Peru'dan Japonya ve Brezilya'ya uzanan farklı tarifleri ile deniz ürünleri yemekleri.

Ceviche Nedir? 

Ceviche, soğuk servis edilen bir deniz ürünü yemeği. ilk çıkış yeri Peru’nun efsaneleriyle ünlü bölgesi İnka Cumhuriyeti.⁠⁠
⁠⁠
Bu yemekte limon ya da bir narenciye suyu ile sertleştirilen çiğ balıklar, acı biber, soğan, tuz ve kişniş gibi baharatlarla tatlandırıyor.⁠⁠
⁠⁠
Genellikle Meksika, Kolombiya ve Latin Amerika’da tüketiliyor. ⁠⁠

Levrek Ceviche Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Sos İçin

Levrek Ceviche Tarifi

İlk olarak levrekler küçük parçalara bölünür. Derin bir kase ya da kabın içerisinde limon ve lime suyu ile karıştırılır ve marine olması için üstü kapalı bir şekilde 1 saat buzdolabında bekletilir. 

Ardından levreklerin fazla sosu süzülür. Bu sırada avakado, mango, biber ve soğan küp küp doğranır. Maydanoz ve frenk soğanı da ince ince kıyılarak levreklere eklenir. son olarak zeytinyağı ve limon suyu eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra servis sırasında tuz ve karabiber eklenir. 

İPUCU: Ceviche yaparken levrek yerine somon fileto da kullanabilirsiniz. Dereotu ve taze soğanı da tercihen ekleyebilirsiniz. 

Sashimi

Sashimi suşi severlerin aşina olduğu bir tat. Sashimi içinde pirinç olmayan bir suşi çeşidi.⁠⁠
⁠⁠
Aslında içinde yalnızca çiğ balık ve sos var. Çiğ balık dilimleri çok ince şekilde dilimlenmesiyle hazırlanıyor. Genelde soya sosu ve wasabi ile servis ediliyor. ⁠⁠
⁠⁠
Lezzetli olmasının püf noktası balığın çok taze olması ve et dilimlerinin ince olması.

Sashimi Hangi Balıktan Yapılır? 

Sashimi yaparken ton balığı, karagöz balığı, somon, dil balığı ve zaman zaman da karides tercih edilir. ⁠⁠

Sashimi Tarifi

Malzemeler

Sashimi Yapılışı

Öncelikle çiğ balıkların derisi çıkarılır ve kılçıkları temizlenir. Temizlenen balıklar üst üste koyularak derin dondurucuya koyulur. Bu aşamada balıklar tamamen donmalıdır. 

Donmuş balıklar yarım cm kalınlıkta dilimlenir ve çözündükten sonra servis tabağına yatay olacak şekilde dizilir. Kibrit çöpü şeklinde doğranan havuç ve turplar da servis tabağının yanına eklenir. Üzerine soya sosu gezdirilir. Son olarak wasabi ile servis edilir. 

İPUCU: Soya sosuyla birlikte sevdiğiniz başka bir balık sosunu da kullanabilirsiniz. 

Tempura Nedir? 

Japonlara ait bir kızartma tekniği ile yapılan bir yemek tempura. Sebze ve deniz mahsüllerinin bir hamur ile karıştırılıp kızartılması ile yapılıyor. ?⁠⁠
⁠⁠
Japonlar, 16. yüzyılda, Portekizli misyonerler sayesinde kızartma tekniğini öğrendiler. Daha sonra bunu geliştirerek yeni teknikler ve yemekler ortaya çıkarttılar. ⁠⁠
⁠⁠
Profesyonel tempura ustaları, bu yemeği layıkıyla yapabilmek için yıllarca eğitim alıyorlar. Hamur karışımından sebzelerin kesimine kadar her ayrıntıyı öğreniyorlar. Böylece ortaya çıtır çıtır, hafif ve lezzetli bir kızartma çıkıyor. ⁠⁠

Tempura Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

Tempura Yapılışı

Önce bol su yıkanan deniz ürünleri temizlenir, pullarından, kılçıklarından ve iç organlarından temizlenir. Daha sonra genişçe bir kasede un, nişasta tuz ve yumurta karıştırılır. Bu karışımın üzerine önceden soğutulmuş soda ilave edilir. 

Hamur karışımının içine deniz ürünleri ilave edilir ve her yerinin bu karışımla kaplanması sağlanır. Ardından bir çatal ya da chopstick yardımıyla fazla olan hamur akıtılır. 

180-190 derece arasında ısınmış olan yağın içerisine tavayı çık doldurmadan tempurayı atın ve sürekli çevirerek kızartın. Bu aşamada hamurların altın sarısı olana kadar kızarması gerekir. Kızaran tempuraların fazla yağı süzdürülür ve havlu kağıdın üzerine alın. 

Bir Japon lezzeti olan Tentsuyu(Tempura Daldırma Suyu) ile birlikte servis edebilirsiniz. 

Moqueca

Moqueca Brezilya’nın geleneksel bir yemeği. Çoğunlukla deniz ürünlerinden yapılan bu yemek bir yahni türü.

Brezilyalılar’ın yüzyıllardır mutfaklarında pişirdiği bu yahni, temel olarak karides, balık, domates, soğan, limon ve kişniş ile yapılıyor. Bölgelere ve mevsime göre bunlara farklı deniz ürünleri de eklenebiliyor.⁠

Moqueca Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Sos İçin

Moqueca Yapılışı

Sarımsaklar soyulur ve bir havanda dövüldükten sonra üzerine limonun suyu sıkılarak eklenir. Oluşan sos levreklerin üzerine sürülür. sirke ve yağ da levreklerin üzerine dökülerek en az 4 saat buzdolabında dinlendirilir. 

Soğan, biber, maydanoz ve domatezler küçük küçük doğranır ve bir kapta karıştırılır. Yarım limonun suyu, sıvı yağ, tuz ve sirke ilave ederek bu sos karışımı da dolapta 4 saat bekletilir. 

Yapışmaz bir tencereye marine olan balıklar sizilir ve hazırlanan sos balıkların üzeri kapanacak şekilde ilave edilir. Artan balıklar üstüne tekrar dizilir ve tekrar sos eklenir. Saha sonra 1 bardak soğuk su tencereye ilave edilir ve üzerine hint safranı serpilir. Son olarak sıvı yağ da ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır. Hafif ateşte 20 dk piştikten sonra haşlanmış pirinç ya da haşlanmış paates ile birlikte servis edilir. 


BENZER YAZILAR

Rengarenk Bir Mahalle: Bo Kaap

Bo Kaap mahallesi evleri neden renkli, tarihi ile ilgili bilgiler

Avignon: Güney Fransa’nın Tarihi Şehri

Göz alıcı manzaraları ve önemli tarihiyle Avignon Güney Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri.


Paylaş