Yapılan yemeklerin görüntüsü kadar lezzetini de arttırmaya yardımcı, birçok çeşitli malzemeden yapılabilen ve aslında yapımı tahmin edilenden daha kolay bir ürün olan “Tuile”i ele aldık.

 Bu yazımızda,

-Terimin çıkış noktası, kullanım alanlarını, yapımı/tarifi ile ilgili konuları ele alacağız.

Tuile nedir?

Orijinal tarifinde un, tereyağı, beyaz şeker ve badem bulunan Fransa kökenli tuile, tatlı ya da tuzlusu yapılabilen ince, kıtır, çoğunlukla şekillendirilmiş ve yemeklerin yanında servis edilen pişmiş bir gofret/bisküvidir. Tuile görüntüsü sebebi ile daha çok kiremite benzetilmektedir.

Tuile ne demek?

Fransızca’da kiremit anlamına da gelmektedir. Türkçe’ de zaman zaman “tül” diye bahsedilen ve modern versiyonları çeşitli peynirler, meyveler, farklı baharatlar ve renk veren sebzeler gibi çok çeşitli bazlar içeren tuile, dantele benzeyen delikli formlarda da karşımıza çıkmaktadır.

Tuile kullanım alanları

Tuile bisküvileri, kıvırarak dondurma külahı gibi diğer bir deyişle kornet şeklinde ya da daha küçük ve farklı formlarda pişirilerek pasta süslemelerinde de kullanılabiliyor. Genellikle panna cotta gibi tatlılara garnitür olarak eklenir veya dondurma ya da sorbenin altında yenilmesi için yapılan kaplar olarak da servis edilmek üzere kullanılabilir. 

Türkiye’de genelde orta-üst segmente yönelik hizmet veren “fine dining” diye nitelendirilen servis, yemek kalitesi ve sunumuyla üst düzey standartlarda hizmet veren restoranların, hazırlanan yemek ve tatlılarının daha hoş görünecek şekilde tasarlanması amacıyla tuile ile süslendiğini oldukça sık görebiliriz. 

Aslında tahmin edilenin aksine, özellikle evde yemek yapmakla ilgilenen kişilerin rahatlıkla yapılabileceği bir üründür. Peki evde tuile yapmak isteyen biri en basit şekliyle nasıl hazırlayabilir?

Tuile Nasıl Yapılır? Tarifi

Tuile Yapılışı

Fırına konulmak üzere bir tepsinin tabanına fırın kâğıdı serin ya da mevcutsa silikon silpat materyalini yerleştirin.

Hazırlamış olduğunuz peynir içerikli karışımdan 1 yemek kaşığına denk gelecek kadar malzemeyi alıp, ince bir tabaka oluşturacak şekilde yerleştirin.

Tepsiyi fırına yerleştirdikten sonra yaklaşık 3 dakika olacak şekilde pişirerek erimesini bekleyin.

Ardından fırından çıkarılan tepsinin üzerinde tuile bisküvilerin soğumasını ve sertleşmesini bekleyin.

Arzu edilirse yapılan ürünlerden daha kavisli bir görüntü elde etmek için silindir bir materyale hafifçe sarılabilir.

Soğuyup çıtır ve sert bir görünüm kazanan tuile bisküvilerini, yakışacağını düşündüğünüz yemeklerin yanında veya üstünde servis edebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Dünyanın insan eliyle yapılmış yedi yeni harikası ve "Yedi Yeni Harika" hareketinin ortaya çıkış süreci.


Paylaş