016 yılında kurgulamaya başlayan Docter’e filmin senaryosunda Mike Jones ve Kemp Powers da eşlik ediyor.

Soul filmi nerede izlenir? Hangi platformda?

25 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan Soul filmi Disney+ platformunda yayında. Netflix, BluTv, Puhu ve benzer diğer platformlarda yayını yok.

Soul Filminin Konusu: Ne Anlatıyor?

Kısaca film, New York’ta yaşayan Joe Gardner isimli bir ortaokul müzik öğretmeninin Jazz müzisyeni olma hayaline erişme yolculuğunu anlatıyor. Bunu yaparken hayatın başlangıcı ve ölüm, insanların ruhları ve kişilikleri gibi temalara değiniyor. Sorguladığı en önemli şey ise insanların hayatlarında büyük bir amaca sahip olmalarına gerek olup olmadığı.

Genelde ana karakterleri beyaz olan Pixar filmleri Soul ile ilk kez başrolüne siyahi bir karakteri oturtuyor. Haliyle de filmin temel konusunun yanında, Amerika’daki siyahi kültüründen izleri de görmek mümkün. Jazz müziği bunun başını çekiyor. Onun dışında, siyahilerin gittiği berberler, onların saç ve giyim tarzları örnek olarak sayılabilir.

Soul Filminin Seslendirme Kadrosu

Soul, son zamanlarda Hollywood’da seslendirme ve seslendirme sanatçılarının ırkı üstüne dönen tartışmalara da uygun olarak başrolündeki siyahi karaktere Jamie Foxx’un sesini uygun görüyor. Bir diğer başrol sayılabilecek, 22 isimli genç ruh karakterini ünlü komedyen Tina Fey seslendiriyor. Bunun dışında film, Graham Norton, Richard Ayoade ve Angela Basset gibi bilindik isimleri kadrosunda bulunduruyor.

Soul ve Jazz müziği

Başrol karakterinin babası gibi bir Jazz müzisyeni olmak istediği ve piyano çalmaya aşık olduğu bir filmde müziğin yeri çok büyük. Amerikalı müziyen Jon Batiste filmin özellikle New York’ta geçen Jazz müziğe dair sahneleri için orijinal şarkılar yazmış. Kendisi, filmin geniş hedef izleyici kitlesini göz önünde bulundurarak biraz daha herkese hitap edebilecek bir Jazz’e yönelmiş. Gerçekten de filmin müzikleri izleyiciler tarafından beğenilmiş durumda.

Ayrıca, Nine Inch Nails adlı müzik grubundan Trent Reznor ve Atticus Ross filmin biraz daha varoluşa dair sahneleri için orijinal müzikler yaratmış.

Soul Filminin Mesajı

Film, hayatın her anını sevebilmemiz gerektiğine dair bir mesajla son buluyor. Joe, daha dünyadaki hayatına adımını atmamış 22 numaralı genç bir ruh ile olan arkadaşlığı sayesinde aslında hayatının çok büyük bir amaca sahip olmasına gerek olmadığını fark ediyor. Hayal ettiği gibi Dorothea Williams’ın orkestrasında yer aldıktan sonra bile yeterince mutlu olmayan Joe, 22’den öğrendikleriyle mutluluğu hayatın sıradan noktalarında buluyor. Bir kafede yediği turta, bisiklete binerken baktığı gökyüzü, babasıyla dinlediği müzikler… Yani Soul, hayatımıza devam edebilmek için yaşamın ufak detaylarını romantikleştirmenin önemini gösteriyor.

İzleyicilerin Yorumları

Pixar, Soul filminin varoluşa dair teması sayesinde yetişkinleri, temanın basite indirgenmesi ve görselleri sayesinde çocukları etkilemeyi hedeflemiş durumda. Göründüğü üzere de bunu başarmış. IMDB puanı 10 üzerinde 8,1 olan filmin, Rotten Tomatoes yüzdesi %95 ve Letterboxd puanı 5 üzerinden 4,2. Yani film hem eleştirmenlerden geçer not almış durumda hem de sıradan izleyiciden. Özellikle, herkesi bir şekilde etkileyen 2020 yılından sonra yaşama dair pozitif mesajlara sahip film insanların duygularına dokunmuş gözüküyor.

Filme Dair İlginç Bilgiler

Kaynakça

https://www.imdb.com/title/tt2948372/?ref_=tttr_tr_tt

https://en.wikipedia.org/wiki/Soul_(2020_film)

https://www.indiewire.com/2020/10/soul-review-pixar-disney-plus-1234592101/


BENZER YAZILAR

Éric Rohmer ve Altı Ahlak Hikayesi

Fransız Yeni Dalgası'nın temsilcilerinden Éric Rohmer'in ikili ilişkilere odaklandığı ve karakterlerini anlamaya çalıştığı serisi Altı Ahlak Hikayesi'ndeki filmler ve konuları.

An Astrological Guide for Broken Hearts (Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi)

Kırık Kalpler için Astroloji Rehberi dizisinin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.


Paylaş